رطوبت دیوارهای مسجد امام تا ۸۰ درصد کنترل شده است

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: تمام عواملی را که می توانسته منشاء رطوبت در مسجد امام(ره) باشد گام به گام و تا حدود ۸۰ درصد رفع کرده ایم، اما ممکن است عوامل دیگری نیز بر ایجاد رطوبت در بناهای تاریخی تأثیرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، دیوار پشتی نم کشیده مسجد امام(ره) که مشاهده تصویر آن آه از نهاد دوستداران میراث فرهنگی و آثار تاریخی درآورده است، حکایت از مشکلات مختلفی دارد که در وجود آب های زیرسطحی، حبس رطوبت و ... خلاصه می شود و در این خصوص مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان از انجام هشتاد درصدی عملیات مرمت این بنای تاریخی خبر داده است.

فریدون الهیاری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه بناهای تاریخی عمدتاً گرفتار بحث رطوبت هستند، اظهار کرد: مبحث رطوب در این بناها دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به آب های زیرسطحی و یا حبس رطوبت بازمی گردد.

وی افزود: در مسجد امام(ره) چند اقدام در زمینه منشاء رطوبت های موجود انجام شده است که اکنون نسبت به گذشته کمتر شده ولی کاملاً از بین نرفته است، یکی از این اقدامات ساماندهی و ترمیم تأسیسات مسجد است که بر اساس آن فاضلاب شهری را کنترل و مشکلات موجود را با همکاری اداره آب و فاضلاب حل کردیم.

وی با بیان اینکه پشت مسجد امام(ره) و ضلع جنوب غربی به لحاظ اینکه سطح معبر پشت مسجد بالا بود با همکاری سازمان نوسازی بهسازی شهرداری اصفهان مورد بازبینی قرار گرفت، گفت: کفی که در جنوب غربی مسجد بود را پایین بردند و الان مشکلات در آنجا تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

اله یاری افزود: همچنین سرویس های بهداشتی مسجد امام(ره) به لحاظ ایجاد رطوبت مشکلات بسیار زیادی ایجاد می کرد، از این جهت که در آنها سیستم فاضلاب و استفاده از کاشی در ساختمان موجب حبس رطوبت و انتقال آن به بدنه های دیوار می‌شد و راهی که برای مقابله با این مشکل وجود داشت این بود که سرویس های بهداشتی در بیرون از مسجد ساخته شود که این کار را شهرداری در محل مورد تصویب شورای فنی اداره میراث فرهنگی انجاد داد و در حال حاضر باید سرویس های داخل مسجد تعطیل شده و از این سرویس‌های جایگزین استفاده شود تا مباحث مرمتی آن ها انجام شود.

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: تمام عواملی را که می توانسته منشاء رطوبت در مسجد امام(ره) باشد گام به گام و تا حدود ۸۰ درصد رفع کرده ایم، اما ممکن است عوامل دیگری نیز بر ایجاد رطوبت در بناهای تاریخی تأثیرگذار باشد که نیازمند مطالعات ژئوتکنیک و زمین شناختی است و البته در دستور کار ما نیز قرار گرفته است، چراکه آب های زیرسطحی شهر اصفهان بالاست و به همین دلیل هرگونه مداخله ای که در عمق زمین اتفاق می افتد در تغییر رژیم و مسیر آب های زیرسطحی نیز تأثیرگذار است که در این مورد اتفاقات مهمی همچون راه اندازی مترو در اصفهان روی داده است، به همین دلیل رفع طوبت ایجاد شده که به این دلایل اتفاق می افتد، نیازمند مطالعات دقیق و بررسی راهکارهاست که بایستی آن را در سطوح همکاری های بین دستگاهی و همچنین استفاده از تجربیات نهادهای تحصصی و بین المللی دنبال کنیم که آن هم در دستور کار است.

کد خبر 338331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.