• ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸
  • کد خبر: 337386
عراق

امیر کویت اعلام کرد، در کنفرانسی که به میزبانی این کشور با محوریت بازسازی عراق برگزار شد، تعهداتی مبنی بر اعطای ۳۰ میلیارد دلار به این منظور به عمل آمد.

به گزارش ایمنا و به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، صباح الاحمد الجابر الصباح،‌ امیر کویت در روز پایانی کنفرانس کویت برای بازسازی‌ها در عراق از همکاری جامعه جهانی و بانک جهانی برای بازسازی‌ها در این کشور خبر داد و گفت: مبلغ دو میلیارد دلار به عنوان قرض از صندوق کویت برای بازسازی‌ها در عراق و حمایت از سرمایه گذاری‌ها در این کشور اختصاص خواهیم داد.

صباح الاحمد الجابر الصباح با تاکید بر اینکه امنیت عراق به منزله امنیت منطقه است، ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های مشترکی از سوی کشورهای حامی عراق در این زمینه صورت گیرد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز در جلسه امروز کنفرانس بازسازی‌های عراق در کویت ضمن تشکر از دولت کویت برای برگزاری این کنفرانس، اظهار داشت: حدود پنج میلیون آواره در عراق وجود دارند که دولت تاکنون توانسته است نیمی از آنها را به مناطق مسکونی‌شان بازگرداند.

وی با اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران شرکت کننده در نشست کویت گفت: مبارزه با فساد را متوقف نخواهیم کرد و تلاش می‌کنیم عراقی پلی برای تلاقی باشد نه صحنه درگیری.

وی خاطرنشان کرد: عراق هنوز هم از بروکراسی اداری مزمن رنج می‌برد و تلاش می‌کند ارتباطش را با همسایگانش و جهان حفظ کند و نیاز به زیرساخت‌ها و افزایش آموزش نیروی کار دارد.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه کابینه مصوبه‌هایی در زمینه بهبود سرمایه‌گذاری در عراق داشته است، ابراز امیدواری کرد: دوستان در سرمایه‌گذاری در کشور مشارکت کنند چراکه عراق در اثر تروریسم شاهد کاهش توسعه بوده است.

وی تاکید کرد: حفظ جان شهروندان هدف والای ما در جریان عملیات آزادسازی بود و حدود پنج میلیون آواره داریم که دولت نیمی از آنها را بازگردانده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این جلسه گفت: برنامه‌هایی برای ازسرگیری زندگی در عراق را با هدف سرعت بخشیدن به بازگشت زندگی شهروندان به روال عادی آغاز می‌کنیم. این برنامه‌ها باید بر ممانعت از بازگشت تروریسم و افراط‌گرایی به عراق متمرکز باشند.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر تلاش این سازمان برای بازسازی‌ها در عراق به ویژه در دو حوزه آموزش و حفاظت از آثار تاریخی گفت: روند تحقق آشتی در عراق باید شامل رسیدگی به جرائم نیز باشد.

نماینده آلمان در نشست امروز از کمک‌های کشورش به عراق به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

امارات نیز در جلسه امروز متعد به پرداخت مبلغ  ۵۰۰ میلیون دلار برای بازسازی‌ها در عراق شد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات اظهار کرد: علاوه بر این حمایت مالی، بخش خصوصی امارات نیز سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در پروژه‌های پایگاه الرشید و بندر ام قصر دارد.

جیم یونگ کیم، رییس بانک جهانی در سخنرانی که امروز (چهارشنبه) در روز پایانی کنفرانس بازسازی عراق در کویت داشت، ضمن تاکید بر ادامه کمک‌ها برای بازسازی عراق به دلیل اهمیت این کشور در منطقه خاورمیانه، اظهار کرد: بانک جهانی با مبلغ ۴.۷ میلیارد دلار در بازسازی‌ها در عراق مشارکت دارد و تلاش می‌کنیم که این مبلغ را افزایش دهیم.

رییس بانک جهانی افزود: ما به انقلابی در نوع و کیفیت سرمایه‌گذاری‌های انسانی در حوزه‌های بهداشت و آموزش در عراق نیاز داریم.

فدریکا موگرینی، نماینده سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با تاکید بر حمایت اتحادیه اروپا از مردم عراق خواستار کمک به مردم این کشور برای برقراری صلح شد و اعلام کرد: این اتحادیه مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو برای حمایت از تحقق ثبات در عراق پرداخت می‌کند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز از کمک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری کشورش به بازسازی‌ها در عراق خبر داد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز که در نشست بازسازی عراق در کویت شرکت کرده، گفت: ترکیه پنج میلیارد دلار تسهیلات مالی به عراق تخصیص داده است.

این کنفرانس از روز دوشنبه با حضور نزدیک به ۲۰۰۰ شرکت‌های سرمایه گذار برگزار شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =