جریمه شدن آژانس‌های هواپیمایی گرانفروش در برف اخیر

وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داد دو آژانس هواپیمایی که در روزهای اخیر و بارش برف و سرما اقدام به گرانفروشی بلیت به مسافران کرده بودند، از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان جریمه شده و تذکر دریافت کردند.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارتخانه یاد شده، این اقدام به دنبال اخبار روزهای اخیر مبنی بر افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما در مسیر پروازهای داخلی به دلیل تغییرات آب و هوایی و بارش برف توسط برخی از آژانس های هواپیمایی سطح شهر تهران انجام شد.

بر پایه این گزارش، سازمان حمایت با دستور کار قرار دادن این موضوع و هماهنگی با سازمان تعزیرات حکومتی در قالب گشت مشترک، نسبت به انجام بازرسی از تعدادی از آژانس های اصلی و چارتر کننده بلیت هواپیما و واحدهای صنفی مستقر در ترمینال های یک و ۲ فرودگاه مهرآباد مبادرت کرد.

به دنبال این اقدام و گزارش های واصله مبنی بر گرانفروشی بلیت هواپیما توسط آژانس هواپیمایی «خسروان سیر ایرانیان»، از آژانس فوق بازرسی و با توجه به خرید اینترنتی صورت گرفته مشخص شد آژانس مذکور اقدام به گرانفروشی و فروش بلیت یکطرفه از اهواز به تهران به مبلغ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال، مشهد به تهران به مبلغ هفت میلیون ریال و کیش به تهران به مبلغ پنج میلیون ریال می کند.

بر این اساس، با تنظیم صورتجلسه با توجه به احراز تخلف گرانفروشی نسبت به تنظیم برگ گزارش بازرسی به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای واحد فوق اقدام شد. ضمن اینکه همه قیمت های فروش پروازهای چارتری شرکت مذکور تحت بررسی است و مبالغ اضافه دریافتی به ذینفعان مسترد خواهد شد.

برپایه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین با بازرسی های انجام گرفته و براساس دریافت شکایت علیه آژانس هواپیمایی «بیکران گشت» مبنی بر گرانفروشی بلیت هواپیما به مبلغ ۱۶ میلیون ریال، گشت مشترک با حضور در محل آژانس مبلغ فوق را به حساب شاکی واریز و رضایت شاکی را جلب کرد.

در ادامه اقدام های سازمان حمایت، مشخص شد با توجه به بارش ناگهانی برف و تاخیر طولانی مدت پروازها و سرگردانی مسافران در فرودگاه مهرآباد تهران، برخی از واحدهای صنفی مستقر در ترمینال های یک و ۲ با سوء استفاده از شرایط موجود اقدام به گرانفروشی و عرضه مواد خوراکی و غذایی با نرخ های نامتعارف به مسافران کرده اند که با بازرسی از همه واحدهای صنفی ترمینال یک و ۲ فرودگاه و تذکر به رعایت نرخ های مصوب و متعارف، برای هشت واحد متخلف برگ گزارش بازرسی توسط بازرسان اتاق اصناف تهران صادر شد.

گزارش سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان حاکی است با توجه نزدیک شدن ایام پایانی سال و آغاز سفرهای نوروزی و به منظور ایجاد هماهنگی و هم افزایی در چگونگی نظارت و برخورد با تخلفات مربوطه توسط دفاتر خدمات مسافرتی و سایت های اینترنتی فروش بلیت، مقرر شد در روزهای آینده جلساتی در اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط (سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان حمایت، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و ...) برگزار و تدابیر و تمهیدات لازم برای اقدامات بازدارنده و کنترل بازار اتخاذ شود.

کد خبر 336603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.