• ۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
  • کد خبر: 371255
پمپئو لاوروف

زورآزمایی آمریکا و روسیه بر سر ونزوئلا با تماس تلفنی وزرای خارجه دو کشور شدت گرفت و رقابت های ژئوپولیتیک درباره این کشور مهم نفتی در آمریکای لاتین را وارد مرحله تازه ای کرد.

به گزارش ایمنا، این تماس پس از آن برقرار شد که رسانه ها خبر دادند روسیه حدود یکصد سرباز و ۳۵ تن تجهیزات نظامی را به کاراکاس فرستاده است. آمریکا گسیل این نیروها را اقدامی در جهت پشتیبانی از نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا می داند. روسیه نیز آمریکا را به نقض حقوق و اصول بین الملل و سازماندهی کودتا در ونزوئلا متهم می کند؛ موضوعی که دولت ونزوئلا بارها از آن سخن گفته است.

یک روزنامه نگار مستقل ونزوئلایی مدعی شده که روسیه «ژنرال واسیلی تونکوشکوروف» از مقام های ارشد «دایره مدیریت بسیج» نیروهای مسلح روسیه نیز به کاراکاس اعزام شده است. خبرگزاری روسیه اسپوتنیک گزارش داده که اعزام سربازان روس به ونزوئلا با هدف «اجرای تعهدات نظامی» میان کاراکاس و مسکو انجام شده است. اما آمریکا آن را طرحی آشکار برای تقویت مادورو در مقابل «خوان گوایدو» قلمداد کرده است. گوایدو خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خوانده و از حمایت آمریکا و اروپا برخوردار است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با همتای روس خود سرگئی لاورف، روسیه را به «وخیم کردن تنش ها در ونزوئلا» متهم کرده و گفت: ایالات متحده و کشورهای منطقه ای (در آمریکای لاتین) در مقابل روسیه بی کار نخواهند نشست.

پمپئو در بیانیه ای اعلام کرد: ادامه اعزام پرسنل نظامی روس برای حمایت از نظام غیرقانونی مادورو رنج مردمی را که از گوایدو حمایت می کنند، بیشتر می کند. وزیر خارجه آمریکا رویکرد روسیه در ونزوئلا را «رفتاری غیرسازنده» خواند و ضمن درخواست برای «متوقف کردن» آن از مسکو خواست تا به جای مادورو از گوایدو حمایت کند.

لاوروف اتهام زنی های پمپئو را بی پاسخ نگذاشت و در بیانیه ای خبر داد که در تماس با وزیر خارجه آمریکا «از تلاش های واشنگتن برای سازماندهی کودتا در ونزوئلا» انتقاد کرد. بنابراین بیانیه، چنین اقداماتی «ناقض منشور سازمان ملل و پوششی برای دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل است.» خبرگزاری فرانسه در توصیف فضای حاکم بر تماس تلفنی لاوروف و پمپئو نوشت که روسیه و آمریکا بر سر ونزوئلا با هم «شاخ به شاخ» شدند.

روسیه و چین مهمترین متحدان ونزوئلا به شمار می آیند و هر دو میلیاردها دلار به این کشور وام داده اند. روسیه در ماه دسامبر گذشته دو فروند بمب افکن Tu-۱۶۰ به ونزوئلا فرستاده بود تا در یک رزمایش نظامی از آنها استفاده شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =