دفاع پومپئو و متیس از سعودی‌ها ناکام ماند

دو عضو ارشد دولت «دونالد ترامپ»، در نشست غیرعلنی مجلس سنای آمریکا از روابط گرم با رژیم سعودی دفاع کردند، اما نتوانستند نمایندگان را قانع کنند.

به گزارش ایمنا، «مایک پومپئو»، وزیر خارجه و «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا قبل از رأی‌گیری بر سر قطعنامه‌ای که خواستار کاهش حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن است، در یک جلسه غیرعلنی مقابل مجلس سنا قرار گرفتند. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، بخش‌هایی از صحبت‌های پومپئو در این نشست در قالب بیانیه منتشر شده است. او در این نشست گفت: «ملالت‌های یمن مرا آزرده می‌کند، اما اگر ایالات متحده در یمن دخالت نمی‌کرد، اوضاع بسیار وخیم‌تر می‌شد، اگر آمریکا حمایتش را از یمن دریغ کند چه اتفاقی می‌افتد؟ جنگ تمام نمی‌شود.»

جیمز متیس هم در بیانیه‌ای که از سخنانش در مجلس سنا منتشر شده از حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی دفاع کرده است. او گفت: «نمی‌توانیم از همه نفوذمان برای پایان دادن به این جنگ استفاده نکنیم.»

دو مقام کابینه ترامپ، از رژیم عربستان سعودی در ماجرای قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی هم دفاع کردند. پومپئو گفت که تمامی اطلاعات درباره قتل «جمال خاشقچی» را مطالعه کرده، اما معتقد است تا کنون، ارتباطی بین این جنایت و «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی وجود ندارد. 

پومپئو بعد از حضور در نشست غیرعلنی با نمایندگان مجلس سنا درباره عربستان سعودی گفت: «هیچ گزارش مستقیمی مبنی بر اینکه ولیعهد [سعودی] دستور قتل خاشقچی را صادر کرده وجود ندارد. این تنها چیزی است که به صورت علنی می‌توانم بگویم.»

جیمز متیس هم در اظهاراتی مشابه گفت که شواهدی در تأیید نقش‌آفرینی بن سلمان وجود ندارد. او گفت: «ما ادله موثقی، اعم از گزارش جامعه اطلاعاتی نداریم که بن سلمان در این قتل دخالت کرده است.»

سخنان متیس و پومپئو در تعارض با شواهد دیگری قرار دارند که به نقش بن‌سلمان در این جنایت اشاره می‌کنند. روزنامه واشنگتن‌پست دو هفته پیش به نقل از منابع مطلع گزارش داده بود جمع‌بندی سیا این است که دستور ترور خاشقچی را ولیعهد سعودی صادر کرده است.

با وجود این، دولت ترامپ که گفته به دلیل تجارت تسلیحاتی با عربستان سعودی و همکاری با این کشور برای مقابله با ایران قصد تنبیه ریاض را ندارد، ارزیابی سیا را زیر سوال برده است.

عده زیادی از نمایندگان مجلس سنا هم گفتند که از شنیدن اظهارات پومپئو و متیس متقاعد نشده‌اند. سناتورهای زیادی گفتند که بن سلمان را مسئول ترور خاشقچی می‌دانند.

«باب کورکر»، رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفت اکثر سناتورهای آمریکایی معتقدند که محمد بن سلمان در ترور خاشقچی نقش داشته است. 

کورکر بعد از نشست توجیهی نمایندگان مجلس سنا با وزرای خارجه و دفاع آمریکا درباره عربستان سعودی گفت: «تمامی کسانی که در جلسه استماع درباره عربستان سعودی شرکت کردند معتقدند که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقچی ایفای نقش کرده است.»

«لیندسی گراهام»، دیگر نماینده مجلس سنا، علی‌رغم آنکه از حامیان سیاست‌های ترامپ است هم گفته که قتل خاشقچی نمی‌تواند بدون اطلاع بن سلمان انجام شده باشد. 

در پایان، سنای آمریکا به آغاز بحث علنی درباره پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن رای مثبت داد. با این رای، راه برای رای گیری درباره قطع حمایت نظامی آمریکا از عربستان هموار می شود.

رییس جمهور آمریکا تهدید کرد در صورت تصویب قطعنامه پایان حمایت از جنگ یمن، آن را وتو خواهد کرد.

منبع:فارس

کد خبر 359912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.