سرلشکر باقري

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ما درس بن‌بست شکنی را از دفاع مقدس فرا گرفتیم؛ امروز معتقدیم ایران هیچ‌گاه در بن‌بست قرار نمی‌گیرد مگر اینکه بن‌بست‌هایی که ساخته خیال است، گرفتار آییم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بیست‌ و هشتمین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت اظهار داشت: اکنون ملاحظه می‌کنیم که علی‌رغم همه توطئه و دشمنی‌ها، ایران با سربلندی توانسته استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کند و علاوه بر آن توطئه‌های دشمنان را نیز نقش برآب کند؛ این موفقیت‌ها از برکات دفاع مقدس است.

وی تصریح کرد: امام در ۲۶ شهریور ۶۷ بعد از اینکه قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفتند در پیامی به مجمع سراسری فرماندهان سپاه به دستاوردهای دفاع مقدس اشاره کردند که دفاع مقدس منجر به حفظ و تمامیت ارضی کشور و شکست طرح‌های توسعه‌طلبانه دشمنان شد.

سرلشکر باقری ادامه داد: بعد از ۲۹ سال که از پایان جنگ و این پیام می‌گذرد وقتی به گذشته برمی‌گردیم و نگاه می‌کنیم، می‌بینیم جمهوری اسلامی ایران چه صحنه‌های سختی را پشت سر گذاشته است؛ ملاحظه می‌کنیم علی رغم همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها ما سربلند بودیم و توانستیم استقلال و تمامیت ارضی کشور را حفظ کنیم و توطئه دشمنان را نقش بر آب سازیم؛ این در واقع از برکات دفاع مقدس است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: دفاع مقدس برای ما که فرصت دیدن دانشگاه‌های نظامی را پیدا نکرده بودیم، مانند دانشگاهی بود که درس‌های زیادی را به ما ارائه کرد و باعث شد مسائل گوناگونی را درک کنیم؛ ما درس و مشق معنویت را فرا گرفتیم؛ لذا آنچه که در ظاهر وجود دارد از ابزار و سلاح می‌بینیم متوجه می‌شویم این وسائل در برابر انسان با ایمان چه ارزش و جایگاهی دارد به عبارت دیگر عراقی که آن همه پشتیبان و سلاح داشت در برابر ایران چه سرنوشتی پیدا کرد.

سرلشکر باقری در ادامه بیان داشت: امروز صدام و حامیان آن کجا هستند و ملت ما در کجا قرار دارد؛ ما درس ایثار را گرفتیم و روحیات بعد از دفاع مقدس این را کم رنگ نکرده است.

وی سپس عنوان کرد: ما از دفاع مقدس خودکفایی را فرا گرفتیم و این را در همه ابعاد آموختیم؛ امروز در جایگاهی قرار داریم که از جهت سخت افزاری مانند سلاح، تجهیزات نظامی و مهمات به خوداتکایی رسیده‌ایم به نحوی که خودمان می‌سازیم، تکثیر می‌کنیم، به کار می‌گیریم و انبار می‌کنیم و این از افتخارات ملت ما است. درحالی‌که ارتش‌های بزرگ هرچند در پیمان‌های مطرح هستند وقتی در سیاست‌ها با اخم قدرت‌ها مواجه می‌شوند از اینکه قطعه‌ای برای هواپیماهایشان ندهند یا تجهیزاتشان زمین‌گیر شود به هراس می‌افتند؛ لذا این زمان به ما می‌گویند خوش به حال شما که خودتان ساختید؛ این درس دفاع مقدس است که توانستیم جایگاه خود را پیدا کنیم.  

سرلشکر باقری گفت: درس مقاومت و پایداری را آموختیم؛ اقتصاد مقاومتی که مطالبه رهبر انقلاب است مفهومش این است که اقتصاد کشور در برابر احتکارهای دشمنان محکم باشد و به بیرون اتکا نداشته باشد؛ ‌ اما اقتصاد ما چنین ظرفیتی را در حال حاضر ندارد.

