صومعه قدیمی "تاتو" در ارمنستان بازسازی می شود

خبرگزاری ایمنا: مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری ارمنستان تصمیم گرفته اند تا صومعه قدیمی "تاتو" را به طور کامل بازسازی و مرمت کنند. این کار با مشارکت بخش خصوصی و استفاده از کارشناسان مجرب صورت خواهد گرفت.

به گزارش ایمنا، دست اندرکاران این طرح هدف خود از اجرای آن را محدود به بازسازی صومعه نمی دانند. آنها امیدوارند مرمت این اثر تاریخی بتواند زمینه ی جذب گردشگر و شکوفایی اقتصادی منطقه را نیز فراهم آورد. مردم این منطقه در جنوب ارمنستان بسیار فقیرند و شاید رونق دوباره این مکان مذهبی تاریخی بتواند تا حدودی از مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها بکاهد. در همین راستا، دولت ارمنستان اخیراً با همکاری بخش خصوصی و صرف بودجه ای بالغ بر 18 میلیون دلار، یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین دنیا را که دسترسی به صومعه تاتو را تسهیل می کند، احداث کرد. صومعه باستانی "تاتو" یکی از مهمترین مکان های مذهبی ارمنستان درطی قرون وسطی بود. بخش اعظم این صومعه درقرن نهم میلادی در نزدیکی روستایی به همین نام در جنوب کشور ارمنستان کنونی ساخته شد. این صومعه و دانشگاه وابسته به آن رفته رفته به مرکز تبادل آراء فلاسفه، نویسندگان و هنرمندان آن زمان تبدیل شد و از اهمیت زیادی برخوردار گردید. برخی از بزرگترین مفاخر تاریخ ارمنستان، فارغ التحصیل دانشگاه تاتو بوده اند. در بین آثاری که در مجموعه تاتو وجود دارند می توان به بنای "ستون معلق" اشاره کرد. این ستون هشت ضلعی تمام سنگ، 8 متر ارتفاع دارد و قدمت آن به بیش ازهزار و صد سال پیش می رسد. در ساخت این بنا از تکنیکی بهره گرفته شده بود تا درموقع زلزله به موازات ارتعاشات ناشی از زمین لرزه تکان بخورد و سپس به موقعیت اصلی خود بازگردد. برج ناقوس، کلیسای جامع و همچنین دیواره ی جانبی این مجموعه هم از زیبایی و اهمیت خاصی برخوردارند.
در جریان زلزله شدید سال 1931 میلادی صدمات زیادی به صومعه و ساختمان های مجموعه وارد آمد. بعد از این حادثه صومعه در چندین نوبت مرمت شده است. آخرین بازسازی در دهه 1980، قبل از فروپاشی اتحاد شوروی انجام شد که ناقص و پراشتباه بود و درانجام آن از مواد مرغوب استفاده نشد، بطوری که در کمتر از سه دهه از مرمت آن، این کار باید باردیگر تکرار شود. زمان نشان خواهد داد که توجه به آثار باستانی، احیای دوباره مکان های تاریخی و رونق بخشیدن به صنعت توریسم تا چه حد می تواند درمبارزه با فقر و غلبه برمشکلات اقتصادی ارمنستان، موثر باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =