روسیه با ربط دادن برجام به مسائل دیگر مخالفت کرد

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که کشورش مخالف ارتباط دادن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با مسائل دیگر است.

به گزارش ایمنا، واسیلی نبنزیا درنشست شورای امنیت گفت: با ارزیابی و گزارش دبیرکل سازمان ملل موافقیم که می گوید تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و احیای تحریم های یک جانبه علیه ایران چالش جدی است و به دستیابی به اهداف تعیین شده و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت کمک نمی کند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ادامه داد: روسیه به درخواست آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل برای حفظ برجام که دارای اهمیت بنیادین در امنیت منطقه ای و بین المللی است، احترام می گذارد و از آن پیروی می کند. با این دیدگاه که مسائلی که در این توافق وجود ندارد نباید بهانه ای برای فروپاشی آن شود، موافقیم.

نبنزیا یادآوری کرد که روسیه بارها در مورد تلاش ها برای حمله به برجام هشدار داده و امیدوار است که مسائل امنیت و ثبات جهانی دیگر گروگان فرایندهای سیاسی داخلی کشورها نشود.

وی ادامه داد: با وضعیت ضد و نقیضی مواجهه هستیم که یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل نه فقط آشکارا از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ خودداری می کند بلکه سعی دارد که سایر کشورهای عضو را بخاطر اجرای تصمیمات شورای امنیت و کمیسیون مشترک برجام مجازات کند. تنها راه حفظ برجام اجرای داوطلبانه مفاد آن از سوی کشورهای باقیمانده در این توافق بین المللی است.

وی به موضع روسیه در خصوص برنامه موشکی ایران اشاره کرد و گفت:ما مخالف تحقیقات دبیرخانه سازمان ملل در خصوص برنامه موشک های بالستیک ایران بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل هستیم. بازرسی های بدون مجوز یا اقدامات نظارتی دبیرخانه سازمان ملل با هر انگیزه ای که صورت گیرد، باید برای همیشه متوقف شود.

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل خاطرنشان کرد: در گزارش (سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران) نباید از اطلاعات منابع آزاد استفاده شود یا اینکه در آن به اطلاعات غیرموثق و آزمایش نشده ارائه شده از سوی برخی کشورها استناد کرد بویژه اینکه چنین اطلاعاتی در اختیار اعضای شورای امنیت قرار نمی گیرد.

نبنزیا در ادامه سطح آمادگی کارشناسان، اختیارات آنها، موقعیت سفرهای آنها و نیز صلاحیت برای هر گونه نتیجه گیری را زیر سوال برد و گفت: روسیه آمادگی دارد به حل و فصل وضعیت پیرامون ایران و روابط آن با اسراییل و کشورهای عربی کمک کند.

وی افزود: ما از تنظیم دستور کار مثبت و وحدت بخش در شورای امنیت و سایر سازمان های بین المللی با در نظر گرفتن منافع قانونی تمامی کشورها در منطقه خاورمیانه از جمله ایران حمایت می کنیم.

نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه اقدامات شورای امنیت باید در جهت تحکیم فضای اعتماد میان کشورها باشد، افزود: باید قدم های لازم در این ارتباط و میان کشورهای عربی، اسراییل و ایران برداشته شود و روسیه آمده است در تماس با شرکای منطقه ای خود به این روند کمک کند.
منبع:ایرنا

کد خبر 361230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.