حکایتی از هفت سین های میلیونی؛

هزینه چیدن سفره هفت سین چقدر است؟

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۶
Share/Save/Bookmark
چیدن سفره هفت سین یکی از رسوم قدیمی در میان ایرانیان محسوب می‌شود که با وجود افزایش تجمل‌گرایی و چشم‌ و هم‌چشمی‌ها در میان خانواده‌ها به یکی از پر هزینه‌ترین مرسومات شب عید تبدیل شده است.
 
به گزارش ایمنا، با این وجود سیب، سنجد، سمنو، سرکه، سیر، سبزه و سنبل برای همه مان آشناست، اما این سفره ساده هم هر سال گران تر از سال گذشته می شود.
اول از سیبش شروع کنیم که نشانه خوش دلی و روزگار خوش آب و رنگ است. ناقابل هر کیلو سیب زرد یا قرمز آن را باید حداقل 5 تا 6 هزار تومان بخرید تا شاید بتوانید چندتای آن را هم کنار هفت سین بگذارید.
سنجد نیز برای خودش قدر و قیمتی دارد، هر بسته حدود 50 تا 100 گرمی آن را حدود 4 هزارتومان باید بخرید؛ البته انواع مرغوب آن تا 8 هزار تومان هم می رسد.
سمنو نشانه برکت هفت سین را هم اگر از نوع اصل بخواهید باید هر کیلوی آن را حدود 90 هزار تومان بخرید. یعنی باید برای 100 گرمش حداقل 9  هزار تومان بپردازید. البته برای سمنوهای امروزی که همه شان بیشتر شبیه آرد بو داده است، باید 5 هزار تومان پول بدهید.
سرکه هم نام آشنای همه خانه‌های ایرانی است و یک بطری 3/5 لیتری آن را باید 8 هزار تومان بخرید.
سیر هم جای تردید ندارد که یک بوته تازه آن را باید حداقل 6 هزار تومان و سبزه آماده هم هر ظرف متوسطش را باید بین 3 تا 7 هزارتومان بخرید سنبل هم که میهمان همیشگی خانه های ایرانی است. گلدان های کوچک و متوسط هر شاخه سنبل را بین 7هزارتا 10 هزارتومان می فروشند که اگر سفید باشد به طور قطع از دیگر رنگ های آن (صورتی و بنفش) حداقل 4 هزارتومان گران تر است.
با این وجود هر خانواده‌ای با شروع نوروز سفره‌ هفت سینی به اندازه توان مالی خود می‌چیند که هزینه تهیه این سفره حداقل از 30 هزار تومان شروع و بسته به مدل‌های مختلف ظروف هزینه آن افزایش خواهد بود.
چیدن سفره هفت سین این روزها به یک تشریفات هزینه بر، برای برخی خانواده ها تبدیل شده و اشتغالزایی هم کرده است شرکت‌های خدمات طراحی و اجرای سفره هفت‌سین که این روزها همانند دکترهای معروف، برای ویزیتشان مدت ها در صف انتظار باشید از پر بودن وقت‌شان در چیدن سفره هفت‌سین‌تان می گویند و وقتشان را برای از طبقات بالای شهر می‌گذارند وهر کدام از این شرکت‌ها هرچقدر که تیغشان ببرد برای سفره‌های هفت سین قیمت تعیین می کنند.
بر اساس مشاهدات میدانی از وضعیت سفره‌های هفت سین برخی از شرکت‌های خدماتی که بعضا برای نوعروسان و خانواده های متمول هفت سین ایرانی را طراحی و تزئین می کنند از 50 هزار تومان شروع و در صورتی که قرار باشد این سفره‌ها در مساحت بیشتری گسترده شوند قیمت ها افزایش می یابد. البته این قیمت‌ها مربوط به سفره‌های ساده ای است که چیده می‌شوند.
از سوی دیگر در بازار شاهد سفره‌های هفت سین با جنس هایی متفاوت و تزئینات مجلل هستیم که از قیمت 100 هزار تومان تا 650 هزار تومان نوروز را برایتان گران تمام می‌کنند اما اگر بخواهی ظرافت و مجلسی بودن هم چاشنی هفت‌سین تان کنید، قیمت ها حتی از مرز یک میلیون تومان می گذرد. البته برخی از این شرکت ها پیشنهاد ظروف نقره و طلاکاری شده را هم به مشتریان خاص خود پیشنهاد می دهند تا با این اوصاف پول بیشتری از داغ بودن بازار سفره هفت‌سین در ایام نوروز به جیب بزنند.
براساس این گزارش، نباید فراموش کنیم که سفره هفت‌سین یکی از مرسومات قدیمی برای دور هم جمع شدن خانواده‌ها در ایام نوروز است که امروزه تجمل‌گرایی جای خود را به سنت‌های قدیمی داده و افزایش اینگونه هزینه‌ها موجب دور‌تر شدن خانواده‌ها از یکدیگر شده است.
03117/117/10
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 275462
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها