خط بطلان خاشقچی بر مدل‌های توخالی توسعه

مشاور وزیر امور خارجه گفت: در شرایطی که افتضاح سیاسی کنسولگری عربستان در ترکیه «رؤیای سعودی» در منطقه را نابود کرد، ایران از حمایت‌های جامعه جهانی و رأی مثبت دیوان بین‌الملل دادگستری برخوردار شده، موفقیتهایی که حاصل رشوه و خرج دلارهای نفتی نیست.

محمد مهدی مظاهری در رابطه با تأثیرات پرونده «جمال خاشقچی» بر تحولات سیاسی در عربستان و شرایط منطقه به خبرنگار ایمنا گفت: در مهر و موم‌های اخیر به ویژه با تحرکات نمایشی ولی عهد عربستان، موضوع  رقابت‌های منطقه‌ای تهران-ریاض به نقطه خطرناکی رسیده بود.

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته عربستان سعودی به رهبری ولیعهد جوان و جویای قدرت خود تلاش کرده بود در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی به قدرت اول منطقه غرب آسیا تبدیل شود، از اصلاحات سیاسی و اعطای آزادی‌های اجتماعی به زنان گرفته تا ارائه «سند چشم‌انداز ۲۰۳۰» برای توسعه اقتصادی عربستان و نیز خریدهای کلان تسلیحاتی همه نشان از آن داشت که این کشور عربی تلاش می‌کند به‌زور تحقیر و باج‌دهی هم که شده روابط سیاسی‌اش با ایالات متحده و سایر کشورهای غربی را تقویت کند و به طور مشخص، یک جبهه غربی- عربی بر علیه ایران تشکیل دهد.

مظاهری تأکید کرد: این کشور همچنین نشست تجاری با عنوان «کنفرانس ابتکار عمل سرمایه‌گذاری آینده در عـربستان» که «داووس در صحرا» نیز نامیده شده است، را  در راستای سند «چشم‌انداز ۲۰۳۰» برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و قطع وابستگی این کشور به درآمد حاصل از صدور نفت برنامه‌ریزی کرده که قرار بود هفته آینده در ریاض برگزار شود؛ برنامه‌هایی که در صورت اجرایی شدن و موفقیت می‌توانست تحولی بنیادین در این کشور عربی همسایه ایجاد کرده و آن را در رقابت‌های منطقه‌ای در وضعیت برتر قرار دهد.

رییس سازمان اکوی فرهنگی افزود: با این وجود، ریاکارانه و ظاهری بودن اصلاحات سیاسی ولیعهد جوان عربستان در کنار فقدان قدرت دیپلماسی و ابتکار عمل‌های سیاسی و استراتژیک و تکیه صرف بر رشوه‌دهی با دلارهای نفتی در عرصه بین‌المللی، بالاخره کار دست بن سلمان داد و بسیاری از رؤیاهای چند ساله وی را به باد داد.

وی تصریح کرد: ولیعهد سعودی که زمانی کشورش به خاطر وجود حرمین شریفین از اعتبار و احترام بسیاری حداقل در جهان عرب و اسلام برخوردار بود، در مهر و موم‌ها و به ویژه ماهه‌ای اخیر به دلیل تن دادن به روابط تحقیرآمیز با آمریکا تحت فشار زیادی قرار گرفته بود، اما ظاهراً به جای اینکه از راه درست و اصولی وارد شده و به تحقیر ملتش خاتمه دهد، تصمیم گرفت صورت مسئله را پاک کرده و صدای منتقدان را در نطفه خفه کند، تصمیمی که شاید آینده سیاسی بن سلمان جوان در عربستان را به کلی نابود کند و روند تحولات منطقه را تغییر دهد.

مشاور وزیر امور خارجه گفت: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هر چند در ابتدای طرح پرونده «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی تلاش کرد پاسخ رسانه‌ها را با همان رویکرد کاسب‌کارانه بدهد، اما زیر فشار افکار عمومی، سناتورهای عصبانی و روزنامه‌های مدعی تاب نیاورد و از «تنبیه شدید» عربستان سخن گفت، مشاور کاخ سفید نیز از قطع حمایت آمریکا از جنگ یمن(به سرکردگی عربستان سعودی) خبر داد و گفت؛ آمریکا نمی‌تواند متحدی داشته باشد که در کنسولگری خود منتقدانش را به قتل می‌رساند.

وی افزود: از سوی دیگر فرانسه، انگلیس و آلمان هم خواهان توضیح دولت عربستان در خصوص پرونده جمال خاشقچی شده‌اند. مجموع این رویکردها هرچند ممکن است به دلیل نیازها کشورهای غربی به نفت عربستان و خریدهای تسلیحاتی این کشور، به اقدامات عملی خاصی منجر نشود، اما از یکسو وجهه سیاسی عربستان و تلاش این کشور برای بازآفرینی و القای «رؤیای سعودی» در منطقه را نابود کرد و از سوی دیگر نقشه کشورهای غربی و به ویژه آمریکا برای پررنگ جلوه دادن اصلاحات سیاسی در عربستان و تبدیل و نمایش این کشور به عنوان الگویی برای سایر کشورهای غرب آسیا را نقش بر آب کرد.

مظاهری خاطرنشان کرد: مردمان کشورهای عربی و اسلامی که قرار بود عربستانی توسعه‌یافته، مدرن و پیشرو در حقوق سیاسی، اجتماعی که مبادلات بین‌المللی گسترده و موفقی نیز دارد، را به عنوان مدینه فاضله و الگویی برای توسعه کشورهای خود بنگرند، حال پرده نمایش‌های ظاهری از جلوی چشمشان کنار رفته و با تصویر حقیقی این پادشاهی جاه‌طلب مواجه شده‌اند.

رییس سازمان اکوی فرهنگی گفت: بر این اساس به نظر می‌رسد افتضاح سیاسی کنسولگری عربستان در ترکیه نه تنها آرزوی پادشاهی بن سلمان را به رؤیایی دیریاب برای وی تبدیل کرد، بلکه در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای نیز تا حد زیادی وجهه و اعتبار این کشور را از بین برد؛ امری که به احتمال زیاد حمایت‌های بین‌المللی از عربستان در سوریه و یمن را نیز کاهش خواهد داد.

وی افزود: این در شرایطی است که در مقابل ایران در ماهه‌ای اخیر از حمایت‌های جامعه جهانی در موضوع برجام برخودار گردیده و حتی موفق شده است رأی مثبت دیوان بین‌الملل دادگستری را نیز در محکومیت تحریم‌های ضد بشری آمریکا به دست آورد، موفقیت‌هایی که نه حاصل رشوه و خرج پترودلار برای گسترش پیوندهای بین‌المللی، بلکه نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی سرمایه‌های انسانی این مرز و بوم برای اثبات حقانیت ایران بوده است. 

مشاور وزیر امور خارجه تأکید کرد: حال که عربستان در چاه ندانم‌کاری‌های ولیعهد جوان خویش افتاده و جام برتری رقابت‌های منطقه‌ای را با شکستی تلخ به ایران واگذار کرده، جا دارد دستگاه دیپلماسی ایران برای تثبیت این برتری تلاش‌های بیشتری انجام دهد و فعالانه درصدد طراحی یک الگوی نظم منطقه‌ای بومی با حضور همه کشورهای همسایه باشد.

کد خبر 356103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.