۵۰۳ هزار تُن کالا در هفته گذشته به کشور وارد شد

گمرک ایران از واردات ۵۰۳ هزار و ۱۲۱ تن انواع کالا به کشور در یک هفته گذشته خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش این میزان کالای وارداتی در هفته گذشته ۶۸۷ میلیون و ۹۱ هزار دلار بوده است.

عمده ترین کالاهای وارداتی در این مدت به کالاهای اساسی، مواد اولیه خطوط تولید، دارو، تجهیزات پزشکی و برخی کالاهای واسطه ای اختصاص دارد و با مصوبات جدید دولت روند واردات کالا در گمرکات به روال عادی بازگشته است.

در حال حاضر سه هزار و ۶۳۷ قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شده بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده است، نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و یا تعهد بانکی نیست.

به پیشنهاد گمرک ایران، ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص و واردات کالا (به استثنای خودرو) که تا قبل از تاریخ این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی باشد، بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام شده است.

همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مرداد ماه سالجاری باشد بدون رعایت سقف ارزشی واردات موضوع تبصره ۳ اصلاحی بند ۲ ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات موضوع تصویب نامه شماره ۴۹۷۵۱/ت ۵۵۵۴۹ ه بلامانع است.

گمرک ایران گر چه صرفا مجری سیاست ها و دستورالعمل های تجارت خارجی است و در حوزه مقررات و قوانین ورود و خروج کالا تصمیم گیرنده نیست اما در هفته های اخیر به دستور رئیس کل گمرک از تمامی ظرفیت های قانونی استفاده کرده تا واردکنندگان و صادرکنندگان در شرایط ویژه اقتصادی با کمترین مشکلات مواجه شوند که ارائه اینگونه راهکارها از جمله این اقدامات است.

گمرک ایران از واحدهای تولیدی درخواست کرده است تا از تسهیلات ترخیص نسیه؛ ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، ترخیص درصدی کالا و  تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را بنمایند.

منبع: ایبِنا

کد خبر 353607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.