حق آبه کشاورزان اصفهان باز می گردد؟

پس از توقف ۱۰ ماهه عملیات احداث سد کوهرنگ از سر گرفته‌شده و تمام تلاش آن است که ظرف مدت یک و نیم تا ۲ سال، به پایان برسد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سال ۱۳۶۴ بود که حفر تونل سوم کوهرنگ باهدف تأمین آب صنعت، شرب و توسعه کشاورزی به حجم سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب در دستور کار سازمان آب منطقه‌ای اصفهان قرار گرفت و در سال ۱۳۷۲ کلنگ این تونل در خاک استان چهارمحال و بختیاری برای الحاق آب رودخانه کوهرنگ از سرشاخه‌های کارون به زاینده‌رود در راستای تأمین آب شرب و صنعت استان اصفهان به زمین خورد.

اما به دلایل مختلفی چون فقدان تأمین بودجه ویا مشکلات حفاری این پروژه ملی با از گذشت چند دهه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. ناگفته نماند که عملیات ساخت تونل سوم کوهرنگ مراحل پایانی خود را طی می‌کند اما آنچه باقی‌مانده است سد این تونل است که تابه‌حال حدود ۲۳ درصد از آن پیشروی داشته است. البته بر اساس گفته مسئولان به‌طورقطع در دولت دوازدهم سد و تونل سوم کوهرنگ به‌طور کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.

اتمام عملیات سد کوهرنگ تا ۲ سال دیگر

حسین محمدرضایی، رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به ایمنا می‌گوید: باوجود آماده شدن تقریبی تونل، از عملیات ساخت سد بیش از ۷۰ درصد باقی است. این مقام صنفی تصریح می‌کند: عملیات حفر تونل سوم در اواخر سال ۱۳۹۲ به اتمام رسید وهم اکنون عملیات لاینینگ دیواره آن در حال اجراست محدود دو کیلومتر از آن باقی‌مانده اما مشکل اصلی عدم تکمیل سد است که فقط ۲۳ درصد سد این تونل ساخته‌شده است.

به گفته محمدرضایی پس از وقفه‌ای که به دلیل مخالفت دادستان چهارمحال به دلیل نبود مجوز زیست‌محیطی برای ادامه ساخت تونل انجام‌گرفته بود قرار بر ادامه ساخت سد شده است.

گفتنی است که آزادسازی ساخت سد زاینده‌رود مساوی با آزادسازی طرح بن بروجن و درواقع معاملهای  بر سر حق آبه کشاورزان اصفهانی است. اکنون هم قرار است آب از این تونل وارد بروجن شود به عبارتی در برابر چنین اقدامی مجوز ادامه ساخت سد ارائه شد.

کد خبر 351006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.