کد مطلب : 27086
تولید کود آلی به وسیله دستگاه کمپوست ساز خانگی


مخترع دستگاه کمپوست ساز خانگی در گفت و گو با ایمنا خبر داد:
تولید کود آلی به وسیله دستگاه کمپوست ساز خانگی
خبرگزاری ایمنا: دستگاه کمپوست ساز خانگی مانند یک کارخانه کوچک کمپوست سازی بوده و توانایی تولید کود آلی از زباله را در داخل منازل را دارد.


دوشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۴
به گزارش ایمنا، شهاب خزائلی مخترع دستگاه کمپوست ساز خانگی با بیان اینکه این دستگاه در مقیاس کوچک و مشابه یک کارخانه تولید کمپوست بوده که به راحتی قادر به تولید کود آلی از زباله های خانگی است، افزود: در حال حاضر کودهای شیمیایی بیشترین استفاده را در بخش کشاورزی داشته اما گران بودن و مضرات بسیار زیاد این نوع از کودها جوامع را به سمت تولید کودهای آلی سوق داده است.

وی با اشاره به اینکه کودهای آلی به علت ارزانی و سود فوق العاده زیاد برای گیاه، نسبت به کودهای شیمیایی بهترین گزینه برای مصارف کشاورزی می باشند، تصریح کرد: در واقع کودهای شیمیایی به علت خاصیت ویژه ای که دارند موجب سفت شدن خاک و در نهایت عدم توسعه ریشه آن می شوند به علاوه عناصر شیمیایی موجود در این کودها در مصارف زیاد و طولانی مدت به گیاه صدمه زده و موجبات مسمویت گیاهان را فراهم می کند.

این مخترع جوان با اشاره به ساخت و راه اندازی تعداد زیادی کارخانه تولید کمپوست در ایران به ویژه اصفهان اظهار داشت: این کارخانه ها با جمع آوری زباله ها از سطح شهر اقدام به تولید کود آلی در مقیاس انبوه می کنند.

وی با بیان اینکه برای نتیجه گیری بهتر و در دسترس بودن کود آلی دستگاه تولید کمپوست خانگی ارائه و به بازار معرفی شده است، افزود: این دستگاه در مقیاس CASE کامپیوتر بوده که به راحتی در داخل جعبه ای شبیه CASE قرار گرفته و در نهایت با اتصال به برق فعالیت تولید کود آلی را آغاز می کند.

خزائلی با اشاره به اینکه نحوه تولید کود آلی در این وسیله به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام می شود، خاطرنشان کرد: این دستگاه از دو طبقه مجزا تشکیل شده که در طبقه اول 70 درصد مراحل تولید کود آلی سپری شده و 30 درصد باقی مانده کار در طبقه دوم انجام می شود.

وی در مورد چگونگی کار با این دستگاه گفت: درابتدا با تفکیک زباله های خشک و تر و با خورد کردن زباله های تر آنها را در داخل طبقه اول این دستگاه قرار داده ، با اضافه کردن خاک اره و مقداری جوش شیرین و در نهایت روشن کردن وسیله، فعالیت این دستگاه برای تولید کود آلی آغاز می شود.

این مخترع جوان با بیان اینکه با روشن شدن دستگاه و به صورت تمام اتوماتیک میلنگ موجود در طبقه اول چرخش خود را آغاز می کند، ادامه داد: با چرخش موتور فن دستگاه نیز شروع به فعالیت کرده و با چرخش خود موجب اکسیژن رسانی و تسهیل عمل تجزیه زباله ها می شود.

وی با اشاره به اینکه فعالیت تجزیه و آماده سازی زباله برای تولید کود آلی در طبقه اول به 2 هفته وقت نیاز دارد و پس از گذشت 2 هفته زباله به طبقه دوم فرستاده می شود، اظهار داشت: در طبقه دوم تنها 30 درصد باقی مانده کار توسط تعدادی کرم که تنها وظیفه آنها خوردن زباله ها و تولید کود آلی است انجام می شود که این عمل نیز به 2 هفته زمان نیاز دارد.

خزائلی بیان داشت: در واقع برای تولید کود آلی در مقیاس خانگی به 4 هفته زمان نیاز داریم به علاوه پس از گذشت 2 هفته نخست و عبورزباله به طبقه دوم، می توان از داخل مخزن طبقه اول زباله های جدید را وارد کرد و نیازی به اتمام کار به طور کامل نیست.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه برای تبدیل کود آلی از زباله های یک خانواده 5 نفری طراحی شده به گونه ای که با ریختن 4 تا 5 کیلو زباله به این دستگاه حدود 1 تا 2 کیلو گرم کود آلی تولید می شود.
Share/Save/Bookmark
زارع
۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۲۲:۲۵:۴۶
سلام لطفا ابعاد و قیمت رو اعلام فرمایید شاید برا مدرسه خریداری نماییم.
با تشکر فراوان
آل حبیب
۱۳۹۳-۱۰-۲۶ ۱۸:۳۵:۰۸
سلام خسته نباشید لطفا قیمت رو بگین و درباره ی خود دستگاه و طرز کارش هم بگید
علی حمیدی
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۰۰:۰۳:۳۵
ادرس دفتر فروش دستگاه کود خانگی را لطف کنید
امید عرب
۱۳۹۲-۰۲-۲۲ ۲۰:۰۳:۱۶
شماره تماس بدهید
منصوره شاهی
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۱۵:۴۴:۱۷
باسلام برای خریداین دستگاه بایدچیکارکرد؟لطفااگه ساخته شده اطلاع رسانی کنید
ابوالفضل غیبی
۱۳۹۱-۰۶-۲۹ ۱۲:۱۱:۲۱
با سلام وخسته نباشید
جناب خزائلی مدتی پیش درتلویزیون اعلام کردید آماده هستید با کسانی که مایل به سرمایه گذاری دراین ضمینه هستند همکاری کنید اگر امکان دارد من تماسی با شما داشته باشم تا بتوانیم در این مورد بیشتر صحبت کنیم.لطفا"شماره تماسی برایم بدهید تا با شما تماس بگیرم چونکه مشتاقم حتما"دراین مورد بیشتر بدانم.با تشکر
نسرین شمامی
۱۳۹۱-۰۶-۰۳ ۱۱:۵۸:۴۴
موفق باشید میشه محبت بفرماییدشماره تماستون روبزارید
lمهدی شوش
۱۳۹۰-۰۴-۲۷ ۲۰:۲۳:۵۸
ضمن آرزوی موفقیت برای شما لطف می کنید قیمت دستگاه را اعلام نمایید؟