وزیر صنعت دستورالعمل اجرایی برنامه تولید و اشتغال را ابلاغ کرد

وزیر صنعت، معدن وتجارت دستورالعمل اجرایی تفاهم نامه امضا شده بین این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه در زمینه برنامه ریزی تولید و اشتغال را به استانداران سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از شانا این تفاهم نامه با موضوع برنامه تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن آذرماه امسال بین دو طرف به امضا رسید.

براساس این تفاهم نامه تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد برای ۲ هزار و ۶۶ واحد و پیش بینی اشتغال برای حدود ۱۳۰ هزارنفر و نیز برنامه توسعه واحدهای موجود، بازسازی و نوسازی ۲ هزار و ۱۶۵ واحد و ایجاد فرصت شغلی

به میزان ۵۱ هزار نفربرنامه ریزی شده است.

همچنین تأمین سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود و برای ۸۷ هزارو ۴۲۹ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

بر اساس این تفاهم نامه، ازمحل منابع داخلی بانکها و منابع صندوق توسعه ملی به میزان ۵۰ درصد برای تکمیل طرح های نیمه تمام سه هزارو ۱۸۴ میلیارد ریال، باز سازی و نوسازی پنج هزا ر و ۵۷۷ میلیارد ریال و سرمایه در گردش یک هزا رو ۴۵۰ میلیار ریال یارانه

اختصاص یافته است.

علاوه براین در تفاهم نامه مزبور ۴۰ هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال تسهیلات به طرح های نیمه تمام، ۷۰ هزارو ۴۳۵ میلیارد ریال به بازسازی و نوسازی و ۹۰ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش واحد های صنعتی پیش بینی شد.

قرار است در این طرح بانکهای ملی، ملت، تجارت، صنعت و معدن، ‌سپه، صادرات، پست بانک، رفاه کارگران، کشاورزی، توسعه تعاون و آینده مشارکت کنند.

پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار جدولی از سند پشتیبان لایحه برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶)، برنامه و هدفگذاری دولت برای اشتغال را منتشر کرد که بر اساس آن سالانه برای ۹۵۶ هزار نفر اشتغال خالص هدفگذاری شد.

طبق سند پشتیبان برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶)، سالیانه در بخش کشاورزی برای ۸۰ هزار نفر، نفت برای ۲ هزار نفر، صنعت تعداد ۱۴۴ هزار نفر، در بخش‌های آب-برق و گاز برای ۱۷ هزار نفر، ساختمان تعداد ۱۲۶ هزار نفر، در بخش حمل و نقل و انبارداری نیز ۱۱۶ هزار نفر،

در بخش ارتباطات هم ۳۳ هزار نفر و در سایر خدمات برای ۴۳۴ هزار نفر اشتغال تا پنج سال پیش‌بینی و هدفگذاری شد.

کد خبر 369544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.