میزان هزینه های نظامی ایران  نهایت خویشتن داری ما را نشان می دهد

معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل:افزایش 7.3 درصدی هزینه‌های نظامی ایران در فاصله زمانی سال 2007 تا 2016 در مقابل افزایش 19 درصدی هزینه‌های نظامی کشورهای خاورمیانه در همین دوره، نهایت خویشتنداری ایران را نشان می‌دهد. 

به گزارش خبرگزاری ایمنا به نقل از ایرنا، «اسحاق آل حبیب» روز دوشنبه در نوزدهمین نشست کمیته اول هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع خلع سلاح و امنیت بین‌المللی برگزار شد، بر حق ذاتی تمامی کشورها برای تولید، واردات و داشتن سلاح‌های متعارف برای دفاع مشروع و تامین نیازهای امنیتی خود تاکید کرد. معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد نسبت به افزایش هزینه های نظامی در جهان ابراز نگرانی کرد و افزود: این روند در خاورمیانه هشدار دهنده‌تر از سایر مناطق است.

آل حبیب ادامه داد: سلاح‌های هسته‌ای و دیگر تسلیحات کشتار جمعی و نیز زرادخانه بزرگ سلاح های متعارف پیچیده و تهاجمی رژیم اسرائیل همچنان صلح و امنیت این منطقه و حتی فراتر از آن را تهدید می کند ولی در سال‌های اخیر اوضاع امنیتی پیشاپیش پیچیده خاورمیانه وخیم تر نیز شده است. وی، یکی از دلایل این وضعیت را افزایش چند برابری بودجه های نظامی و واردات گسترده تسلیحات توسط برخی کشورهای نفت خیز خلیج فارس، دانست.معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل به امضای قرارداد خرید نظامی 110 میلیارد دلاری یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس با آمریکا در سال 2017 که متفاوت از یک قرارداد 10 ساله آن کشور با ایالات متحده در همان سال به مبلغ 350 میلیارد دلار بوده، اشاره کرد و گفت این مشتی نمونه از خروار هزینه‌های نظامی و واردات تسلیحات در این منطقه است. 

نماینده ایران در سازمان ملل ادامه داد: در چنین شرایطی، برخی کشورها ایران را به خاطر آزمایش چند موشک که منحصرا برای حمل کلاهک‌های متعارف طراحی شده و نیز متناسب با فضای امنیتی کشورمان هست مورد انتقاد قرار می‌دهند. آل حبیب گفت: برنامه موشکی ایران برای تامین نیازهای دفاعی و امنیتی کشور ایجاد شده و در مورد آن نمی‌توان بدون مد نظر قرار دادن محیط امنیتی ما اظهار نظر کرد. وی گفت: فعالیت‌های موشکی‌ با تمام قدرت و براساس برنامه دفاع ملی ادامه خواهد داشت. آل حبیب به دوران دفاع مقدس و تجاوز صدام علیه ایران اشاره کرد و افزود: در آن زمان، نه تنها آمریکا و متحدان منطقه ای آن کمک‌های نظامی، اطلاعاتی، پشتیبانی، اقتصادی و سیاسی به ررژیم بعث ارائه و از حملات شیمیایی وی نیز حمایت یا در مقابل آن سکوت پیشه کردند، بلکه هر اقدامی را که می‌توانستند انجام دادند تا مانع از دستیابی کشورمان حتی به ابتدایی‌ترین توانمندی های دفاعی شوند. 

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: با این تجربه ایران آموخت که برای حفاظت از ملت، تضمین استقلال و امنیت و دفاع از شرف ملی‌اش، باید به ظرفیت‌های بومی خود تکیه کرده و نبایست لحظه‌ای در توسعه ظرفیت‌های لازم برای تامین نیازهای دفاعی و امنیت خویش تردید کند. آل حبیب به سیاست‌های خصمانه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، بویژه رژیم صهیونیستی و همچنین انتقال صدها میلیارد دلار تسلیحات به این منطقه که آن را به بشکه باروت تبدیل کرده است، اشاره کرد و گفت که در چنین شرایطی، چرا ایران باید نسبت به تامین نیازهای امنیتی خود تعلل کند؟ 

وی تصریح کرد: زمانی که متحدان آمریکا در منطقه که تمام جمعیت آنها روی هم رفته به مراتب کمتر از جمعیت ایران است و هزینه نظامی هر یک از آنها به مراتب بیشتر از کشورما است، ایران که طی 300 سال اخیر نه تنها به هیچ کشوری تجاوز نکرده بلکه برعکس، قربانی تجاوز مورد حمایت واشنگتن و متحدانش نیز بوده است، چرا نباید از توان بازدارندگی لازم در برابر تهدید مداوم تجاوزکاران برخوردار باشد؟ سفیر ایران در سازمان ملل متحد همچنین به افزایش 19 درصدی هزینه‌های نظامی کشورهای خاورمیانه در فاصله زمانی سال 2007 تا 2016 اشاره کرد و ادامه داد:در همین دوره، هزینه‌های نظامی ایران فقط 7.3 درصد افزایش داشته است. 

آل حبیب تاکید کرد: این واقعیت به تنهایی ثابت می کند که ایران تا چه اندازه در برابر چالش‌های فزاینده امنیتی در منطقه نهایت خویشتنداری را از خود نشان می‌دهد. نماینده کشورمان تاکید کرد: البته این وضعیت مبتنی بر یک برداشت عمیق نیز هست که امنیت ما با تکیه بر ملت و نه هزینه کردن میلیاردها دلار برای واردات سلاح، تامین می‌شود.آل حبیب یادآورشد که برنامه موشکی ایران صرفا ماهیت دفاعی و بازدارندگی داشته و برد و دقت موشک‌های آن نیز متناسب با فضای امنیتی و تهدیدات پیش رو است.

وی ادامه داد: بر اساس این واقعیات و برداشت‌ها، ایران همواره تاکید کرده که فعالیت‌های موشکی‌اش با تمام قدرت و براساس برنامه دفاع ملی خود ادامه خواهد داشت و هرگز قابل مذاکره نبوده و نخواهد بود.نماینده ایران همچنین به برخی استدلال‌ها در مورد مغایرت آزمایش های موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت اشاره کرد و گفت که این قطعنامه از تهران درخواست می کند که هیچ گونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک قابل حمل سلاح‌های هسته‌ای را انجام ندهد و ایران نیز همواره تاکید کرده که هیچ یک از موشک های بالستیک‌اش برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده‌ است.

آل حبیب با یادآوری اینکه این استدلال ها بر اساس متن قطعنامه 1929 است که با تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت لغو شد، به انتقاد کنندگان توصیه کرد که برای داشتن درک صحیح از متن قطعنامه 2231 در این مورد، عبارات ذیربط این دو قطعنامه را با هم مقایسه کنند.وی در عین حال افزود:بر اساس گزارش های خود شورای امنیت، در مورد اینکه آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران تحت پوشش قطعنامه 2231 قرار می‌گیرد یا نه، در بین اعضای این شورا هیچ اجماعی وجود ندارد.

کد خبر 324666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.