گوشت وارداتی

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجرای شیوه جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری، این ماده مهم غذایی به دست مصرف‌کننده واقعی خواهد رسید.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران، محمدرضا کلامی اظهار کرد: بر اساس تصمیم اتخاذ شده مقرر است شیوه توزیع گوشت تنظیم بازاری تغییر کند، در این راستا گوشت تنظیم بازاری برای جامعه هدف، توزیع خواهد شد.

وی درباره مکانیزم عرضه افزود: بر این اساس فهرست یارانه ‌بگیران از سازمان هدفمندی احصا می‌شود تا در سامانه تجارت داخلی بارگذاری شود، در این صورت فروشگاه‌هایی که به این سامانه متصل هستند، می‌توانند گوشت تنظیم بازاری را برای گروه‌های هدف عرضه کنند .

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در این راستا سازمان هدفمندی، اطلاعات مرتبط یارانه بگیران را برای درج در سامانه تجارت داخلی ارائه می‌کند و در این قالب جامعه هدف می‌توانند از فروشگاه‌هایی که پوز متصل به این سامانه را دارند، گوشت خریداری کنند .

وی گفت: از سوی دیگر پیش از این گوشت وارداتی در خرده‌فروشی‌ها تکه می‌شد اما در قالب جدید گوشت وارداتی چهار تکه می‌شود، یعنی هر شقه به دو تکه تقسیم می‌شود و عنوان گوشت تنظیم بازار و قیمت بر بسته‌ها درج خواهد شد. به این ترتیب گوشت وارداتی در بسته‌های سه تا چهار کیلویی بسته بندی می‌شود تا مردم دچار اتلاف وقت برای خرید نشوند و صف‌ها از میان برود .

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار در پاسخ به این سئوال که گوشت تنظیم بازاری در این قالب در چه نقاطی توزیع می‌شود، گفت: اسامی واحدها اطلاع رسانی می‌شود و واحدهای عرضه‌کننده نیز مکلف به نصب بنر هستند .

وی تاکید کرد: البته تدابیری در خصوص بعد خانوار و ... نیز اندیشیده می‌شود و به زودی گوشت‌ها در بسته‌های دو کیلویی، دو و نیم کیلویی، سه کیلو، سه و نیم کیلو و چهار کیلویی بسته بندی می شود، افراد با توجه به نیاز خود می‌توانند این گوشت را خریداری کنند .این شیوه تخصیص سبد غذایی، خانوارهایی که آسیب دیده‌اند را تامین می‌کند .

کلامی به مردم اطمینان داد: دولت با تمامی توان در حال تامین گوشت مورد نیاز کشور است و از این نظر نگرانی وجود ندارد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار با تاکید بر اینکه پیشگیری از قاچاق از یک سو و واردات دام مولد برای افزایش ظرفیت تولید گوشت در کشور از سوی دیگر در حال پیگیری است، اضافه کرد: بر اساس اعلام متولی اصلی این مسئله، وزیر جهاد کشاورزی؛ قیمت هرکیلو دام زنده باید در حدود ۲۴ هزار تومان باشد اما افزایش نرخ ارز سبب شد قاچاق دام زنده تا ۴۴ هزار تومان در هر کیلو افزایش قیمت یابد.

وی با بیان اینکه تدابیری جدی برای مبارزه با قاچاق اندیشیده شده اس، افزود: .در عین حال شیطنت برخی را نباید نادیده گرفت زیرا در مرزها حتی دام زنده را تا کیلویی ۹۰ هزار تومان می‌خریدند که با هیچ منطق اقتصادی همخوانی نداشت .

کلامی درباره تصمیمات اتخاذ شده برای تامین گوشت مصرف‌کنندگان عمده مانند دانشگاه‌ها و رستوران‌ها و البته کارخانه‌های سوسیس و کالباس گفت: به موجب مصوبه دولت این واحدهای عمده مصرف کننده باید نیاز خود را با ارز نیمایی وارد کنند تا تقاضایشان وارد بازار نشود ، اما تا زمانی اجرایی شدن این طرح، گوشت مورد نیاز این واحدها را تامین می‌کنیم البته قیمت عرضه گوشت به این واحدها بالاتر از قیمت گوشت تحویلی به خانوار است زیرا محصولات تولیدی این شرکت‌ها و واحدها مشمول قیمت‌گذاری نیست.

وی در باره قیمت گوشت در طرح جدید گفت: قیمت گوشت در این طرح تغییر می‌کند و نرخ‌ها به زودی اعلام می‌شود. همچنین عرضه گوشت از طریق اینترنت مصوبه ستاد تنظیم بازار نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =