نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گفتگو » اجتماعی

مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان اصفهان در گفتگو با ایمنا

۲۵ درصد شهدای استان اصفهان در دوران دفاع مقدس، دانش‌آموز بودند

۹ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۳۳

خبرگزاری ایمنا: مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان اصفهان گفت: استان اصفهان در دوران دفاع مقدس ۲۳ هزار و ۵۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرد که از این تعداد، ۲۵ درصد یعنی تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها دانش آموز بودند.

به گزارش ایمنا، ۸ آبان ماه هر سال مصادف با سالروز شهادت محمد حسین فهمیده، بسیجی ۱۳ ساله است که به نام روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی نام‌گذاری شده و تا ۱۳ آبان به عنوان هفته‌ی بسیج دانش‌آموزی نامیده می‌شود؛ لذا در این هفته به همین بهانه‌ به سراغ سرهنگ عباس وزیری، مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان استان اصفهان رفتیم تا در گفتگویی صمیمی با تاریخچه و فعالیتهای بسیج دانش‌آموزی آشنا شده و از برنامه‌های آنان در این هفته مطلع شویم.
آقای وزیری لطفا در ابتدا از تاریخچه‌ی بسیج در ایران برایمان توضیح دهید؟
پس از اتفاقاتی که زمان انقلاب اسلامی در کشور ما رخ داد و به عنوان یک زلزله‌ی سیاسی نامگذاری شد، دشمن به دلیل اینکه انقلاب اسلامی ما وارد حیاط خلوت و منطقه‌ی ممنوعه‌ی آنها شده بود، جنگ نابرابری را بر ما تحمیل کردند؛ اما قبل از شروع جنگ، امام راحل انقلاب به واسطه‌ی دور اندیشی و تیزبینی که داشتند، در ۵ آذر سال ۵۸، فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند. بسیج دانش‌آموزی هم بعد از آن در قالب بسیج مدارس فعالیت می‌کرد و با انجام یک‌سری آموزشهای نظامی و ایجاد آمادگی در آحاد مردم به خصوص نوجوانان و جوانان، عامل اطمینانی برای پشتیبانی مناطق جنگی و اعزام جوانان به جبهه‌ها شد. بعدها سالروز شهادت محمدحسین فهمیده که در ۸ آبان سال ۵۹ به درجه‌ی رفیع شهادت نائل شده بود به نام روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نامگذاری و از ۸ تا ۱۳ آبان ماه هر سال در تقویم سراسری کشور به عنوان هفته‌ی بسیج دانش‌آموزی ثبت شد. بسیج دانش‌آموزی پس از پایان جنگ تحمیلی در سال ۶۹ با فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل نیروی مقاومت بسیج به عنوان یک مدیریت مستقل ملی به فعالیت خود در کشور ادامه داد و نهایتا در سال ۱۳۷۵ براساس ماده‌ی واحده مجلس شورای اسلامی، فعالیتهای بسیج دانش‌آموزی در همه‌ی مدارس کشور به صورت قانونی درآمد و امروز این بسیج، تنها تشکل و نهاد مردمی است که فعالیتهای آن از سوی مجلس شورای اسلامی تداوم یافته است. 
در حال حاضر بسیج دانش‌آموزی استان اصفهان با چه تعداد بسیجی و در چند پایگاه فعالیت می‌کند؟
در حال حاضر بسیج دانش‌آموزی استان اصفهان، در ۲ هزار و ۸۰۰ واحد مقاومت یا مدرسه شامل مدارس متوسطه، راهنمایی و تعدادی از مدارس ابتدایی مشغول فعالیت است. همچنین حدود ۲۹۵ هزار نفر از دانش‌آموزان این سه مقطع تحصیلی عضو عادی و فعال بسیج دانش آموزی هستند که با هماهنگی و همکاری مجموعه آموزش و پرورش به خصوص مدارس، فعالیتهای خود را انجام می‌دهند.
حضور دانش‌آموزان در دوران دفاع مقدس چگونه بود؟
دانش‌آموزان بسیجی و غیر بسیجی نقش به‌سزایی در دوران جنگ تحمیلی داشتند. ملت ایران در دوران دفاع مقدس، ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم این نظام اسلامی کردند که ۲۰ درصد آنها یعنی ۳۶ هزار نفر از این شهدا را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند. همچنین تعداد ۵۵۰ هزار دانش آموز از سراسر کشور به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شدند که از این تعداد، ۳۶ هزار نفر شهید، ۲ هزار و ۸۵۰ جانباز و نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر آزاده هستند. در استان اصفهان نیز از مجموع ۲۳هزار و ۵۰۰ شهید استان، ۵ هزار و ۵۰۰ نفر یعنی عددی بالغ بر ۲۵ درصد از آنها دانش آموز بودند.
سازمان بسیج دانش‌آموزی در چه عرصه‌هایی فعالیت می‌کند؟
فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی در عرصه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. مهمترین فعالیت این بسیج در عرصه‌ی آمادگی دفاعی است که با تحولی که در دروس آمادگی دفاعی آموزش و پرورش و مدارس ایجاد شد رویکردی فرهنگی پیدا کرد. به همین دلیل دبیران آمادگی دفاعی بر اساس رویکرد جدید و جنگ نرم آموزش می‌بینند. در همین راستا، ۶۴ هزار نفر از دانش آموزان اصفهانی پایه دوم متوسطه درسال جاری به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام می‌شوند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تعداد ۳۲ هزار دانش‌آموز پسر از ۱۵ مهر تا ۱۵ آذر و حدود ۳۲هزار دانش‌آموز دختر سال دوم متوسطه نیز از ۲۵ دی ماه تا ۱۵ اسفند در یک عملیات بزرگ معنوی و فرهنگی به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام خواهند شد. در کل کشور نیز حدود یک میلیون دانش آموز سال دوم متوسطه به همراه یک صد هزار نفر معلم برای بازدید مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام می‌شوند. در واقع این اردوها کاری مشترک میان مجموعه بسیج دانش‌آموزی و اداره آموزش و پرورش است.
یکی دیگر از عرصه‌های فعالیت ما، اردوهای جهادی یا طرح هجرت است که در تابستان با هدف پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان و مشارکت آنان در امر آبادانی و سازندگی کشور انجام می‌شود. درسال جاری، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر روز دانش آموزان مقطع متوسطه و راهنمایی استان اصفهان در عرصه‌ی زیباسازی مدارس و فعالیت‌ها و برنامه‌های تقویتی علمی و مشاوره‌ای حضور پیدا کردند. در اردوهای جهادی هم تعدادی از دانش‌آموزان و فرهنگیان به مناطق مختلف اعزام می‌شوند.
سومین عرصه‌ی فعالیت بسیج، برنامه‌های تربیتی با هدف همکاری با آموزش و پرورش در فعالیت‌های تربیتی است که در قالب نظام شجره‌ی طیبه‌ی صالحین اجرا می‌شود. در این طرح، گروه‌های تربیتی در کلاس‌های درس و حلقه‌های صالحین در مدارس تشکیل می‌شود.
اجرای برنامه‌های علمی و پژوهشی با تشکیل انجمن‌های علمی در مدارس، برنامه آیه‌های تمدن با هدف کادرسازی و تربیت مدیر و پرورش نیروی انسانی همطراز انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف علمی، ادبی، هنری، همچنین فعالیت‌های ورزشی، برنامه‌های معارف و قرآن، نوآوری، فن‌آوری و فعالیت‌های اجتماعی، تجلیل از برگزیدگان علمی دانش آموز، مبتکران، مخترعان و آزمونهایی مثل المپیادهای علمی، کنکورهای آزمایشی و لیگ علمی از دیگر فعالیتهای سازمان بسیج دانش‌آموزی است.
همچنین فعالیت‌های فرهنگی و مقابله با جنگ نرم دشمنان در قالب برگزاری یادواره‌ی شهدای دانش آموز، نشست‌های روشنگری و بصیرت افزایی برای دانش آموزان، عرصه‌ای دیگر در فعالیتهای این سازمان است.
آیا سازمان بسیج دانش‌آموزی در زمینه‌ی آموزش هم فعالیت می‌کند؟
بله، یکی از عرصه‌های فعالیت بسیج دانش‌آموزی، حوزه‌ی آموزش می‌باشد. اجرای طرح مشکات و طرح هادیان بصیر از جمله‌ی برنامه‌های آموزشی ماست.
در فضای مجازی نیز اولین سایت آموزش به صورت کشوری راه اندازی شده و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی دیگری نیز با محتوای اطلاعاتی از دانش آموزان و فرهنگیان شهید ایجاد کرده‌ایم.
لطف کنید درباره‌ی طرح مشکات برای ما بیشتر توضیح دهید؟
این طرح با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بین دانش آموزان اجرا می‌شود. در این برنامه، حدود ۱۰ هزار نفر معلم زن در استان اصفهان در یک آموزش ۶ روزه شرکت می‌کنند و حاصل این آموزشها ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در مدارس است. این برنامه‌ی جامع برای اولین بار، از ابتدای آذر آغاز شده و به مدت ۳ ماه تا پایان بهمن ادامه دارد.
طرح هادیان بصیر چیست؟
این طرح با هدف روشنگری و بصیرت‌افزایی فرهنگیان مرکز استان و برخی از شهرستانهای بزرگ اجرا می‌شود که این روشنگری به صورت ویژه در راستای بیداری اسلامی کشورهای منطقه می‌باشد.
از آنجایی‌که در هفته‌ی بسیج دانش‌آموزی به‌سر می‌بریم، لطفا از فعالیتهای این هفته‌ی سازمان برای ما بگویید؟
حضور دانش آموزان در نمازهای جمعه مرکز استان و شهرهای اطراف به صورت سازمان‌یافته، آغاز فعالیتهای تربیتی در کلاسها و حلقه‌های صالحین، نشستهای روشنگری سیاسی به خصوص پیرامون بیداری اسلامی و ایجاد آمادگی در دانش‌آموزان برای حضور در مراسم ۱۳ آبان، برگزاری یادواره شهدای شاخص دانش آموز، نواختن زنگ ایثار و شجاعت در سراسر استان، مسابقات قرآنی بسیج دانش‌آموزی "از مدرسه تا مرکز"، شروع مسابقات نشریه‌ی دیواری و وبلاگ‌نویسی با موضوعات مختلف به خصوص موضوع بیداری اسلامی کشورهای منطقه، جهاد اقتصادی و سایر موضوعات، دیدار با خانواده‌ی شهدا و جانبازان، نشست صمیمی جمعی از نخبگان بسیجی با استاندار اصفهان و فرمانداران شهرستانها، تداوم اجرای اردوهای راهیان نور با هدف آشنا کردن دانش آموزان با مناطق عملیاتی جنوب کشور و نشان دادن عزت، افتخار و عظمت ملت ایران و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس، شروع فعالیت انجمن های علمی در پایگاههای علمی بسیج دانش‌آموزی، مراسم غبار‌روبی و عطرافشانی مزار شهدا، حضور سازمان‌یافته تمامی تشکل‌های دانش‌آموزی اعم از بسیج دانش‌آموزی، انجمن‌های اسلامی، سازمان دانش‌آموزی، هلال‌احمر و سایر دانش آموزان در راهپیمایی روز ۱۳ آبان از مسیر خیابان هشت بهشت اصفهان به سمت میدان امام (ره) و محل برگزاری نماز جمعه از عمده برنامه‌های سازمان بسیج دانش‌آموزی استان اصفهان در این هفته است.
۱۳ آبان ماه هر سال یادآور چه وقایعی در کشور ما است؟
این روز به واسطه‌ی سه اتفاق مهمی که در تاریخ ایران رخ داد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. واقعه‌ی تبعید امام (ره) در سال ۱۳۴۳، ورود دانش‌آموزان تهرانی به دانشگاه تهران در تظاهرات بر ضد رژیم پهلوی و شهادت حدود ۵۶ نفر دانش آموز و مجروح شدن بیش از صدها جوان و نوجوان، تسخیر لانه‌ی جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام (ره) از اتفاقاتی است که روز ۱۳ آبان ماه در تاریخ ایران به وقوع پیوسته است.
آیا دانش‌آموزان بسیجی استان اصفهان در برنامه‌های کشوری هفته‌ی بسیج دانش‌آموزی نیز شرکت خواهند کرد؟
بله. در استان اردبیل یادواره دانش آموز شهید، مرحمت بالازاده و رونمایی از تندیس این شهید شاخص با حضور جمعی از دانش‌آموزان سراسر کشور برگزار می‌شود. در استان خوزستان نیز یادواره دانش‌آموز شهید، سهام خیام برگزار خواهد شد. سهام خیام، دختر ۱۲ ساله‌ای بود که همزمان با غارت شهر هویزه، با دامانی پر از سنگ، سربازان عراقی را مورد آزار و اذیت قرار می‌داد که نهایتا منجر به شهادت او شد. در استان البرز هم یادواره‌ی شهید فهمیده را داریم. مراسمی نیز با هدف تجدید میثاق در روز ۵ آبان ماه در مشهد‌الشهدای شلمچه و با حضور ۳۶ هزار دانش آموز از سراسر کشور برگزار شد.
/۸۹