شعار پیشگیری بر درمان همچنان تازه است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه پزشک خانواده از جمله مهم ترین برنامه های حوزه بهداشت است و شعار پیشگیری مقدم بر درمان که از سال ها قبل وجود داشته همچنان تازه است و نباید به فراموشی سپرده شود.

به گزارش ایمنا، از وزارت بهداشت، علیرضا رئیسی روز سه شنبه اظهار کرد: توجه به شاخص های ابتلا به بیماری مالاریا نشان می دهد که در ایران موضوع نظام شبکه بهداشتی و درمانی (PHC) از گذشته تاکنون به صورت جدی مورد توجه بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از چند دهه است که مردم از پوشش واکسیناسیون ۹۸ درصدی در سطح کشور و هم‌چنین خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی بهره‌مند شده اند، افزود: موقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که در مجاورت کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان قرار دارد و با وجود آنکه بیماری های واگیرداری مانند مالاریا و سل در این کشورها بالاترین آمار را در جهان دارد، عملکرد خوبی در کنترل این بیماری ها داشته ایم که قابل مقایسه با کشورهای منطقه نیست.

نظام شبکه بهداشتی و درمانی گفت: میزان بروز بیماری سل در دنیا ۱۴۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است، این میزان در کشور افغانستان ۲۸۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر و در کشور پاکستان ۱۸۷ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است، در حالی که در ایران شاخص بروز سل، ۱۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است که نشان دهنده مراقبت های اولیه گسترده در سطح کشور است.

رئیسی با اشاره به ارتقای سایر شاخص های بهداشتی در ایران، تصریح کرد: شاخص کنترل مرگ و میر نوزادان در ایران پیشرفت خوبی داشته است، سه دهه قبل میزان مرگ و میز نوزاد در هزار تولد زنده، بالای ۳۵ مورد بود و اکنون این شاخص به کمتر از ۱۰ مورد رسیده است، هم‌چنین مرگ و میر مادران باردار نیز با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیماری های غیرواگیر جزو معضلات اصلی حوزه سلامت در کشور ما و البته در کشور های جهان محسوب می شود، گفت: همان موفقیتی که در حوزه بیماری های واگیر داشته ایم را باید در حوزه بیماری های غیرواگیر نیز کسب کنیم که این موضوع نیازمند فرهنگسازی است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: جهت گیری وزارت بهداشت در این دوره، علاوه بر کنترل بیماری های واگیر و بهبود شاخص ها، توجه ویژه به بیماری های غیر واگیر است و برنامه پزشک خانواده از جمله مهم ترین برنامه های حوزه بهداشت در این دوره است که در این دوره، بر اساس گام های تعریف شده اجرایی خواهد شد.

رئیسی تاکید کرد: شعار پیشگیری مقدم بر درمان که از سال ها قبل وجود داشته است و همچنان تازه است، نباید به فراموشی سپرده شود و امید است با همکاری تمامی همکاران مان در حوزه بهداشت سراسر کشور، شعار 'پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا' را محقق کنیم.

رئیسی گفت: دسترسی عادلانه مردم به خدمات مناسب و در مکان های مناسب، همواره یکی از اهداف اصلی سازمان جهانی بهداشت است، این سازمان، با این رویکرد که سلامتی حق تمام مردم است، سعی در برقراری عدالت در بهره گیری از خدمات سلامت داشته و تاکید کرده، مردم در اقصی نقاط جهان و در مناطق دورافتاده و محروم نباید از امکانات و خدمات بهداشتی محروم  بمانند؛ ضمن اینکه سازمان جهانی بهداشت طی سال های اخیر، تمرکز خود را روی بحث نظام شبکه بهداشتی و درمانی و خدمات جامع سلامت قرار داده است، تا تمام مردم به خدمات بهداشت و درمان دسترسی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

کد خبر 341643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.