وی ادامه داد: ما مانند اقتصاد مقاومتی نیاز به فرهنگ مقاومتی در برابر تهاجم فرهنگی داریم که ایستادگی کند. همچنین به سیاست مقاومتی هم که بتواند در برابر فشارهای خارجی نفوذ ناپذیر باشد، نیازمندیم؛ البته باید گفت درس این راه را در دفاع مقدس فرا گرفتیم که باید آن‌را را به سایر ابعاد دفاع ملی گسترش دهیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: این کارها شدنی‌تر از بخش دفاعی است؛ چرا که در دفاع مقدس یک سوزن ته‌گرد را به ما نمی‌دادند و حتی علم وفناوری محصولات و قطعات مختلف را نیز در آن دوران از ما دریغ می‌کردند اما سایر بخش‌ها چنین شرایطی نداشتند با این وجود ما توانستیم در بخش نظامی مانند تولید موشک به خودکفایی برسیم. اکنون نیز باید به آن دوران رجوع کنیم و راه را برای سایر حوزه ها هموار کنیم که این می‌تواند با اقتصاد مقاومتی محقق شود.  

سرلشکر باقری گفت: ما در دفاع مقدس اعتماد به نفس ملی را فرا گرفتیم و این در حالی بود که با همه جهان روبرو بودیم. کشورهایی در سطح قدرت ظاهری از ما برتر بودند؛ اما ما با اعتماد ملی بر همه آن قدرت‌ها با اتکا به ایمان الهی فائق آمدیم. ما همچنین در دفاع مقدس درس ابتکار و خلاقیت را فرا گرفتیم.

وی بیان داشت: اکنون در موقعیتی قرار داریم که در ذهن احدی در قدرت‌های جهانی تهاجم به ایران نمی‌گنجد؛ زیرا ما درس بن‌بست شکنی را از دفاع مقدس فرا گرفتیم؛ امروز معتقدیم ایران هیچ‌گاه در بن‌بست قرار نمی‌گیرد مگر اینکه بن‌بست‌هایی که ساخته خیال است، گرفتار آییم.

سرلشکر باقری گفت: ما از دفاع مقدس درس وحدت ملی را فرا گرفتیم؛ زیرا در آن دوران در هیچ یگانی مسائل مذهبی، قومی و زبانی دخیل نبود و تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌ها بدون توجه به چنین مسائلی صورت می‌گرفت؛ لذا اکنون آثار آن در امنیت کشور نمایان شده است.

وی افزود: ما در دفاع مقدس مشارکت ملی را آموختیم. اینکه هرکس با توجه به توانی که دارد از جبهه و رزمندگان حمایت می‌کرد نشان از مشارکت ملی بود. البته کسانی هم بودند که به این موارد بی‌توجهی می‌کردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: به برکت دفاع مقدس هیچ همسایه‌ای جرأت و قدرت آن را نداشت که بخواهد با ایران درگیر شود و این موضوع تا دهه ۸۰ که با حوادث افغانستان و عراق توأم می‌شود ادامه داشت. در این مقطع زمانی شاهد حضور تهدیدات نظامی قدرت‌های بزرگ جهانی در همسایگی کشورمان هستیم؛ اما با این وجود خدا را شاکریم که مقام معظم رهبری مجموعه این صحنه‌ها را به خوبی مدیریت کرده است و این باعث شد تا قدرتمان را به رخ دیگران بکشیم که نتیجه آن ایجاد بازدارندگی بود.

سرلشکر باقری افزود: اکنون از چنان امنیتی برخوردار هستیم که هیچ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و حتی مسئولان نمی‌توانند عنوان کنند که سرمایه‌گذاری در کشور ما به خطر می‌افتد البته امنیت کشور ما از این به بعد نیز همچنان برقرار خواهد بود هر چند با حوادث و تهدیدات نرم و نفوذ مواجه هستیم.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =