تهاتر فرش دستبافت ایران با واگن‌های خطوط مترو چینی

رییس مرکز ملی فرش ایران از استراتژی تازه این مرکز برای رونق صادرات فرش و جلوگیری از آسیب بیشتر به بازارهای خریدار این محصول ایرانی خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، فرشته دست‌پاک به طرح جدید مرکز ملی فرش برای کمک به صادرات و عرضه فرش دستباف ایران به بازارهای هدف اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح، به دنبال آن هستیم تا مکانیزمی برای تهاتر فرش دستبافت ایران با کالاهای وارداتی از کشورهای طرف تجاری با ایران ایجاد کنیم.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران افزود: در حال حاضر برخی خریداران عمده فرش دستباف از کشور چین، اعلام آمادگی کرده‌اند که در ازای واردات برخی کالاها از این کشور از جمله واگن خطوط مترو، فرش دستبافت از ایران خریداری کنند.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین از پیشنهاد تهاتر فرش دستبافت ایران با کالا از کشورهای سوئد و روسیه خبر داد. دست‌پاک در عین حال تصریح کرد که اجرایی شده طرح تهاتر فرش دستبافت با کالاهای خارجی، نیازمند حمایت همه‌جانبه سایر دستگاه‌های دولتی از جمله بانک مرکزی، گمرک ایران ، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی است.

دست‌پاک در خصوص وضعیت صادرات فرش دستبافت ایران، با اشاره به اینکه ارزش صادرات این کالا طی سال گذشته رقمی معادل ۴۲۸ میلیون دلار بوده است، گفت: تا پیش از بازگشت دوباره تحریم‌های دولت آمریکا در شهریورماه امسال، صادرات فرش دستبافت ایران روندی رو به جلو داشت به طوری که ۳۰ درصد صادرات فرش ایران به بازار آمریکا صورت می‌گرفت.

به گفته وی، پس از شروع دوباره تحریم‌ها روند صادرات فرش دستبافت ایران نزولی شده است.

دست‌پاک با این توضیح که در سال‌های اخیر کشورهایی از جمله امارات و کانادا در دور زدن تحریم‌ها و امکان صادرات فرش به بازارهای خارجی نقش پررنگی داشتند، افزود: پس از تحریم‌های اخیر، همکاری این کشورها برای صادرات فرش ایران متوقف شده است و به دنبال آن هستیم تا سیکل جدیدی را برای فروش و عرضه فرش به بازارهای بین‌المللی پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه فرش دستبافت تنها کالایی در کشور است که بیش از ۹۵ درصد مواد اولیه ساخت آن، تولید داخل است، یکی از مشکلات جدی پیش پای صادرکنندگان فرش دستبافت را الزام دولت به پیمان‌سپاری ارزی عنوان کرد و افزود: پیمان‌سپاری ارزی باید برای صادرکنندگان فرش به طور کلی حذف شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه گمرک ایران برای فرش‌های مرجوعی به داخل کشور، سخت‌گیری‌های زیادی دارد، افزود: به منظور تعمیرات و نوسازی، روند مرجوع فرش دستبافت ایران به داخل کشور همواره وجود داشته است اما به دلیل برخی سخت‌گیری‌ها از سوی گمرک ایران، این روند مختل شده و در حال حاضر امکان مرجوعی فرش دستبافت ایران به داخل کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده است و به همین خاطر، فرش‌های مرجوعی به کشور ترکیه رفته و در آنجا بازسازی و تعمیر شده که ضمن ایجاد فرصت‌های اشتغال متعدد برای این کشور همسایه، فرش ایرانی به نام کشور ترکیه به بازارهای بین‌المللی صادرات می‌شود.

کد خبر 362002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.