اهداف درختکاری در ایران و جهان؛ محیط زیست، سنتها و درآمدزایی

تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۳
Share/Save/Bookmark
در حالی که اصفهانی ها با پویش مردمی درختی برای مادرم پیشتاز درختکاری و البته حفظ مواریث فرهنگی در ایران شده اند، در عرصه جهانی نیز هندیها در این زمینه رکورد زده اند و از فضای سبز برای حفظ سنتها، جذب توریست و درامد زایی استفاده می کنند.
 
به گزارش ایمنا، در ایران، روز 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند “روز ‌درختکاری‌” است. در اصفهان نیز پویش مردمی درختی برای مادرم به یاد حضرت فاطمه زهرا(س) ایجاد شده است و از جمله طرح هایی است که به حفظ و گسترش فضای سبز کمک شایانی می کند. با این وجود ایران تنها کشوری نیست که روزی را تحت عنوان درختکاری نا مگذاری کرده و در آن اقدام به توسعه محیط طبیعی می کند؛ بلکه بیشتر کشورهای دنیا روز درختکاری را محترم شمرده و در این روز به کاشتن درخت ها و نهال های متفاوت اقدام می کنند. البته تاریخ این روز با توجه به آب و هوای هر کشور متفاوت است و بیشتر سعی می کنند تا در موقعی از سال این کار را انجام دهند که درخت قابلیت رشد کردن را داشته باشد. برای مثال می توان به کشور هایی مانند آلمان، مصر، پاکستان، مکزیک اشاره کرد که روز درختکاری به ترتیب در روزهای 5 اردیبهشت، 26 بهمن، 27 مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای است.
به این بهانه می کوشیم نگاهی بیندازیم به تجربه موفق برخی کشورهای جهان که تجارب موفقی در این زمینه داشته اند. در آلمان روز درختکاری دارای ریشه های عمیق اجتماعی است و با توجه به نقش آینده ساز کودکان و نوجوانان این امر بیش از هر چیز در مدارس این کشور بزرگ داشته می شود. در کلاسهای درس دانش آموزان موظفند مطالبی در رابطه مسئولیتشان نسبت به محیط زیست ارائه دهند و سپس به عنوان یک درس عملی برای کاشت درخت به دامان طبیعت می روند. همچنین سازمانهای غیر دولتی نیز نقش گسترده ای در ترویج فرهنگ درختکاری در این کشور دارند به گونه ای که فعالان مدنی این کشور در سال 2007کمپینی با عنوان  «Plant-for-the-Planet » یا «درخت برای حفظ  زمین» راه انداختند و البته مورد حمایت دولت نیز قرار گرفتند.


در ایالات متحده نیز برخی شهرها از جمله پورتلند بزرگترین شهر ایالت اورگن در زمینه درخت کاری پیشتاز بوده و بنابراین این شهر دارای ۹۲ هزار هکتار فضای سبز می باشد که یکی از اهداف آن کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن می باشد که در این امر هم موفق بوده است.البته این تنها کشورهای غربی نیستند که در حوزه درخت کاری فعالانه عمل می کنند. کشورهای جنوب و غرب آسیا نیز در این حوزه پیشرو هستند. در سال 2013  پاکستان در زمینه درختکاری به یک رکورد جهانی رسید. پاکستانیها توانستند در یک روز بیش از 800 هزار درخت بکارند. به نظر می رسید این ‏رکورد تا مدتها باقی بماند. اما در جولای 2016 ، هندیها با تلاش 800 هزار داوطلب 50 میلیون درخت در سراسر این کشور کاشتند که فضای سبز کشور را به 29 درصد افزایش می دهد. بدین ترتیب با همت مردم هند 12 درصد از ‏خشکی های این کشور در حال تبدیل شدن به جنگلهای سرسبز هستند؛ ‏امری که می تواند در آب و هوای منطقه و کاهش دی اکسید کربن در این کشور پرجمعیت تأثیر بسزایی داشته باشد.

اما این تنها سود کاشت این درختان نیست ، سایه هایی که در اثر رشد این درختان ایجاد می ‏شود نیز هزینه های خنک کردن خانه ها را کاهش می دهد و از آنجایی که هند گرمای خشن و طاقت فرسایی نیز دارد این امر می ‏تواند به بهتر شدن هوای شهری آن کمک کند. ‏البته هندی ها تنها به توسعه جنگلها اکتفا نکرده و با طرح های جدید در زمینه درخت کاری و توسعه محیط زیست می کوشند علاوه بر زندگی بهتر بتوانند گردشگران ‏بیشتری را به سمت کشورشان جلب کنند. از جمله این ابتکارات باغ های عمودی و نماهای سبز در طراحی ساختمان ها هستند که با توجه به افزایش جمعیت و شهرنشینی و کاهش فضا برای طراحی بوستان ها مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

بر این اساس طراحی Penda در هند سایتی به مساحت 42000 متر مربع و با 127 ویلای دوبلکس را طراحی کرده است. به گونه ای که برای هر واحد یک تراس اختصاصی با پوشش گیاهی قرار داده است. صاحبان خانه قادرند طبق سلیقه ی شخصی خود به پس زمینه طبیعی منازلشان جلوه خاصی بخشند و گیاهان و سبزیجات مختلفی در تراس بکارند.

قابل ذکر است که، این تراس ها و باغ های عمودی به عنوان سیستم خنک کننده در واحدها نیز عمل می کنند و باعث تهویه طبیعی منازل می شوند. لذا مصرف انرژی در این ساختمان ها حدود 60 درصد کاهش می یابد.
فراتر از محیطهای مدرن شهری، روستائیان هند نیز درختکاری را به فرصتی برای پاس داشت سنتها و البته کسب درآمد بیشتر تبدیل کرده اند. به عنوان نمونه اهالی یک روستای کوچک در استان «راجستان» هند سنت منحصر به فردی در برگزاری جشن تولد نوزادان دختر دارند. از سال ۲۰۰۶ اهالی روستای «پیپ لانتری» در جنوب استان راجستان تصمیم گرفتند به ازای تولد هر نوزاد دختر در این روستا ۱۱۱ درخت بکارند. با توجه به اینکه تاکنون به طور متوسط سالانه ۶۰ نوزاد دختر در این روستا به دنیا می آید، روستاییان این منطقه موفق شدند از سال ۲۰۰۶ تاکنون حدود ۲۵۰ هزار درخت در روستایشان بکارند.

در این روستا به منظور جلوگیری از هجوم موریانه ها به درختان کاشته شده حدود ۲.۵ میلیون گیاه آلوئه ورا در اطراف آنها کاشته شده است. این آلوئه ورا ها هم اکنون تبدیل به یکی از منابع درآمد این روستا شده است؛ چرا که رشد خوب آلوئه ورا در این منطقه باعث شده مسئولان روستا از کارشناسان غذایی بخواهند زنان این منطقه را آموزش دهند تا بتوانند این محصول را در قالب ترشی، ژله و دیگر محصولات به بیرون عرضه کنند. به این ترتیب به نظر می رسد توجه به توسعه درختکاری در سراسر جهان نه فقط برای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار بلکه حتی به هدفی برای جذب توریست و رشد اقتصادی تبدیل شده و این امر الگویی است که می تواند در کشور ما نیز مورد استفاده قرار گیرد. 08179/122/20
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 273067
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها