ابرتورم و ابربیکاری ما را تهدید نمی‌کند/ انتقال آب خزر به سمنان

رییس جمهوری گفت: آمریکا قادر نیست روابط تجاری ما با منطقه و جهان را قطع کند و باید بداند ایران روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با کشورهای منطقه و جهان را حفظ و ارتباطات خود را با همسایگان و کشورهای اسلامی و جهان توسعه خواهد داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در سفر استانی به سمنان به سر می برد روز سه شنبه در جمع مردم شاهرود با بیان این که امروز روز آزمایش و امتحان بزرگ تاریخی برای ملت ایران است افزود: امروز روزی است که برای اولین بار بعد از ۴۰ سال مبارزه با دشمن ظالم و ستمگر (آمریکا) به پیروزی های کم نظیری دست یافته‌ایم و ملت بزرگ ما نخواهد گذاشت لبخند بر لبان دشمن نقش ببندد.

وی تصریح کرد: آمریکا به دنبال کودتا در کشور ما ناموفق بود، آن‌ها در پی تجزیه و جدا کردن خوزستان، تحریم ایران و شکستن قدرت کشورمان بودند، اما موفق نشدند و باید بررسی شود چرا آمریکا این همه از ملت ایران و ایرانی ها عصبانی است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ایران قدرتمند غیر قابل تحمل برای آمریکا و صهیونیست ها است و ملت ایران ملت غیوری است که در برابر آن ها هرگز سر فرود نیاورده و نخواهند آورد.

وی افزود: آمریکا اعلام کرده که ایران را از صادرات نفت محروم می کند، اعلام کرده ایران را از تبادل تجاری با دنیا باز می دارد و می خواست ایران را در منطقه و جهان منزوی کند و اعلام کرد در منطقه اهدافی دارد تا به آن ها دست یابد، اما ملت بزرگ ما در تمام این صحنه ها ثابت کرد که پیروز نهایی این نبرد خواهد بود.

روحانی افزود: آمریکا بداند نفت خود را می فروشیم و خواهیم فروخت و قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد و باید بداند اگر روزی بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به این که آمریکا در صدد است رابطه ما را با جهان تضعیف کند ابراز کرد: امروز رابطه ملت ایران از هر زمان دیگر در غرب با عراق و ترکیه، در شمال با آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان و در شرق با افغانستان و پاکستان و در جنوب با عمان، قطر و کویت صمیمی‌تر است.

رییس جمهور گفت: آمریکا قادر نیست روابط تجاری ما را با منطقه و جهان قطع کند و باید بداند در سراسر این سرزمین مردم ما با کشورهای منطقه و جهان روابط فرهنگی و اقتصادی و سیاسی شان را حفظ خواهند کرد و ما ارتباطات خود را با همسایگان و کشورهای اسلامی و جهان توسعه خواهیم داد.

ایران اسلامی تهدیدی برای هیچ ملتی نیست

روحانی افزود: آمریکا تلاش می کند اروپا را از ایران جدا کند و در پی جدا کردن چین، هندوستان و همسایگان از ایران است و ایران هراسی را در منطقه ترویج می کند؛ ما دشمن هیچ ملتی از همسایگان خود نیستیم و نخواهیم بود و آمریکا نمی تواند بین ما و کشورهای همسایه و نیز کشورهای اسلامی تفرقه، نزاع و دشمنی ایجاد کند و ما روابط مان با جهان را روز به روز گسترش می دهیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه آمریکا حداقل در دو سه زمینه ناموفق بوده است، بیان کرد: در اولین مورد، در مبارزه با قدرت ایران کشورهای جهان و سیاستمداران جهان از آمریکا حمایت نکردند، جز یکی دو کشور کوچک و رژیم منحوس صهیونیستی هیچ کشوری در دنیا از آمریکا حمایت نکرد.

روحانی خاطرنشان کرد: همه کشورها تحریم آمریکا را محکوم کردند، آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل شکست خورد، آمریکا در سازمان ملل، شورای امنیت و در دادگاه بین المللی لاهه شکست خورد.

وی اضافه کرد: مردم بدانند در این دو سه ماه آمریکا را در شورای امنیت سازمان، در مجمع عمومی سازمان ملل، در دادگاه لاهه و در دادگاه عالی ایتالیا، در هر چهار مورد به شکست کشاندیم.

رییس جمهوری گفت: این به معنای پیروزی دیپلمات‌ها، حقوق دانان ایران، ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است که در سراسر این منطقه با تلاش و ایثارشان امنیت را در سراسر منطقه برقرار کردند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح، نظام اسلامی، رهبری و ارکان نظام ما فقط برای ایران امنیتی نیاوردند، برای امنیت عراق، سوریه، لبنان هم به ملت های منطقه کمک کردند، اضافه کرد: امروز ایران تلاش می کند تا مردم مظلوم یمن را در برابر متجاوزین آل سعود در صحنه نبرد نظامی و سیاسی موفق سازد. ملت یمن در این نبرد پیروز می شود و آل سعود و آمریکا شکست خواهند خورد.

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت، ملت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و در راس نظام رهبری با همراهی ملت ایران، برای رشد، توسعه و عظمت هر آنچه داریم به کار می بریم، افزود: ایران قدرتمندتر از گذشته را به قول و قوه الهی می سازیم. نمی گذاریم دشمنان ایران را به شکست بکشانند، ایران سرزمین مقدس عبادتگاه حق، سرزمین مولا علی بن موسی الرضا(ع)، سرزمین ولی عصر(عج) و قرآن و سرزمین مردانگی و ایستادگی است.

روحانی اضافه کرد: ایران سرزمین پربرکتی است، دشمنان قادر نیستند این سرزمین و ملت را به شکست بکشانند، ما ارتباط مان را علی رغم میل آمریکا روز به روز قوی تر خواهیم ساخت.

وی با بیان اینکه ایران تجارت و صادرات خود را با دنیا توسعه می دهد، خاطرنشان کرد: مردم در هفته های آتی شاهد خواهند بود که در این شرایطی که آمریکا می خواست نتوانیم بودجه متعادلِ سالم به مجلس تقدیم کنیم، به امید خدا در ۲۵ آذر امسال دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس خواهد کرد.

روحانی بیان کرد: در این بودجه سال آینده دولت ۴۳۳ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمومی پیش بینی کرده است، برخلاف میل آمریکا، با همت و ایثار مردم و وحت دولت و ملت و تلاش مجلس، بودجه سال آینده مصوب می شود و آن اجرایی خواهیم کرد. دولت در بودجه ۹۸ کالاهای اساسی مردم را با قیمت مناسب تضمین می کند و حقوق بگیرانی که حقوق ثابت دارند و در فشار هستند در حد توان و امکان کمک می شوند و حقوق تمام بازنشستگان و حقوق بگیران ۲۰ درصد اضافه خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: در بودجه سال آینده برای اشتغال مردم به منظور حرکت تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات، در سراسر کشور تلاش می شود.سال آینده شاهد تحول خوب در زمینه مسکن خواهیم بود و نگرانی‌های مردم برای مسکن دارشدن خانه اولی ها و بافت های فرسوده برطرف می شود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت با فقر مطلق مبارزه می کند، افزود: به تمام وعده هایی که سال ۹۶ به مردم دادم عمل خواهم کرد، از وعده مان عقب نشینی نخواهیم کرد، آنچه به مردم قول دادیم عمل می کنیم و همکاری و انسجام باید بیش از گذشته در میان مردم باشد. با انسجام و وحدت از این مشکل تاریخی عبور خواهیم کرد،  باز هم تکرار می کنم کشور در بحران نیست و نخواهد بود، ابرتورم و ابربیکاری ما را تهدید نخواهد کرد.

وی بیان کرد: عده ای به ناروا و نادانسته این حرف ها را در روزنامه ها و تبلیغات نزنند، اما مشکلاتی داریم و مردم باید مشکلات را بدانند، باید دست به دست هم بدهیم و از مشکلات عبور کنیم همان طور که در ماه های گذشته قدم های خوبی از سوی مردم برداشته شد. مقداری فشارها کمتر شده، اما هنوز باید کار زیادی انجام شود تا فشار در زندگی از دوش مردم عزیر برداشته شود.

وی یادآور شد: تلاش و امید ما این است که روند صعودی و رشد تورمی که در ماه های گذشته مردم را آزار می داد کاهش دهیم، تا مردم آرام تر باشند تا در برابر دشمن بایستیم و به پیروزی نهایی دست پیدا کنیم.

 مساله کم آبی ملی است
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مردم شاهرود بیان کرد: نخستین نکته ای که می خواهم برای مردم عزیز و قهرمان سمنان عرض کنم، مساله آب است، کشور در معضل کم آبی است و تقریبا این مساله در تمام استان های کشور وجود دارد و در استان کویری سمنان این موضوع بیشتر به چشم می خورد.

وی آب را مهم ترین مساله سرزمین ایران و استان سمنان ذکر کرد و افزود: از همه ملت خواهش می کنم به این مساله توجه کنند که موضوع آب ملی است و استانی نیست که نام استان های مختلف کشور آورده شود، مشکل آب مشکل بزرگ عمومی و ملی است که باید برای آن فکر جمعی کرد. امسال باران رحمت الهی بیش از گذشته بر ما نازل شد و امیدواریم در بقیه سال آبی هم شاهد این رحمت الهی باشیم.

انجام مطالعات لازم برای انتقال آب به مرکز کشور

حجت الاسلام روحانی گفت: در عین حال نیاز داریم آب را از حاشیه کشور به مرکز ایران بیاوریم، آب مورد نیاز برخی از استان های کشور را از آب های جنوب، خلیج فارس و دریای عمان و آب برخی دیگر از استان های کشور را باید از دریای خزر تامین کنیم، این مساله ملی است و به همه نکات آن توجه شده است.

وی با اشاره به این که اجازه نخواهیم داد در جریان این کار به محیط زیست آسیب وارد شود و استان های دیگر کشور دچار مشکل شوند، افزود: در شورای عالی آب جلسه ای در این خصوص برگزار و با مسئولان محیط زیست و کارشناسان در این مورد تصمیم گیری های لازم انجام شد.

آب دریای خزر به سمنان می رسد

رییس جمهوری با بیان این که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است، گفت: از قبل مشکلاتی در این زمینه مطرح می شد که پیش بینی های لازم برای رفع آن انجام شد تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط زیستی نیز ضربه ای به منطقه و سایر استان ها وارد نشود.

وی افزود: از فردا صبح اگر سرمایه گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاه آن را واگذار کند و کارهای مطالعاتی این اقدام انجام شده است.

فرودگاه شاهرود بین المللی می شود

روحانی گفت: مساله دوم، مساله فرودگاه شاهرود است، شاهرود به عنوان شهرستان مهم زرخیز استان سمنان مطرح است و شاهرود و دامغان دو شهرستانی هستند که در مسیر صادارت محصولات کشاورزی قرار دارند. اگر در کنار این دو شهرستان، به ظرفیت سمنان و گرمسار که آماده صادرات مواد معدنی و سایر محصولات هستند توجه کنیم، استان سمنان در کل آمادگی بسیار مطلوبی برای صادرات دارد و خوشحالیم که در طول پنج سال گذشته حجم صادرات محصولات غذایی از شاهرود چهار برابر افزایش یافته و از هفت میلیون دلار به ۳۰ میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: استان سمنان و شهرستان شاهرود آمادگی خوبی برای صادرات مواد معدنی و غذایی و سایر محصولات دارند و شاهرود مرکز صادرات انگور و زردآلو است که می تواند محصولات مختلف غذایی و کشاورزی را به کشورهای دیگر صادر کند، اما مانع این است که فرودگاه محلی شاهرود، شهرستانی و استانی است.

وی ادامه داد: امروز محضر شما مردم شاهرود اعلام می کنم که از فردا فرودگاه شاهرود بین المللی است، تمام مقدمات این امر در کمیسیون های مختلف دولت انجام و به تصویب هیات وزیران رسیده است و وزرات راه و شهرسازی باید به سرعت این مصوبه را اجرایی و عملیاتی کند. این حق مردم عزیز و دلاور شاهرود است که بتوانند در کوتاه ترین زمان محصولات خود را به کشورهای هدف صادر کنند. در این سفر قدم های دیگری را هم برای همه استان برخواهیم داشت، در سال های گذشته نیز قدم های خوبی برای توسعه این استان برداشته شده است.

تلاش برای گاز رسانی به همه روستاهای استان

وی ادامه داد: در تهران با وزیر نفت برای گاز رسانی به روستاهای باقیمانده استان صحبت کردم، در استان سمنان اکثر روستاها و ۹۷ درصد جمعیت از نعمت گاز برخوردارند و اقدام های لازم برای گاز رسانی به ۱۸ روستای استان نیز از امروز در دست انجام است.

رییس جمهور ادامه داد: دربحث آبیاری تحت فشار از آغاز انقلاب تا سال ۹۲، تنها ۱۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزرعه های استان سمنان به این شیوه آبیاری شد اما از سال ۹۲ تا کنون ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار از مزرعه ها به سیستم های آبیاری نوین مجهز شدند و این به معنای حرکت استان در مسیر توسعه است. باید آبیاری را مدرن کنیم تا بتوانیم آب مورد نیاز مردم در شهرها و روستاها را در زمینه آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت تامین کنیم.

پیگیری مصوبه های سفر قبل در کنار تعیین مصوبه های جدید

روحانی گفت: در سفر قبل به استان سمنان بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان طرح و برنامه را قول دادیم و قرار بر این بود که تا پایان سال ۹۶ طرح ها تمام شود، اما از قولمان عقب هستیم، در جمع مقام های استانی و وزیران اعلام کردم این عقب ماندگی باید به سرعت جبران شود.

وی بیان کرد: برای سفر قبلی استانی هیات دولت، ۷۱ طرح با اعتبار ۹۴۸ میلیارد تومان تعیین شده بود که ۵۹۳ میلیارد تومان آن پرداخت شد، باقیمانده این اعتبار نیز به استان اختصاص خواهد یافت و به سازمان برنامه و بودجه دستور می دهم تا این اعتبار را تامین کند تا به وعده های سفر قبل عمل شود. برای این سفر ۷۸ طرح با اعتبار یک هزار و ۴۶۶ میلیارد تومان مدنظر است تا در سال های آینده انجام شود.

رییس جمهوری ادامه داد: این طرح ها را در شورای اداری استان اعلام و دنبال می کنیم و از مسئولان استان هم می خواهیم آن ها را پیگیری کنند تا این طرح ها به طور کامل اجرا شود.

کد خبر 360409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.