۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
هزینه‌های گفتار درمانی اعلام شد

رییس انجمن گفتاردرمانی ایران با بیان اینکه در کشورحداقل هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود ۴۰ هزار تومان است، گفت: تعرفه شامل میانگین خدمات مختلف است و هزینه هر جلسه بنا بر اینکه چند خدمت در هر جلسه انجام شده می‌تواند متفاوت باشد.

به گزارش ایمنا، علی قربانی در آستانه برگزاری هفدهمین همایش گفتاردرمانی ایران اظهار کرد: حوزه فعالیت همایش سالیانه گفتار درمانی به صورت کلی و فراگیر است اما کاربرد علم‌ گفتار درمانی در کودکان و بزرگسالان شامل رفع اختلالات گفتاری شایعی همچون نابسامانی‌های گفتار و زبان و صدا و بلع به عللی همچون کم توانی ذهنی، افت شنوایی و مشکلات عصبی دوران رشد آسیب‌های مغزی، بد عملکردی تارهای صوتی و .... است که موجب تأخیر در گفتار و زبان، اختلال در صوت و اختلال در بلع و تشدید صدا می‌شود.

وی افزود: از سایر حیطه‌های  خدمات گفتار درمانی می‌توان به  اختلالاتی از جمله   ناروانی  گفتار یا به اصطلاح عامه لکنت در کودکان و بزرگسالان ، سایراختلالات گفتاری و بلع ناشی از  آسیب‌های مغزی، سکته و ضربه مغزی، اختلالات رشدی، اختلال تأخیر در رشد گفتار، اختلال تلفظ،  اختلال در صوت و مشکلات عملکردی حنجره را نام برد که نیازمند مراجعه این افراد به گفتار درمانیاست.

 رییس انجمن گفتاردرمانی ایران با بیان اینکه هفدهمین همایش  گفتار درمانی ایران از ۱۱تا ۱۳ اردیبهشت  ماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی تهران برگزار می‌شود، گفت:  هدف برگزاری این همایش تبادل اطلاعات به روز و ارائه جدیدترین مطالب به دانشجویان و فعالان این حوزه است همچنین یک متخصص حوزه زبان و گفتار از کشور بلژیک نیز مهمان این همایش است.

 وی خاطرنشان کرد: استفاده از ابزارهای جدید در گفتار درمانی در درمان مؤثر بوده و  همچنین استفاده از آزمون و تست‌ها راه تشخیص را نیز سریعتر کرده لذا درمان زمان کوتاه‌تری را سپری می‌کند به طور مثال زمان گفتار درمانی دو ساله می‌تواند به صورت شش ماهه و یا حتی کمتر  کاهش می‌یابد.

قربانی اضافه کرد: در منطقه، کشور ما از لحاظ گفتار درمانی رتبه بالاتری را نسبت به سایر کشورهای منطقه دارد و در جهان نیز رتبه خوبی را در زمینه گفتاردرمانی داریم و مطابق با آمار رسمی نظام پزشکی در حال حاضر  حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ فرد دارای مجوز فعالیت   گفتار درمانی در کشور وجود دارند که این افراد با احتساب  سایر  نفرات در  مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کل کشور به حدود  چهار هزار نفر می‌رسد.

رییس انجمن گفتار درمانی با بیان اینکه در کشورحداقل هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود ۴۰ هزار تومان است، گفت: تعرفه شامل میانگین خدمات مختلف است و هزینه هر جلسه بنا بر اینکه چند خدمت در هر جلسه انجام شده می‌تواند متفاوت باشد، این خدمات نه تنها تحت پوشش بیمه‌های پایه کشور  قرار ندارد ،بلکه به تازگی برخی از بیمه‌های تکمیلی نیز از پرداخت هزینه‌های گفتاردرمانی سر باز می‌زنند و  بنابراین ضرورت دارد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: یکی از چالش‌های پیش روی گفتاردرمانگران پرداخت مالیات است که با توجه به زمان و انرژی که این افراد برای بیماران اختصاص می‌دهند و درآمدی که دارند عادلانه نیست.

قربانی اظهار کرد: مراکز درمانی گفتار درمانی تحت پوشش معاونت درمان دانشگاه‌های مختلف است لذا این دانشگاها شیوه‌های مختلفی در بازرسی، مجوز و بررسی دارند که سبب شده تا یک شیوه متحد حاکم نباشد و این امر گفتاردرمانگران را در سراسر کشور از جمله تهران و  به ویژه شهرستان‌ها دچار مشکلات ناشی از بازرسی‌های ذوقی و سلیقه‌ای مسئولیت نظارت بر درمان  دانشگاه‌ها می‌کند.

کد خبر 373063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.