کد مطلب : 48471
خوردن ماست همراه با غذا، عادتی غلط است


باید‌ها و نبایدهای مصرف ماست
خوردن ماست همراه با غذا، عادتی غلط است
ماست را همراه با ترشی و یا ماهی نخورید
خبرگزاری ایمنا: در قدیم ماست را به عنوان میان وعده مصرف می‌کردند اما این روزها ما آن را همراه با غذا می‌خوریم، بی‌آنکه از عوارض بد این عادت غذایی با خبر باشیم!


شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۸

به گزارش ایمنا، امروزه در اکثر سفره ما ایرانیان، ماست همراه غذا مصرف می‌شود و متاسفانه مردمان امروزی، بدون آن که از خوب و بد بودن آن آگاه باشند، آن را به این شکل مصرف می‌کنند و کودکان خود را نیز به خوردن آن تشویق کرده و آنان را نیز به این رویه اشتباه عادت می‌دهند و ناخواسته به مرور زمان بر بیماری‌ها و مشکلات خود و خانواده‌شان می‌افزایند و هرگز نمی‌دانند که چوب ندانم‌کاری‌های خودشان را می‌خورند.
باید بدانیم که خوردن ماست همراه با غذا هرگز توصیه نمی‌شود، زیرا مخلوطی که ماست همراه غذاهای پختنی به ویژه غذاهای گوشتی تولید می‌کند، مخلوط سالمی نیست.
ماست را در قدیم همراه غذا نمی‌خورند، بلکه آن را به صورت میان وعده مصرف می‌کردند. دانه‌هایی مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق را درون ماست می‌ریختند و به صورت عصرانه یا چاشت به عنوان میان وعده میل می‌کردند. با این کار اثر بدی که ماست همراه با غذا، در تولید مخلوط نا‌سالم دارد، از بین می‌رود؛ چرا که با فاصله از غذا مصرف شده و افزون بر آن سردی ماست نیز گرفته می‌شود.
برای بچه‌ها و سالمندان خوردن ماست به صورت تکمیلی توصیه می‌شود. بیشتر بچه‌ها‌ی امروزی ماست را خیلی دوست دارند، لذا به جای دادن ماست همراه غذا به کودکان، توصیه می‌شود ماست به همراه دانه‌های خوراکی به صورت میان وعده یا حتی در برخی مواقع به عنوان غذا؛ بدون این که در کنار آن غذای پختنی دیگری مصرف شود، با مقداری نان سنگک خورده شود. حتی می‌توان با کمی دم کرده زعفران هم سردی ماست را گرفت و هم آن را رنگی کرد تا برای کودکان جذاب‌تر شود. آب لبوی پخته شده نیز برای جذاب کردن رنگ ماست پیشنهاد می‌شود.
یادتان نرود خوردن ماست با سرکه (ترشیجات) یا آبلیمو در دراز مدت باعث لک‌های پوستی می‌شود. خوردن ماست با ماهی آن هم در یک شب زمستانی با توجه به این که هر دوی این خوراک‌ها سرد هستند و طبیعت زمستان و شب نیز هر دو سرد است، افراد مخصوصا سالمندان را که طبیعت سنی آنان نیز سرد است در هنگام خواب که آن هم دارای طبیعت سرد است، مستعد سکته مغزی می‌کند‌.

Share/Save/Bookmark
پویا
۱۳۹۴-۰۲-۰۳ ۱۱:۵۰:۳۴
ممنونم از اطلاعات مفیدی که دادید
ناصر
۱۳۹۳-۱۲-۰۸ ۰۱:۴۹:۳۹
درود بر شما اطلاعات بسیار خوبی بود نسبت به منابع دیگه روان و بدون حاشیه اضاف بود
محمدپوذ
۱۳۹۳-۱۲-۰۵ ۱۹:۳۷:۴۷
سلام، اطلاعات خوبی بود که شاید بعد از این همه مدت زندگی اولین بار است که این موضوع را مطالعه کردم . چقدر خوب است این قبیل موارد از طریق رسانه های عمومی مثل صدا و سیما و ... اطلاع رسانی شود. در هر صورت تشکر میکنم.
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۲۱:۰۴:۲۷
پس چرا مراکز بهداشت برای برنامه غذایی کودک از 8ماه به بعد ماست همراه غذا را ذکر میکنند.پسر من الان سه سال داره و اگه ماست نباشه هیچی نمیخوره.کم خونی هم داره.پس این موضوع باید از ریشه اطلاع رسانی بشه .
علی
۱۳۹۳-۰۷-۲۲ ۱۵:۳۴:۰۴
پیش فامیلا گفتم ماست و ماهی بده همه تکذیبم کردن که اشتباه میکنم !!!!!!!!
با خوندن این مطالب همشون زایع شدن
واقعا ممنون
محب
۱۳۹۳-۰۷-۰۲ ۲۱:۲۹:۵۹
ممنون
السا
۱۳۹۳-۰۶-۳۰ ۲۰:۴۲:۳۷
ممنون از اطلاعات خوبتون من عاشق ماستم و با انواع غذا ها به جز ماهی می خوردم ولی از الان دیگه نمی خورم واقعا ممنون
یلدا
۱۳۹۲-۰۹-۲۲ ۱۱:۱۳:۱۶
ممنون من از بچگی همراه غذا میخوردم اما نمی دو نستم چقدر بده
حسن لطیفی
۱۳۹۲-۰۴-۱۷ ۱۵:۴۴:۱۰
متشکریم، چون به نظر من مصرف ماست با یک غذای پر کالری احساس سنگینی در آدم به وجود میا ره اما مصرف آن به عنوان یک وعده غذایی یا میان وعده این احساس سنگین بودن را ایجاد نمی کند.
مهدی نوری
۱۳۹۲-۰۲-۲۲ ۱۵:۵۵:۵۹
بسیار جالب چون خودم گرفتار این لکه های پوستی بودم . به این مشکل نیز شک کرده بودم .با از بین بردن این عادت غذایی مشکلم حل شد.
نسی
۱۳۹۱-۱۱-۰۴ ۱۱:۲۰:۱۲
واقعا ممنونم، من همیشه رنگ پریده به نظر میرسیدم و علتشو نمیدونستم.....واقعا ممنون همه تونم
محمد علی کرم فر
۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۱:۴۲:۳۲
آیا این نظر را پزشکان امروز نیز تایید می نمایند
مهدی خانی
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۱۸:۱۸:۰۸
با سلام. کلسیم ماست بابار 2+ با اهن2+ گوشت در جذب بدن رقابت کرده ومشکل کم خونی در دراز مدت ایجاد می کند.
همشهري
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۵:۳۹
ممنون از اين خبر