با تاکید بر گردشگری درون استانی بررسی می شود؛

سین هشتم سفر/از آفتاب کویر تا نسیم کوهستان در نصف جهان

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰
Share/Save/Bookmark
فریدن - سخن از نصف جهان که به میان می آید؛ گویی به راستی نصف زیبائی های جهان را برجای جای این استان نشانده اند.
سین هشتم سفر/از آفتاب کویر تا نسیم کوهستان در نصف جهان
 
هر سال وقتی نفس های اسفند به شمارش می افتد و زمستان می رود تا بهار جان بخش به خانه چشم ها مهمان شود؛ درست در زمانی که همه در تدارک هفت سین هستند؛ سین هشتمی به نام سفر درخشش آغاز می کند.
فکر سفر؛ این معجزه شگفت آمیز زندگی؛ بار دیگر حال و هوای دل ها را قلقلک می دهد تا در نهایت هجرتی مسرت بخش از تمام خستگی های یک سال به سوی شادمانی و احوال خوش آغاز گردد.
سفر؛ رخ بستن از دیار و جرات یافتن به رفتن و گذشتن است؛ تغییری مفرح در برابر انبوه یکنواختی های کهنه روزگار که روح آدمی را فسرده و بی رمق کرده
از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب استان اصفهان در بردارنده مزیت های فراوان برای رونق گردشگری درون استانی است
است.
بار و بندیل بستن و آذوقه و توشه راه برداشتن به سمت مقصدی دور؛ برنامه روتین مسافران نوروزی است. در میان همه آدم های خوش سفر و شجاع که سرشان درد می کند برای کشف ناشناخته های دور؛ هستند آدم های مشتاق سفری که سال هاست مشغله های ریز و درشت زندگی فرصت سفر به آنان نداده است.
در حالی که تقریبا همه فکر می کنند مسافرت های نورزی رفتن به استان های دیگر و طی مسافت های طولانی است؛ با کمی تامل دریچه ذهنمان به سوی بهشتی بی بدیل با ویژگی های منحصر به فرد و متنوع باز می شود.
سخن از نصف جهان که به میان می آید؛ گویی به راستی نصف زیبائی های جهان را برجای جای این استان نشانده اند.
زیبائی هایی که می تواند گزینه مناسبی برای سفرهای درون استانی باشد. سفری پر رمز و راز به شهرستان ها و کشف ندیده ها و ندانسته های فراوان  نهفته در ضمیر آن ها.
از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب استان اصفهان در بردارنده مزیت های فراوان برای رونق گردشگری درون استانی است؛ به طوری که تمام سلایق را پوشش داده و می توان گفت در تمام طول سال به خصوص
اصفهان، این استان پهناور از چنان پشتوانه فرهنگی، تاریخی و گردشگری غنی برخوردار است که شاید نوروزهای زیادی باید بیاید و برود تا بتوان به تماشای نقطه به نقطه آن نشست
در روزهای آغازین بهار به دیاری چهار فصل تبدیل می شود.
پس از گذر از چهل ستون و سی و سه پل و هشت بهشت و برج کبوتر و مسجد امام؛ این همیشه تازه های شهر اصفهان دنیایی از مکان های دیدنی در شهرستان های مختلف به چشم می خورد.
سخن از شب های کویر مصر در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور است که  دستان پر نیاز آدمی در شب های زیبایش به راحتی به ستاره ها می رسد و سکوت دلچسبش درون را به فکر وا می دارد تا روستایی به نام ابیانه در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز که گونه های تاریخ از آن سرخ گشته است.


و پس از آن نام منطقه نمونه گردشگری جبل و تپه های ماسه ای و تالاب گاو خونی در مسیر کوهپایه و ورزنه و نیز نارنج قلعه و کاروانسرای نو گنبد نائین و یا چشمه آبگرم عروسان و نخلستان های انارک و خوی به قدری دلبری می کند که انتخاب مقصد سخت می شود.

حیات وحش کلاه قاضی و آق چشمه شهرضا، آبشار سمیرم، قلعه کاظمی طالقونچه مبارکه و روستای تاریخی جاجا در تیران و کرون نیز از مکان هایی است که می تواند مقصد بسیار مناسبی برای سفرهای درون استانی باشد.

در حرکت به شمال غربی استان غار علویجه و ارگ گوگد و سد کوچری گلپایگان و نیز شهر زیبای خوانسار دریچه ای دیگر از تنوع  آب و هوایی و مکانی باز می شود.

پس از گذر از شرق اصفهان و گرمای آن و آفتاب دلچسب نوبت
سفر؛ رخ بستن از دیار و جرات یافتن به رفتن و گذشتن است؛ تغییری مفرح در برابر انبوه یکنواختی های کهنه روزگار که روح آدمی را فسرده و بی رمق کرده است.
به وزش نسیم خنک کوهستان می رسد. ارتفاعات پر صلابت دالانکوه در فریدن و معماری خاص و دست کندهای زیر زمینی شهر دامنه به همراه بیشه زارهای بکر و رودخانه های خروشان غرب استان چشم هر بیننده ای را خیره می کند.


با گذر از لاله های واژگون و پوشش متنوع گیاهی؛ آبشارهای پر هیاهوی فریدونشهر و غار های پر رمز و راز آن در کنار ارتفاعات پوشیده از برف و پیست بین المللی زمینه خوبی برای علاقه مندان به یادگارهای زمستانه فراهم کرده است.

پس از بوئین میاندشت زیبا و سد افوس و بیشه زار پیلستون؛ کمی آن طرف تر درست در کنار سد زاینده رود، چادگان خوش آب و هوا و دهکده عمران آن موجی از شادی و تازگی را در وجود مسافران زنده خواهد کرد.

اصفهان، این استان پهناور از چنان پشتوانه فرهنگی، تاریخی و گردشگری غنی برخوردار است که شاید نوروزهای زیادی باید بیاید و برود تا بتوان به تماشای  نقطه به نقطه آن نشست.
اصفهان و شهرستان هایی منحصر به فرد با گنج های خفته بسیار؛ که چشم انتظار تحسین نگاه مسافران نوروزی است.
این مسئله از منظر در آمد زایی و توسعه گردشگری پایدار نیز قابل توجه است؛ چرا که با ترویج آن می توان به توسعه زیر ساخت ها و در نتیجه به برقراری صنعت توریسم و گردشگری کمک شایانی کرد.02148/131/25
فاطمه زمانی
کد مطلب: 275346
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها