خلاقیت رمز موفقیت هنرهای دستی

در میان صدای چکش‌هایی که به فلز نقش می‌دهد و نقاشانی که نقش را بر جان کاغذ می‌دهند هستند هنرمندانی که نخ را به سوزن گره می‌زنند و طرحی نو خلق می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، این روزها در میان هنرهایی که به گوش آشنا هستند هنر نمد دوزی هنری است که هنرمندان خلاقش آن را به خوبی وارد بازار کرده‌اند و با طرح‌های زیبا و جذاب خود توانسته اند مخاطبان خود را پیدا کنند.

گفت و گوی خبرنگار ایمنا با مهسا صابری از فعالین و کارآفرینان این رشته را در ادامه می‌خوانید:

چه انگیزه‌ای باعث شد وارد این حرفه‌ی هنری شوید؟

همیشه به کارهای دستی علاقه داشتم و از چهار سال پیش در زمینه هنر نمد دوزی مشغول به کار شدم و اولین بار این یکی از عروسک‌های نمدی را در مغازه‌ای دیدم که خیلی نظرم را جلب کرد و بلافاصله عروسک‌ها را خریداری کردم. اما بعد از خرید با خود گفتم چرا باید هزینه‌ی زیادی را بابت خرید آن‌ها بدهم. بعد از این اتفاق بود که جرقه‌ی نمد دوزی در من ایجاد شد، در ابتدا انگیزه‌ام کاملاً شخصی بود یعنی دوست داشتم چیزهایی که دوست دارم مثل کیف، وسایل تزئینی و… را با دستان خودم بدوزم و لذت ببرم. اما این انگیزه شخصی بعد از مدتی در ذهنم وسعت گرفت و برای کارهای بیشتر ترغیب شدم.

چگونه و از چه طریق آموزش این هنر را دیدید؟

چون به هنر نمد دوزی علاقه‌ی زیادی داشتم، با تلاش و همت خودم آن را طی مدت کوتاهی یاد گرفتم، در واقع جای خاص و نزد کسی آموزش ندیدم. همچنین با مراجعه به ژورنال‌ها و سایت‌ها و دقت بسیار در تصاویر و الگوها، دوختن با نمد و درست کردن وسایل متفاوت را تمرین کردم و بارها آزمون و خطا کردم تا به شکل ایده آل رسیدم. البته کارهای ایرانی و سایت‌های داخلی کارهای تکراری و ساده‌ای را در زمینه‌ی نمد انجام می‌دهند اما ایده گرفتن از سایت‌های خارجی و خصوصاً ترک، بسیار برایم خوب بود چون خلاقیت بیشتری در کارهای نمدی دارند و کارهای بهتری در این زمینه انجام داده‌اند. گاهی هم آموزش کارهای مختلف را دانلود می‌کنم و مرحله به مرحله آموزش می‌بینم و می‌دوزم و در این هنر توانسته‌ام مهارت‌های نسبی را کسب کنم، البته هنوز خیلی جا برای کار کردن وجود دارد و زمان بیشتری برای حرفه‌ای‌تر شدن در این هنر نیاز دارم. 

آیا فکر می‌کردید از طریق این هنر بتوانید کارآفرینی و درآمدزایی کنید؟

ابتدای امر فکر نمی‌کردم بتوانم از طریق نمد دوزی درآمد کسب کنم چون رقیب در این حوزه زیاد است و خیلی‌ها در حال حاضر به این کار روی آورده‌اند، بسیاری از خانم‌ها این هنر را به صورت حرفه‌ای آموزش دیده‌اند و وقتی اوایل کارم سایت‌ها و کانال‌های مختلف فعال در این زمینه را می‌دیدم حتی گاهی نا امید می‌شدم، چون می‌دیدم چقدر بازدید دارند و چقدر فعالند ولی وقتی در این مسیر قدم گذاشتم تمام سعی خود را کردم که کارهای  متفاوتی را تولید کنم که جاهای دیگر آن‌ها را درست نمی‌کنند و به نوعی کارهایم جدید و منحصر به فرد هستند  و خلاقیت زیادی در آن‌ها به کار رفته، بنابراین تصمیم گرفتم کانالی در تلگرام در زمینه‌ی کارم طراحی کنم و به تبلیغ کارهایم پرداختم و به مرور برای کارهایم مشتری پیدا شد و به این نتیجه رسیدم که می‌توان از طریق این هنر در آمدزایی کرد و آن را به عنوان حرفه در نظر گرفت. 

چند نفر با شما همکاری می‌کنند؟

طبیعتاً وقتی درخواست و سفارش زیاد می‌شود به تنهایی انجام دادن کارها مشکل است و از طرفی چون برخی کارها نیاز به چرخ صنعتی دارد ، نمی‌توان در خانه آن‌ها را انجام داد بنابراین مجبورم فقط آن‌ها را دوخت بزنم و کار را برای تکمیل مثلاً زدن دسته و زیپ به بیرون بدهم. از  طرفی وقتی به طور حرفه‌ای وارد کار می‌شوید نیاز به کسانی دارید که برایتان بازاریابی کنند. من در حال حاضر ۹ نیرو دارم. 

