دموکرات‌های آمریکا خواستار تحریم عربستان شدند

تعدادی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با انتقاد از بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی، خواستار تحریم عربستان و قطع کمک‌های واشنگتن به این کشور شدند.

به گزارش ایمنا، «آدام شیف» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در دوره جدید این مجلس ریاست کمیته اطلاعات آن را به عهده می گیرد، گفت: «باورکردنی نیست که ولیعهد عربستان از قتل خاشقچی بی‌خبر بوده یا در آن دست نداشته باشد». شیف خواستار قطع فوری حمایت های آمریکا از عملیات نظامی عربستان در یمن و همچنین تعلیق فروش تسلیحات به سعودی‌ها شد.

همچنین «مارک وارنر» معاون دموکرات کمیته اطلاعات سنای آمریکا در نامه‌ای به رویترز از طرز واکنش ترامپ به قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی انتقاد کرد.
وارنر مسئول ندانستن عربستان در قتل خاشقچی را نمونه‌ای دیگر از عقب نشینی های کاخ سفید از پیشرو بودن در مسائل حقوق بشری و آزادی رسانه ها دانست.

سناتور «دایان فینستاین» گفت  برای قطع حمایت های آمریکا از عربستان تلاش می کند و خواهان تحریم علیه سعودی ها شد. وی تاکید کرد که در رای گیری‌های سنا برای فروش تسلیحات به عربستان و یا تخصیص کمک به این کشور رای مخالف خواهد داد.

این سناتور ارشد دموکرات همچنین از بیانیه ترامپ در حمایت از حکام سعودی ابراز شگفتی کرد و گفت: از این موضوع که ترامپ نمی خواهد ولیعهد عربستان را در قتل خاشقچی مسئول بداند، شوکه شده است.

از سوی دیگر، «ران وایدن» سناتور دمکرات از ایالت اورگان اظهار کرد که ترامپ با این بیانیه به روشنی گفت که برای او مهم نیست چه کسی دستور قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را صادر کرده است. وایدن همچنین هشدار داد که اگر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) ارزیابی خود درباره قتل خاشقچی را به صورت علنی منتشر نکند، هفته آینده قانونی را برای اجبار این سازمان برای علنی کردن این گزارش به کنگره معرفی می کند.

به گفته سناتورهای آمریکایی، مقام های سیا در جلسات استماع محرمانه در کنگره آمریکا گفته اند که ارزیابی های آن ها نشان می دهد بن سلمان آمر قتل خاشقچی بوده است.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در بیانیه‌ای پیرامون قتل خاشقچی، به جای پرداختن به جنایات سعودی‌ها با رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل این روزنامه نگار، به اتهام زنی علیه ایران پرداخت.

ترامپ همچنین با بیان اینکه ممکن است محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی باخبر بوده یا نبوده باشد، تاکید کرد که روابط راهبردی واشنگتن و ریاض ادامه خواهد یافت.

منبع: ایرنا

کد خبر 359198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.