محرمانه کردن اطلاعات در فضای مجازی برای مصون ماندن از آسیب لازم است

رییس پلیس فتای استان اصفهان گفت: کاربران در آلبوم های شخصی که در فضای مجازی منتشر می کنند باید قواعد محدودیت سازی را تعریف و افراد مجاز برای استفاده از این تصاویر را تعیین و قواعد محرمانه کردن اطلاعات را به طور دقیق اجرا کنند تا از آسیب های احتمالی در امان باشند.

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی با اشاره به لزوم احتیاط در فضای مجازی و مصون‌ماندن حریم خصوصی در گفت و گو با ایمنا، اظهار کرد: امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی در بین شهروندان شیوع زیادی یافته و شبکه اینستاگرام نیز طرفدارن بسیاری دارد و شهروندان در این شبکه معمولاً  برای نمایش علاقه مندی های خود از نگاه گرافیک استفاده و می توان گفت که این کاربران در بعضی موارد با استفاده از تصاویر، شخصیت خود را معرفی می کنند.

وی با بیان اینکه یکی از موارد تعریف کننده حریم خصوصی این است که وقتی کاربر در فضای مجازی آلبوم شخصی ایجادمی کند موظف به رعایت قواعدی است تا حریم شخصی او  در این فضا صیانت شده و مشکل ساز نشود، افزود: فضای مجازی یک فضای عمومی است و گذاشتن یک آلبوم بدون تعیین محدودیت در فضای اینستاگرام در واقع به نمایش گذاشتن همه اطلاعات شخصی بوده و به همین دلیل احتمال سوء استفاده از این تصاویر وجود دارد.

مرتضوی خاطر نشان کرد: باید کاربران در آلبوم های شخصی، قواعد محدودیت سازی را تعریف و  افراد مجاز برای استفاده از این تصاویر را تعیین و قواعد محرمانه کردن اطلاعات را به طور دقیق اجرا کنند تا از آسیب ها تا حدودی در امان باشند.

رییس پلیس تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان اصفهان با اشاره به ایمن سازی صفحات تصریح کرد: چنانچه صفحات در فضای اینستاگرام با رمز دو مرحله ای ایمن سازی شود مانع از سوء استفاده از صفحه ها و حک  و از دسترس خارج کردن مدیریت این صفحات می شود و به شهروندان در مدیریت صفحه ها کمک زیادی خواهد کرد.

وی گفت: در ایام نوروز بسیاری از کاربران با رفتن به سفر قصد دارند تا ایام سفر را مستندسازی کنند و به همین منظور  تصاویر خود را در آلبوم قرار می دهند که این امر هم یکی از مواردی است که در برخی اوقات به ویژه با درج اطلاعات می تواند  در معرض خطر قرار دادن منازل شان را برای افراد سوء استفاده کننده در پی داشته باشد.

مرتضوی با بیان اینکه محرمانه کردن صفحه ای در فضای اینستاگرام می تواند در هر شرایطی به کمک کاربران بیاید و آنها را از گزند آسیب ها مصون نگه دارد، ادامه داد: ضروری است شهروندان قبل از استفاده از تکنولوژی به ویژه ابزارهای جدید فضای مجازی و نرم افزارهای پیام رسانی که در اختیار دارند، آموزش‌های لازم در این حوزه را کسب کرده و با شناخت ساز و کار فضای مجازی و اجتماعی به استفاده از این فضا بپردازند. 

کد خبر 339318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.