آیا با امکانات محدود می‌توان اشتغال خانگی ایجاد کرد؟

همیشه امکانات زیادی برای شروع کار نیاز نیست، اما داشتن مهارت کافی و حداقل یک مکان کوچک برای کار لازم است یعنی اگر بخواهید حرفه‌ای و در حد وسیع داشته باشید حداقل مقداری سرمایه و ابزار نیاز دارید؛ مثلاً چرخ خیاطی، چسب و قیچی مخصوص، پارچه مخصوص و الگوهای مختلف و...برای مثال من در اوایل کار از قیچی معمولی و چسب معمولی استفاده می‌کردم اما پس از مدتی برای تمیزتر شدن کار و جلب نظر مشتری مجبور شدم ابزارهای حرفه‌ای‌تری را برای کارم تهیه کنم.

کار هنری در خانه مزایای زیادی دارد؛ مثلاً شما هزینه‌ی جا نمی‌دهید و می‌توانید یک اتاق یا قسمتی از خانه را برای انجام کارهایتان آماده کنید. وقتتان خیلی هدر نمی‌رود اما یکی از محدودیت‌های آن این است که چون در خانه کار می‌کنید دیرتر شناخته می‌شوید و باید برای جا افتادن و جذب و اعتماد مشتری صبوری کنید ولی در مجموع مزایای آن از محدودیت‌هایش بیشتر است.

برای آینده‌ی کاری‌تان چه تصمیمات و برنامه‌هایی دارید؟

دوست دارم کارهای نو و خلاقانه را تجربه کنم و کارهایی را انجام دهم که واقعاً مشتری پسند و نیاز روز جامعه است. مثلاً من فکر می‌کنم برخی کارها مثل کارهای تزئینی اشباع شده و همه دنبال این هستند که برای اجناس کاربردی مثل کیف یا وسایل مورد استفاده‌ی زندگی هزینه صرف کنند تا وسایل تزئینی. از طرفی تصمیم دارم نمدهای سنتی را با نمدهای صنعتی ترکیب کنم و کارهای جدیدتری به مشتریانم ارائه دهم. 

می توانید تجربیات خود را در اختیار بانوان علاقمند به اشتغال خانگی خصوصاً در حوزه هنر بگذارید.

به طور کلی انجام کارهای هنری جسارت، صبوری زیاد، دقت و وقت کافی می‌خواهد. اما بهترین انتخاب برای بانوانی است که علاقه به کار اقتصادی در خانه دارند چون هم می‌توانند به زندگی خود برسند هم زمان زیادی را در بیرون صرف نکنند.

شخصی به من می‌گفت مردم ما متأسفانه برای کار دستی و هنری ارزش زیادی قائل نیستند و من نیز در این مدت به این نتیجه رسیده‌ام. به نظرمن انجام کارهای هنری نیاز به صبر زیاد دارد چون امکان دارد اوایل کار بارها ناامید شوید چراکه همه تمایل به کار هنری و دستی ندارند اما برای ماندن در این راه باید دنبال خلاقیت در کارها باشید تا مشتری به شما اعتماد کند و از کارهایتان لذت ببرد.

مثلاً من در ابتدای کار همکارانی داشتم که صبور نبودند و رفتند و گفتند مشتری پیدا کردن برای کار هنری سخت است اما چند نفر دیگر ماندند و بعد از مدتی به این باور رسیدند که با کمی صبوری و تحمل می‌توان کار کرد و ادامه داد. در این بازار پر رقابت و پر ایده و خلاقیت باید تمام تلاش را برای خاص شدن آثار انجام داد و این مسأله بی شک کار مشکلی است و نیاز به زمان دارد. 

نظر شما به عنوان یک بانوی هنرمند و کارآفرین در مورد اهمیت تولید ملی و خرید کالای ایرانی چیست؟

من معتقدم خرید از تولیدکنندگان داخلی بالاخص بانوان که در حوزه تولید کار می‌کنند، موجب می‌شود تا هم کیفیت کالای ایرانی بالا برود هم برای آن‌ها اشتغال زایی شود، بالاخره بانوان بخشی از چرخه تولید هستند. از طرفی برخی بانوان شاغل در بخش تولید سرپرست خانوارند و خرید کالای ایرانی موجب می‌شود که از آن‌ها حمایت شده و انگیزه و دلگرمی بیشتری پیدا کنند. ضمن اینکه توسعه کار و کارآفرینی رابطه مستقیمی با کاهش بزهکاری، فحشا و مشکلات اجتماعی دارد. یعنی نه تنها حمایت از تولید ملی به اقتصاد جامعه کمک می‌کند بلکه منجر به بهبود وضعیت اجتماعی و افزایش امنیت خواهد شد. 

کد خبر 361408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.