کد مطلب : 44218
در ونک سمیرم چه بر سر دو توله خرس آمد؟ + ویدئو


ایمنا بررسی می‌کند:
در ونک سمیرم چه بر سر دو توله خرس آمد؟ + ویدئو
خبرگزاری ایمنا: کشتار بی رحمانه دو توله خرس و مادرشان در ونک سمیرم بار دیگر زنگ خطر نابودی طبیعت ایران را به صدا در آورد.


يکشنبه ۳ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۳

به گزارش ایمنا از سمیرم، تصاویر کشتار تاسف برانگیز دو توله خرس و مادرشان، این بلوتوثی است که این روزها دست به دست می‌چرخد و چه غم‌انگیز است که برخی بی هیچ تاسفی این تصاویر را می‌بینند.
آنچه در این ویدئوی کوتاه نابود می‌شود طبیعت ایران است، طبیعت ما هر روز تاراج می‌رود، یک روز با اره برقی به جان درختان می‌افتند و روزی دیگر خرسی را بی رحمانه می‌کشند.
اما داستان این خرس بخت برگشته چیست؟
بهار ۹۰
خرس مادر با گلوله شکارچیان متخلف کشته می‌شود و شکم دو بچه خرس بی دفاع توسط شکارچیان بی رحم دریده می‌شود تا جایی که ضجه‌های دردناک این بچه خرس‌های سه ماهه راه به جایی نمی‌برد و لاجرم تسلیم مرگی زود هنگام می‌شوند.
شکارچیان در نهایت قساوت قلب از عمل زشتی که انجام می‌دهند تصویر برداری می‌کنند و به توصیف آنچه کرده‌اند، می‌نشینند.
تابستان ۹۰
تصاویر شکنجه و کشتار خرس مادر و دو بچه خرس بر روی تلفن‌های همراه

شکارچیان در نهایت قساوت قلب از عمل زشتی که انجام می‌دهند تصویر برداری می‌کنند و به توصیف آنچه کرده‌اند، می‌نشینند
دست به دست منتشر و پخش می‌شود در حالی که تمام مشاهده کنندگان پس از دیدن تصاویر تنها با ابراز تاسف برای لحظاتی کوتاه؛ تلفن را خاموش کرده و داستان پایان می‌یابد.
در این تصاویر متخلفین پس از کشتن خرس مادر بر روی صخره‌های منطقه در نهایت بی رحمی شکم دو بچه خرس را زنده زنده می‌شکافند تا بر اساس باورهای غلط و انگیزه‌های خرافی از آنها استفاده کنند.
این در حالی است که بچه خرس‌ها هنوز جان دارند و با ضجه‌های دردناک و با روده‌های بیرون زده و جسمی خون آلود تلاش می‌کنند خود را بر جسد مادر برسانند شاید در سایه حمایت مادر زنده بمانند.
اما شکارچی بی رحم مانع رسیدن او به مادر شده و بچه خرس ناتوان را از روی صخره‌ها پرتاب می‌کند که منجر به تلف شدن آنها می‌شود، بدون آن که بداند چه می‌کند.
۱۵ شهریور ماه
تصاویر کشتار و شکنجه خرس مادر و بچه‌هایش احساسات پزشکی را بر می‌انگیزد تا برای دفاع از این حیوانات وبرای جلوگیری از تکرار چنین وقایعی اقدام کند تا جایی که عاملین این اقدام را این گونه توصیف می‌کند: افرادی که دست به این اقدام زده‌اند به واقع بویی از انسانیت نبرده‌اند. 
رسانه‌ای شدن موضوع موجب پیگیری سریع ودستگیری خاطیان می‌شود
انتشار گسترده تصاویر این اقدام در بین مردم باعث جریحه دار شدن افکار عمومی شد و موجی از نگرانی و تاثر را به دنبال داشت و قلب دوستداران و حامیان محیط زیست را بدرد اورد.
مردم شهرهای سیرم و ونک با مراجعه به دادگستری سمیرم خواستار
رسانه‌ای شدن موضوع موجب پیگیری سریع ودستگیری خاطیان می‌شود
برخورد قاطع با این شکارچیان بی رحم شدند.
معاون قضایی دادگستری کل استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا گفت: با شکایت برخی از مردم شهرهای سمیرم و ونک و بویژه دادستان این شهرستان موضوع در دادگستری شهرستان سمیرم مورد بررسی قرار گرفت.
انتشار خبر موجب سو استفاده برخی از رسانه‌های بیگانه شده است سید محسن بنیمی با تاکید بر این که انتشار این خبر در جامعه موجب نگرانی و تشویش اذهان عموم مردم و سو استفاده برخی از رسانه‌های بیگانه شده است، بیان داشت: دستگاه قضایی شهرستان سمیرم این پرونده را با جدیت پیگیری خواهد کرد.
بنیمی خاطر نشان کرد: با توجه به اعترافات متهم دستگیر شده، در حال تعقیب و شناسایی مخفی گاه متهم دوم این پرونده هستیم  که با دستگیری وی نخستین جلسه دادگاه این پرونده برگزار میشود.
دادستان دادگستری سمیرم گفت: شناسایی اولیه و دستگیری این شکارچیان با همکاری مردم، اداره اطلاعات، نیروی انتظامی و محیط بانان محیط زیست انجام و متهمان به دادگستری تحویل داده شدند.
ایرج ربیعی به عنوان مدعی العموم ضمن اعلام خبر دستگیری متهم اصلی کشتار و شکنجه سه قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه شمس آباد ونک، سمیرم گفت: این گونه جرایم که منجر به جریحه
انتشار خبر موجب سو استفاده برخی از رسانه‌های بیگانه شده است
دار شدن افکار عمومی می‌شود را پیگیری و رسیدگی خواهد کرد.
وی افزود: تا حصول نتیجه نهایی و صدور و اجرای احکام افراد خاطی؛ پیگیر این موضوع هستیم. 
یکی از شکارچیان متخلف که سابقه شکار غیر قانونی دارد و هر بار از بند قانون گریخته است این بار در کمتر از ۲۴ ساعت همراه با یکی از بستگانش بدلیل نگهداری دو اسلحه غیر مجاز دستگیر می‌شود.
دادستان دادگستری سمیرم در این باره گفت: متهم اصلی پرونده در زندان شهرستان شهرضا زندانی است و شخصی که با قرار وثیقه ازاد شده یکی از بستگان متهم است که بدلیل نگهداری دو قبضه اسلحه کمری و شکاری، بازداشت شده بود که با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
منطقه شمس آباد با طبیعتی بکر و دیدنی با کوه‌های سر به فلک کشیده و چشمه سارهای زیبا همچون چشمه ناز با تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در زیست کره زاگرس مرکزی قرار دارد.
در این منطقه انواع جانوران از قبیل خرس، گرگ، روباه، سنجاب و. . انواع پرندگان مانند کبک و تیهو و. . انواع خزند گان و . . یافت می‌شود.
مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت: با توجه به اهمیت منطقه شمس آباد ونک سمیرم، این منطقه به عنوان محدوده شکار ممنوع به شورای عالی محیط زیست کشور
یکی از شکارچیان متخلف که سابقه شکار غیر قانونی دارد و هر بار از بند قانون گریخته است این بار در کمتر از ۲۴ ساعت همراه با یکی از بستگانش بدلیل نگهداری دو اسلحه غیر مجاز دستگیر می‌شود
پیشنهاد شده است.
منطقه شمس آباد ونک سمیرم به عنوان محدوده شکار ممنوع به شورای عالی محیط زیست کشور پیشنهاد شده است.
احمد رضا لاهیجان زاده اظهار امید واری کرد: این شورا هر چه زودتر با این پیشنهاد موافقت کند تا شاهد اتفاقاتی از این دست در طبیعت بی نظیر شمس آباد ونک نباشیم .
اما چه عواملی به این افراد کمک می کند تا تفنگ به دست در طبیعت به شکار غیر قانونی بپردازند.
محمد صالح نقره کار، حقوقدان و فعال محیط زیست در گفتگو با ایمنا گفت: در ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی آمده است، هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار و صید حیوانات و جانوران وحشی محافظت شده کند به حبس از سه ماه تا یک سال و پرداخت جزای نقدی از ۱۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان محکوم خواهد شد.
وی با استناد به مصوبه شهریورماه ۷۸ قانون شکار و صید در ایران اظهار داشت: هر گونه تعرض به گونه حمایت و حفاظت شده خرس قهوه‌ای از نظر مطالبه ضرر و زیان را، معادل دو میلیون و چهارصد هزار تومان عنوان کرد. 
جریمه‌ها بازدارنده نیست
متاسفانه جریمه‌های مربوط به کشتار حیوانات نادر در کشور بسیار پایین بوده و برای شکنجه، آزار و اذیت حیوانات قانون خاصی وجود نداشته و این جریمه‌ها بازدارنده نیست.
با این جریمه‌ها به طور قطع روند کشتارحیوانات به پایان نمی‌رسد.
تصاویر کشتار و شکنجه بیرحمانه خرس مادر و بچه‌های بی دفاعش بی شک برای هر کسی که این تصاویر را دیده است و یا داستان تلخ آن راخوانده و یا شنیده باشد، بسیار تاسف بار و حزن آور است و یقینا در اذهان باقی خواهد ماند.
تصاویر وحشتناک را همه دیدند و ضجه‌های دردناک بچه خرس‌ها را همه شنیدند
اما امروز
 آیا کسی صدای شکستن و خرد شدن وسوختن سروهای کوهی را شنیده است ؟
آیا کسی صدای ضجه لاک پشت‌ها که در حسرت
منطقه شمس آباد ونک سمیرم به عنوان محدوده شکار ممنوع به شورای عالی محیط زیست کشور پیشنهاد شده است
خنکای آب، کنار لوله‌های انتقال آب می‌میرند را می‌شنود؟
آیا کسی فریاد گونه‌های گیاهی کنار نقش به جای مانده از چشمه و جویبار را نمی‌شنود؟
آیا کسی مرگ تدریجی و گاهی گروهی پرندگان بومی و غیر بومی منطقه را نمی بیند ؟
آیا کسی از خود می پرسد چرا دیگر پرندگان در کوه و دشت های شهرمان لانه نمی کنند ؟
آیا مرگ هزاران خزنده را کسی مشاهده نکرده است ؟
آیا نمی بینیم چگونه محیط زیست و منابع بکر طبیعی با دستهای خودمان با ایجاد و اجرای کمپ ها – طرح های آبرسانی وجاده سازی و. . . از بین می روند .؟
آیا و هزاران آیای دیگر . . . .
بچه خرس‌ها ضجه زدند و صدایشان به گوش همه رسید، اما تمام این ضجه‌ها تنها برای رهایی از دست شکارچیان بی رحم نبود.
شاید فریادشان تلنگری بود بر احساسات فراموش شده ما، تا چشمهایمان را باز کند و فریاد ظلمی که بر حیوانات زبان بسته می‌شود را، به گوش ما برساند.
بچه خرس‌ها اولین وآخرین قربانیان حیات وحش و محیط زیست نبوده و نیستند؛ اما فریاد بلندی بودند برای بیداری آنهایی که خود را دوستدار وحامی محیط زیست می‌دانند .
و باری دیگر با فرو کش کردن خشم مردم به دلیل نبود قانون های بازدارنده شاهد نابودی بخش دیگری از طبیعت به دست انسانی خواهیم بود که تنها برای لذت فردی دست به چنین اقداماتی می زند.
خبرنگاران این مجموعه خبری بار دیگر نبود قانونی بازدارنده را به مسئولان گوش زد می کنند تا با برخورد شدید با خاطیان این پرونده زمینه لازم برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی در کشور از بین برود.

Share/Save/Bookmark
مژگان
۱۳۹۳-۰۶-۰۲ ۱۲:۰۶:۱۶
از خدا می خواهم و آرزو مکنم الهی ی ی ی ی خدا را به بزرگیش قسمش میدم خداوند زجری به این دو نفر و خانواده اش بندازه که لحظه لحظه عمرشونو آرزوی مرگ کنند ولی نمیرند مگه این حیونای خدا چه گناهی مرتکب شدند که باید اینجوری تباس پس بدن انشاالله که خودشون و خانواده شون اینجوری بمیرند الهی آمین یا ارحمن راحمین
علی
۱۳۹۳-۰۲-۱۰ ۰۷:۰۷:۳۸
از این افراد بدتر کسانی که به ناموس مردم تجاوز می کنند و خون مردم را در شیشه به نظر من این آقای مجرم وبی رحم در برابر اونایی که با آدمها این کار رو می کنند بعضی ها بی شام می خوابند ومی میرند از گرسنگی وهمونهایی که دیدن این تصویر براشون سخته خون مردم رو دارن می مکند اما عیبی نیست
saeid
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۱۶:۲۱
واقعا خیلی بی رحمیه.بد تر از همه اینه که بعد از این که این انسان های پست روگرفتند آزادشون کردند.من که بعد از دیدن این فیلم گریم گرفت
محمود
۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۲۱:۵۰:۳۱
سلام بنظر مي رسد زمان آن رسيده كه تصاوير اين دو توله خرس را حذف كنيد انهايي كه بايد بفهمند فهميدند بيشتر از اين نياز نيست
Ali
۱۳۹۱-۰۵-۲۰ ۱۴:۱۶:۰۶
اگر نام این انگلها را داشتم و می توانستم به شکلی به دست بیارم ، مطمئن باشید که خودم شخصا هر سه تایشان را با همان چاقویشان از پا در می آورم ، به خدا قسم که محروم کردن این کشور و نسل آینده از چنین حیواناتی ، اون هم به چنین شکلی مجازاتش مرگ هست .
لعنت به اون رسوم اون مردمی که چنین فکری میکنند ، لعنت به اون مردمی که چنین می اندیشند ...
فقط اگر اسم اینها را در سایت منتشر کنید هفته بعد جنازه های له شده اونها را در همون منطقه از ما وگروهمان تحویل بگیرید ....
پيران
۱۳۹۱-۰۵-۱۷ ۱۳:۳۲:۴۵
من دوستدار حيات وحش و شكارچي قانونمندي هستم، به نظر من بايستي جريمه هاي بسيار سنگيني براي شكار حيوانات كمياب در نظر گرفته شود تا عده اي كه اينگونه وجهه شكارچيان قانونمند رو خچه دار مي كنن حسابي نقره داغ بشن. MIS (كوه شه)
سجاد امیدی
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۱:۳۶:۴۷
لطفاً به این فیلم نگاه نکنید! این فیلم برای ندیدن است! مثل شعر تلخی که برای نخواندن سروده می شود! چطور یک انسان؟! می تواند اینقدر بی رحم باشد که شکم شکارش را با کارد پاره کند، بچه هایش را بکشدو بعد از آن عکس بگیرد و با افتخار همگانی کند؟! کُشتن موجودی تا این اندازه ظریف و معصوم چه لذتی دارد؟ به گزارش زیست بوم آیا این هم پلنگی است که می گوئید به گله هایتان حمله می کند؟ آیا گرازی است که مزارع تان را شخم می زند؟ چطور می توانید این همه قلبی از سنگ را توی سینه تان جابجا کنید؟ این بومرنگ سنگدلی که پرتاب کرده اید یک روز برمی گردد و توی صورت خودتان می نشیند… تفنگ تان را بر زمین بگذارید شکارچی های نشانه دار و بی نشان! این گلوله های سربی تان را چال کنید، دست هایتان را بشورید، بوی خون دارد دنیا را بر می دارد…. شرم تان باد اگر نام انسان را یدک می کشید… به این فیلم نگاه نکنید! این فیلم برای ندیدن است!
سجاد امیدی
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۱:۳۶:۰۲
لطفاً به این فیلم نگاه نکنید!
این فیلم برای ندیدن است! مثل شعر تلخی که برای نخواندن سروده می شود! چطور یک انسان؟! می تواند اینقدر بی رحم باشد که شکم شکارش را با کارد پاره کند، بچه هایش را بکشدو بعد از آن عکس بگیرد و با افتخار همگانی کند؟! کُشتن موجودی تا این اندازه ظریف و معصوم چه لذتی دارد؟

به گزارش زیست بوم آیا این هم پلنگی است که می گوئید به گله هایتان حمله می کند؟ آیا گرازی است که مزارع تان را شخم می زند؟ چطور می توانید این همه قلبی از سنگ را توی سینه تان جابجا کنید؟ این بومرنگ سنگدلی که پرتاب کرده اید یک روز برمی گردد و توی صورت خودتان می نشیند…

تفنگ تان را بر زمین بگذارید شکارچی های نشانه دار و بی نشان! این گلوله های سربی تان را چال کنید، دست هایتان را بشورید، بوی خون دارد دنیا را بر می دارد…. شرم تان باد اگر نام انسان را یدک می کشید… به این فیلم نگاه نکنید! این فیلم برای ندیدن است!
