بررسی آسیب‌های نگهداری ماهی قرمز بر چرخه محیط زیست؛

آژیر قرمز ماهی قرمز / خبرهایی از انتقال بیماری‌ها به گوش می‌رسد

تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۷
Share/Save/Bookmark
در سال های اخیر ماهی‌ها قرمز مهمان سفره هفت سین ما ایرانی ها شده است اما همین مهمانان قرمز و زیبای سفره هفت سین، یکی از دشمنان محیط زیست و آبزیان بومی کشور بوده و می توانند صدمات جبران ناپذیری داشته باشند.
 
به گزارش ایمنا، ماهی قرمز به ‌عنوان نماد نوروز و سفره هفت‌سین، جای خودش را در خانه‌های ایرانیان باز کرده‌ است. ماهی قرمز به صورت طبیعی در آب‌های ساکن و تقریبا ساکن با سرعت ناچیز که پوشیده از گیاهان آبزی و دارای بستر نرمی هستند، زندگی می‌کند و غالبا همراه ماهیان برکه‌ای دیده می ‌شوند.
این در حالی است که در چند سال گذشته، بسیاری از مدافعان حقوق جانوران در ایران و دیگر کشورهای جهان نسبت به خرید ماهی‌های قرمز و نگهداری نامناسب آن‌ها اعتراض کرده‌اند.
آن‌ها خرید این ماهیان در بسته‌های پلاستکی و با قیمت پایین را عامل پرورش زیاد و در نهایت کشته شدن تعداد بسیاری از آن‌ها می‌دانند. در ایران، ماهیان قرمز اغلب برای سفره هفت‌سین و در هنگام جشن‌های سال نو خریداری می‌شوند و آن‌ها را اغلب به همراه آینه در کنار دیگر هفت سین می‌گذارند.
مدافعان حقوق جانوران بر این باور هستند که نباید برای لذت‌های آنی و زودگذر اقدام به خرید جانوران زنده کرد، به گونه ‌ای که تعداد بسیاری از آن‌ها هر سال کشته شوند.
نگهداری ماهی قرمز، باعث انتقال بیماری می شود
یکی از اصلی ترین دلایل خرید ماهی قرمز، علاقه کودکان به این موجود است که حتی اگر پدر و مادر‌ها هم چندان میلی به این کار نداشته باشند، با اصرار کودکان خود تن به آن می‌دهند. خرید ماهی قرمز برای کودکان تداعی‌کننده خرید تنقلات زیان ‌باری است که پزشکان بار‌ها درباره مصرف آن‌ها هشدار داده‌اند.
دست کودک با بدن ماهی قرمز می‌تواند در انتقال بیماری به کودک موثر باشد. همچنین آلودگی‌هایی که از طریق فضولات ماهی وارد آب می‌شود، نیز می‌تواند باعث ایجاد برخی از انواع بیماری‌های پوستی شود.
باوجود اینکه موافقان خرید ماهی قرمز بر این نکته پافشاری می‌کنند که انتقال بیماری از ماهی قرمز به انسان در حد یک شایعه بی ‌اساس است، اما همچنان هر ساله نزدیک ایام نوروز، پزشکان بسیاری هشدارهای خود را در این زمینه تکرار می‌کنند.
والدین گرامی باید توجه داشته باشند که برای شاد کردن کودکان خود نباید راضی به آزار موجودات زنده از جمله ماهی ها شوند. کودکان آگاهی ندارند و به ما به چشم الگوی رفتاری آینده خود نگاه می کنند. بنابریان با دادن توضیحات قانع کننده به کودکان در مورد اهمیت حفظ و نگهداری از محیط زیست و همه جانداران از هم اکنون می توانیم آنها را با طبیعت و موجودات زنده دوست کنیم.
ماهی قرمز، سنت ایرانی نیست
در میان ده‌ها سند و مدرکی که در قالب نوروزنامه، سفرنامه و نقاشی از سده‌های گذشته درباره نوروز به دستمان رسیده ‌است، هیچکدام اشاره‌ای به ماهی قرمز نداشته‌اند.
قدیمی ترین سند دویست ساله متعلق به یک نقاشی مشهور استاد کمال الملک است که سفره هفت سین را بدون ماهی قرمز به تصویر کشیده است. البته منتقدان اشاره دارند که ماهی در داستان‌ها و اساطیر ایران جایگاه ویژه‌ای داشته و ماهی قرمز در نقوش ایرانی و قالی‌های قدیمی دیده می‌شود.
همچنین سنت خوردن پلو ماهی در شب عید را نشانه‌ای از ارتباط ماهی با نوروز می‌دانند. اما این سنت ها هیچ ارتباطی با گذاشتن ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین ندارد و این باور با روح سفره هفت‌سین که آغاز و شکوفایی زندگی را نشان می‌دهد همخوانی ندارد.
آسيب ماهی قرمز  به چرخه محیط زیست
بیشتر ماهی‌های خریداری شده برای سفره هفت‌سین، در همان یکی دو روز نخست می ‌میرند. اما آن‌هایی که به ندرت تا سیزده ‌به ‌در زنده می‌ مانند، سرنوشت‌های متفاوتی خواهند داشت.
برخی افراد ماهی قرمز را در نزدیک ترین رودخانه یا برکه رها می‌ کنند تا به قول خودشان ماهی را آزاد کرده باشند. فارغ از اینکه ماهی قرمز از انواع ماهی‌های تهاجمی است که به‌ ویژه با خوردن تخم و نوزاد ماهی‌های دیگر، باعث کاهش جمعیت آن‌ها می‌شود.
همچنین تکثیر این ماهی ها در آب های آزاد به سرعت چشمگیری بالا می رود، به گونه ای که گاهی اوقات هر ماهی تا ده هزار تخم می گذارد که این موضوع می تواند عرصه را برای زندگی انواع دیگر ماهی ها تنگ کند.  
پژوهش‌ها نشان می ‌دهد که ماهی ها نسبت به تکان‌های شدید، گرم و سرد بودن آب و املاح آب حساس هستند و مواردی نظیر ضربه زدن و تکان دادن تنگ، می‌تواند باعث سکته ماهی ها شود.
این در حالی است که کارشناسان محیط زیست نسبت به این آسیب ها، بارها هشدارهای لازم را داده‌اند و از شهرواندان می خواهند که ماهی ها را بعد از ایام عید در صورت رها کردن به پایگاه هایی که آنها در شهر مستقر می کنند تحویل دهند.
11174/130/10
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanew
کد مطلب: 273079
 


 
پربیننده ترین ها