آمار کسب و کار نگران کننده است

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حوزه کسب و کار آمارها نگران کننده است. آمار اشتغال در پایان شهریور ماه، کاهش شدیدی نسبت به یک سال گذشته داشته است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایمنا، محمدرضا بادامچی امروز یکشنبه-۱۶ دیماه-در نطق میان دستور خود خاطرنشان کرد: در این مدت تنها ۱۵۸ هزار شغل ایجاد شده است. در حالی که این نسبت در شش فصل گذشته، حاکی از تولید بیش از ۷۰۰ هزار شغل بوده که بعد از برنامه اقدام مشترک با دولت‌های صنعتی و بهبود سیاست های خارجی و کاهش مخاصمات جهانی علیه کشورمان، در حال افزایش هم بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما اکنون پدیده‌هایی مانند نوسانات شدید و نامتعارف ارزی، افزایش حداقل سه برابری قیمت مواد اولیه، عدم تامین نقدینگی و احساس ناامنی بازیگران در حوزه کار و تولید، حکایت از رشد تورم تولید کننده به میزان بیش از ۸۸ درصد نسبت به آبانماه سال گذشته دارد.

وی تصریح کرد: سایرحوزه ها از جمله حمل ونقل نیز کم و بیش به همین ترتیب از رشد تورمی برخوردار هستند و سرمایه گذاران، کارآفرینان و به ویژه کارگران حال خوشی ندارند. خط فقر و نداری در اقشار مختلف جامعه خصوصا کارگران زحمتکش در حال گسترش است.

بادامچی افزود: از ابتدای سال ۹۷، تا اواخر مرداد بیش از چهل درصد نیروهای بخش خصوصی، تعدیل و بیکار شده اند. از ۱۳۵۰ بنگاه اقتصادی که با مشکلات شدید تورمی روبرو هستند، ۱۱۲۰ واحد در بخش خصوصی، ۱۲۰ واحد تعاونی و ۱۱۰ واحد در اختیار بنگاههای دولتی و سایر نهادها هستند. گزارش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کسانی که شغل خود را از دست داده اند، نشان از پریشانی و کاهش فعالیت بنگاههای تولیدی و تجاری بخش خصوصی دارد.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مردم ما استحقاق زندگی مادی و معنوی بهتر از شرایط فعلی را دارند. مردمی که اهل ایثار، فداکاری و گذشت بوده و سزاوار اینهمه سختی نیستند، گفت: ما برای حفظ مردم و کشور، باید منشاء فسادهای کلان را شناسایی کنیم. یکی از مصادر اصلی فسادهای کلان، واگذاری صادرات به فرایندی فسادخیز است.

وی تصریح کرد: اگر باز هم مانند سال های گذشته، منابع خود اعم از نفت و پتروشیمی را از مبادی غیررسمی و قاچاق عرضه کرده و کالا وارد کشور کنیم، فساد را گسترش خواهیم داد. نوکیسه ها و فرصت طلبان، فقر بیشتری را به مردم تحمیل خواهند کرد و باز هم امثال خاوریها و بابک زنجانیها از دل این رویکرد بیرون خواهند آمد. چرا ما از خواب غفلت بیدار نمی شویم؟ آیندگان نسبت به مدیریت ما چه قضاوتی خواهند داشت؟

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری اینکه انقلاب شکوهمند ایران تقریبا همزمان با شروع اصلاحات در کشور چین، به بار نشست، تاکید کرد: آن هم با شعار حمایت از مستضعفان و اتحاد و وفاق با مسلمانان جهان برای غلبه بر استکبارو ظلم جهانی؛ اما چگونه است که امروز تولید ناخالص ملی در کشور چین ۸۰ برابر رشد داشته و بنگاه‌های خصوصی فرصت و اختیار فعالیت اقتصادی زیادی در این کشور دارند. در این چهل سال، دو تریلیون دلار سرمایه خارجی وارد چین شده است.

مردم در آتش بی تدبیری ما می‌سوزند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با طرح این سئوال که اما ما چه کرده ایم، گفت: بیایید عملکرد خود را قضاوت کنیم، کارنامه چهل ساله اقتصادی ما چگونه بوده است؟ ما را چه شده که این همه پیشرفت دیگران، حتی آنهایی را که تا چند وقت پیش کشورشان شوره زاری بیش نبود، نمی بینیم؟ و از عقب ماندگی های کشور و مردم خود شرمنده نمی شویم. از غم جوانان بیکار و زنان سرپرست خانوار گرفته تا مصیبت کارتن خواب ها و بی خانمان ها و درد کودکان بی پناه و هزار رنج بزرگ ایرانی ها، شرمسار نیستیم. مردم در آتش بی تدبیری ما میسوزند و ما همچنان در آرزوی پیشرفت کشور هستیم.

بادامچی اضافه کرد: امروز باید به مسائل اقتصادی بیش از همیشه اهمیت داده، به تشتت و تفرقه پایان دهیم و برای ساز و کار موجود که هیچ سرمایه گذار خارجی وارد کشور نمی شود، تدبیری بیاندیشیم. درست است که بسیاری از مشکلات کشور نسخه داخلی دارد، اما تحول در سیاست خارجی و تعامل فزاینده با همسایگان نیز زمینه مساعدی برای توسعه دادوستد، بویژه در شرایط کنونی است.

وی یادآور شد: ما در پیرامون کشورمان بیش از پانصد میلیون جمعیت داریم که باید طرق دوستی و روابط اقتصادی را جایگزین اختلافها کنیم و نگذاریم ماجراجویی های دشمنان ایران بر روابط ما با همسایگان تاثیر بگذارد. باید برای جذب سرمایه های آنان و به دست آوردن بازار بکر پانصد میلیونی همسایگان، در ترسیم سیاستهای صلح طلبانه بکوشیم و از این راه، هزاران شغل پایدار ایجاد کنیم .

این نماینده مردم در مجلس افزود: کاری نکنیم که علاقمندان این مرز و بوم، به سمت گردن کشان ضد بشریت هدایت شوند. یادمان نرود که آرمان ما رسیدن به وحدت جهان اسلام بود. این آرمان انقلابی افزون بر اینکه مقوله ای فرهنگی است، به صورت مستقیم با معیشت ما گره خورده است. می توان تنها با اتکای عملی و واقعگرایانه به این آرمان انقلابی، روی خط دیپلماسی وحدت، از یک سو بازار نیم میلیاردی را به دست آورده و هزاران شغل ایجاد کنیم و از سوی دیگر از خشونت و تهدیدهای متنوع امنیتی در جهان اسلام بکاهیم.

بادامچی اضافه کرد: از دستگاه دیپلماسی و در رأس آن آقای دکتر ظریف می خواهم، استراتژی عملیاتی مشخصی را برای گسترش دیپلماسی اقتصادی در منطقه طراحی کنند و با کمک گرفتن از کارشناسان دلسوز و کاربلد، نقشه راه نفوذ دیپلماتیک و اقتصادی به بازار کشورهای همسایه را ارائه کنند.دستگاه دیپلماسی باید با اتکا به آرمان وحدت، بتواند مسیر را برای اصحاب اقتصاد هموار کند.
 

کد خبر 363752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.