امین
۱۳۹۱-۰۴-۱۴ ۱۳:۰۴:۰۲
الان آزاد میگردند
دوستدار طبیعت
۱۳۹۱-۰۴-۰۴ ۰۸:۵۹:۳۰
در جواب صادقی.
اگر آدم خور میشوند این توله خرس .این غریزه طبیعتشون هست خدا یه جون به ما داده یه جون هم به این توله خرس ها پس ما باید آنقدر پست باشیم تا جون آنها رو بگیریم.
صادقی مگه تو رو خوردن این خرس ها .پس عادلانه فکر کن .اونها هم حق زندگی در طبیعت رو دارن.
علی پویا
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۱۳:۲۴:۰۸
هر وقت با فرد یا افراد خاطی برخوردهای قاطع نشود از این بدتر هم پیش می آید تاره رمانی که نماینده شهرستان سمیرم بهروز جعفری هم از این عقیده خرافی ونکی ها دفاع می کند اون هم در یم تلویزیون بیگانه دیگر توقعی از دیگران نمی رود به امید روزی که این افراد آبروی شهرستانمان را بیشتر از این خدشه دار نکنند؟؟؟البته از آقای دادستان جناب ربیعی به عنوان مدعی العموم توقع میرود که این مسئله را هر چه بهتر و پیگیرتر دنبال کند و نتایج را به اطلاع مردم برساند تا عموم هم خیالشان راحت باشد که با خاطیان محیط زیست برخورد قاطع و محکم می شود>:؟
شوالیه شب
۱۳۹۰-۰۷-۲۲ ۱۵:۵۳:۲۰
اگر من حاکم بودم با قاتل خرسها اینطور رفتار می کردمباید همان بلایی را که بر سر این زبان بسته ها آورد سر خودش بیاورند و فیلمش را بلوتوث کنند ب ی بین
حدود صدسال پیش
تو پارس سوماس(مسجدسلیمان) یه منطقه ای بود به اسم دره خرسون که پره خرس قهوه ای بود وقتی انگلیسی های فلان بهمان شده اومدن ریختن نفت را بچاپن تمام خرسها را کشتند و حتی برای کشتن خرسها پول و مژده گونی به مردم می دادند حتی برای کشتن خرس و یوزپلنگ های مسجدسلیمان کارگر استخدام می کردن الان یک خرس یا یوزپلنگ تو مسجدسلیمان وجود نداره حالا تو داری برای یک خرس غصه میخوری منم باشم خرس بهم حمله کنه باش نمی تونم که رفیق بشم مجبورم بنگ بنگ البته من طرفدار حیواناتم و تا حالا این همه کوهنوردی رفتم یک حیوان درنده هم بهم حمله نکرده با انواع پرنده های شکاری هم سروکار داشتم تو هم یاد باشه هم تو هم دیگران که ونکی ها شهید پرور هستن و دین و اعتقاداتشان بیش از این حرفاست که کسی بخواد بهشون بی احترامی کنه یادتان باشه که اکثر ونکی ها از نسل جابربن عبدا... انصاری هستند ولی بعضی هاشون...
khan
۱۳۹۰-۰۷-۲۱ ۰۵:۰۳:۵۵
باسلام در جواب زهره خانم که مردم یک شهرستان رابه خاطراعتراض به جرم همولایتی اش کوته فکر خطاب کرده اند.اگربه انتخاب نماینده اشان نگاه کنیم صحیح.واگر به شعور نگارش واهل قلم توجه کنیم کوتاهی در تفکرشماست که ادبیات نگارش رانمیدانید
کیوان ق
۱۳۹۰-۰۷-۱۹ ۱۳:۳۷:۱۵
من متاسفم برای چنین افراد
زهره
۱۳۹۰-۰۷-۱۳ ۲۱:۲۷:۱۳
برای تمام مردم کوته نظر سمیرم متاسفم!ِِِ این منطقه ی شمس اباد در معرض گونه های متعددی از این حیوونا هست و کشاورزای این منطقه سالانه به خاطر این خرسا متحمل خسارات مالی و جانی زیادی میشن.پس اگه اون کشاورز دست به این اقدام زده کارش خیلی هم بی اساس نیست. لذا به همه ی شما مردم توسعه میکنم سرتون به کار خودتون گرم باشه..قوه ی قضاییه خ.دش صلاحیت کافی برای شناخت مجرم و تعیین مجازاتش رو داره پس فکر نکنم نیازی به کارشناسی بقیه باشه.
۱۲۳