​ايمنا مصائب نظافت منزل در آستانه سال نو را بررسي مي‌كند؛

مشغله خانواده‌ها، كاسبي تميزكارها !

تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
Share/Save/Bookmark
از یک ماه پیش، یعنی از پايان بهمن ماه درست وقتی که خانم‌های خانه بوی بهار را حس می‌کنند به صرافت می‌افتند تا خانه تکانی را شروع کنند، اين روزها تبلیغات شرکت‌های خدماتی و نظافتی پررنگ‌تر و برجسته‌تر شده است.
 
به گزارش ايمنا، تعداد شرکت‌های خدماتی که این روزها آگهی‌ آن ها را روی دیوارها، داخل کوچه‌ها و در روزنامه و سایت‌ها مشاهده می‌کنیم، هر روز بیشتر می‌شود و رقابت در قیمت و خدمات بین آنها بالاست. تبلیغاتشان هم وسوسه کننده است. با این کارها می‌خواهند خیال خانم خانه را راحت کنند که ظرف یک روز و یا حتی نصفه روز ! تمام کارها انجام مي‌شود و خانه‌اش را شسته رفته و ترگل و ورگل تحویل مي‌گیرد.
اين شركت ها که فعالیت‌هايشان گسترده است خدمات مختلفي ارائه می‌دهند؛ از شست‌وشوی فرش، موکت، مبلمان، کف‌سابی، رنگ و نقاشی، پارکت و کاغذ ‌دیواری گرفته تا همه جور نظافت منزل.
بیشتر این شرکت ها حتی سایت اختصاصی دارند و خدماتشان را با عکس و قیمت در سایت به نمایش می گذارند. اما کمی که در عمق این تبلیغات برویم و سری به شرکت‌های تبلیغاتی بزنیم، متوجه نکاتی خواهیم شد که در جای خودش جالب و قابل توجه است.
تنبلي خانواده‌ها، كاسبي تميزكارها !
تنبل‌تر شدن خانواده‌ها یا مشغول شدن  به مسائل دیگر سبب شده تا کار و کاسبی شرکت‌های خدمات نظافتی سکه شود. رشد قارچ گونه این شرکت‌ها، خودش می‌تواند غیرقانونی بودن برخی از آنان را اثبات کند. با این که اتحادیه و انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های خدماتی، مسئولیت نظارت بر این صنف را دارند، اما باز هم شاهد شکل‌گیری شرکت هایی بدون مجوز هستیم.
علاوه بر آن، نظارت این مراجع به کیفیت و قیمت شرکت‌ها نیز چندان مطلوب نیست. رضایت نداشتن از نحوه عملکرد و نیز بروز مسائلی مانند واردکردن خسارت به اموال مردم به دلیل اعزام کارگر غیرتخصصی از جمله مشکلاتی است که از ناحیه شرکت‌های خدمات نظافتی، بویژه از نوع غیرمجاز آن دیده می‌شود.
نکته جالب دیگری که این شرکت‌ها دارند این است که اکثرا جای خاص و مکان اختصاصی ندارند. شماره‌ها مربوط به موبايل يا منزل است و کسی که گوشی را برمی‌دارد احتمالا از داخل منزل جواب تلفن را می‌دهد و بعد از گرفتن آدرس و نوع خدماتی که باید ارائه شود، با نظافتچی موردنظر تماس می‌گیرد و او را به مکان مورد نظر می‌رساند. این اتفاق می‌تواند آسیب‌های زیادی درپی داشته باشد چرا که کار نظافت در حد و اندازه خود، کاری حساس و نیازمند تجربه است. از آن طرف، اگر مشکلی پیش بیاید، برای مثال اگر کارگری خلافکار یا دزد از آب دربیاید و یا خسارتی به لوازم منزل بزند، دست مشتری به جایی بند نیست و نمی‌تواند ثابت کند که این کارگر را از فلان شرکت گرفته است. این است که انعقاد قرارداد بین شرکت خدماتی و متقاضی، از مهمترین لوازم این کار است.
خدمت خدماتي‌ها يا خدمت به خدماتي‌ها !
اگر منزلتان در محله‌های بالای شهر کلانشهرها باشد، حتما با شرکت‌های باکلاس خدماتی مواجه شده اید. این شرکت‌ها برای خودشان سلسله مراتبی دارند که نشان از نظم و البته کلاس بالای کارشان دارد! وقتی تصمیم داشته باشی از یکی از این شرکت‌ها نظافتچی بگیری، باید اول به شماره ثابت‌شان زنگ بزنی تا برایت وقت رزرو کنند. روز انجام كار تميزكار سر ساعت مشخص شده وارد مي‌شود و قبل از انجام كار برگه قراردادي را با قیمت احتمالی می‌گذارد روبرویتان تا امضا کنید. قرارداد، چند برگه است که شرایط کار را توضیح داده و در بندهای مختلف، شما را متوجه عواقب کاری که دارید انجام می‌دهید می‌کند!!
وقتی قرارداد را در دو نسخه امضا کردی، باید منتظر بمانی تا نظافتچی طبق برنامه زمان بندی شده كارش را شروع كند. خدمات دهي به اين نظافتچي هم با شماست!! دادن دستمال، پودر و شامپو و مايع سفيدكننده و جرم گير و خلاصه بايد تمام وسايل همگي در روز انجام كار مهيا باشد. چاي و پذيرايي را  هم نبايد فراموش نكنيد! اگر هم نظافتچي مورد نظر چندان متخصص نباشد مدام بايد موارد را به او تذكر دهيد تا آنجا كه پايان روز  از كار خسته نيستيد بلكه از حرف زدن و تذكر دادن خسته‌ايد!!
گله كارگران خدماتي از كارفرماها!
چیزی که همیشه کارگرها از آن گله مندند این است که با این که زحمت اصلی را آنها می‌کشند اما چون از طریق شرکت‌های خدماتی به مردم معرفی می‌شوند، پورسانتي بيش از بیست تا سي درصد را باید به شرکت متبوعشان بپردازند. از آن طرف شرکت‌ها هم معتقدند که تضمین کردنِ همه جوره یک کارگر برایشان هزینه بر است و مسئول جبران خسارات احتمالی هم هستند پس این درصد چندان هم ظالمانه نیست.
مجوزدار یا بدون مجوز، با نظارت یا بدون نظارت، در هر حال این شرکت‌ها در حال فعالیت هستند و شهروندان زیادی برای نظافت منزلشان از آنها استفاده می‌کنند.
سوداي كسب درآمد همه كارگران را نظافتچي مي‌كند!
در كنار يكي از ميدان‌هاي اصفهان مردی کنار خیابان نشسته و منتظر است تا سفارش كاري به او داده شود. اين مرد مسن با چهره‌ای غبارآلود به خبرنگار ايمنا گفت: محل زندگی‌ام‌ يكي از شهرستانهاي اصفهان است آنجا كشاورزي و دامداري دارم البته چند سالي است در كنار آن كارهاي ساختماني هم انجام مي‌دهم اما با خشكسالي‌هاي اخير چندان درآمدي ندارم و چندسالي است يك ماه قبل از عيد به اينجا مي‌آيم و از كارهاي ساختماني تا نظافت منزل و خلاصه هر كاري كه باشد انجام مي‌دهم. اينجا سر اين فلكه مثل بقيه كارگران  می‌نشینم تا شاید ماشینی ترمز کند و كارگر بخواهد.
اين كارگر در ادامه مي‌گويد: دستمزد خوبی نداریم بیمه هم كه نيستيم، از پاداش و عیدی هم که خبری نیست، اگر بلایی هم سرمان بیاید معلوم نیست سرنوشت همسر و فرزندمان چه می‌شود.
اين مرد با تاكيد بر اينكه هر روز کنار جدول خیابان و میدان‌ها مي‌نشيند و منتظر نیش ترمز خودرو و رهگذری است که تقاضای کارگر کند گفت: يك روز كار ساختماني پيشنهاد مي‌شود و يك روز تميزكاري خانه، اسبا‌ب‌كشي منزل، باغباني و شستن فرش از جمله كارهايي است كه انجام مي‌دهم و هر روز امكان دارد يكي از اين كارها را انجام دهم.
اين كارگر در پايان گفت: بعضي از مشتريان واقعا مزدي كه بايد بدهند را نمي‌دهند و كمتر مايلند از شركت ها كارگر بگيرند چون دستمزد آنها بيشتر از ماست و ما همان مبلغي هم كه مي‌گوييم بطور كامل نمي‌دهند.
ماجراي تميزكاري معمولي تا تميزكاري خاص!
خبرنگار ايمنا پرس‌وجويي ميداني از چند شركت خدماتي در اصفهان داشته است كه در يكي از آنها قيمتها بدين شكل اعلام شد:
 سلام خانم: سلام
تميزكاري منزل شما ساعتي چند است؟ تميزكاري معمولي ما از ساعتي 8 هزار تومان شروع مي‌شود و ورودي ما 4 ساعت است. يعني اگر از 4 ساعت كمتر باشد يا حتي 1 ساعت هم باشد همان مبلغ 4 ساعت گرفته مي‌شود.
منظور شما از تميزكاري معمولي چيست؟ يعني اگر آشپزخانه، دستشويي و فضاهاي معمولي خانه باشد اين مبلغ است اما اگر شيشه باشد ساعتي 10 هزار تومان و اگر ديوار باشد ساعتي 12 هزار تومان است!!
نظارتي بر شركت‌هاي خدماتي نيست
مازيار متقي مدير يكي از شركت‌هاي خدماتي و نظافتي به خبرنگار ايمنا گفت: متاسفانه سايت‌ها و نيازمندي‌هاي بسياري هستند كه آگهي‌هاي اين شركتها را چاپ مي‌كنند البته برخي از اين نيازمندي‌ها اجبارا جواز كسب و كپي مدارك رسمي از آگهي دهنده دريافت مي‌كند، اما بسياري از افراد يا شركتها داراي مجوز نيستند، بطوريكه يك شماره ثابت كه ممكن است يك منزل اجاره‌اي باشد را براي اطمينان افراد اعلام مي‌كنند، در صورتي كه مجوزدار بودن موسسه بسيار حائز اهميت است.
متقي در ادامه گفت: بسياري از اين موسسات افرادي كه گاها سابقه اعتياد يا سوء پيشينه دارند را بكار مي‌گمارند كه اين امر باعث بي‌اعتمادي مردم به شركت‌هاي داراي مجوز و سابقه‌دار مي‌شود.
اين مدير شركت خدماتي با اشاره به اينكه صنف خدماتي‌ها داراي اتحاديه مستقل نيستند گفت: بايد تعداد شركت‌هاي مجوزدار به 200 نفر برسد تا اين صنف اتحاديه مستقل داشته باشند اما چون تعداد مجوزدارها كم است اعضاي اين صنف فعلا زير نظر صنف تاسيسات و مكانيكي گاز نظارت مي‌شوند.
متقي در ادامه با انتقاد از نظارت‌هاي ضعيف گفت: نظارت‌هاي چندان  قوي در اين صنف وجود ندارد، این امر تنها به مدير آن شركت خدماتي و وجدان و مديريت افراد وابسته است. در صنف ما بايد هم بر رفتار مشتري و هم درستي رفتار نيروي كارنظارت كافي داشت چرا كه ممكن است در برخي موارد خطا از جانب نيروي كار يا در برخي موارد از طرف مشتري باشد.
اين مدير خدماتي در توضيح ضمانت‌هاي اعتبار افراد مي‌گويد: شركت‌هاي مجوزدار تمام مدارك لازم به اضافه سفته و معرف‌هاي تاييد شده‌اي از  نيروهاي كار درخواست مي‌كنند كه اين مي‌تواند ضمانت درستي وظايف اين نيروها باشد، هرچند نظارت مديران بر نيروهاي كارشان بسيار اهميت دارد.
متقي در پايان گفت: مشتريان لازم است به شماره ثبت و جواز كسب شركت مورد نظر دقت كنند تا از بي‌مجوزها خدمات نگيرند چرا كه اين موضوع تبعات خاصي خواهد داشت و در صورت پيش آمدن مشكل امكان رسيدگي چنداني وجود ندارد.
مراقب غيرقانوني‌ها باشيد
رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی در اين باره گفته است: با توجه به نزدیک شدن نوروز، برخی موسسات خدماتی که قانونی نیستند اقدام به اعزام کارگر به منازل برای نظافت خانه‌ها می‌کنند که شهروندان باید نسبت به این موسسات هوشیار بوده و از خدمات موسسات قانونی بهره مند شوند.
این گونه موسسات به صورت خودجوش، تبلیغ می‌کنند و در فصل خاصی از سال مثل ایام نزدیک به نوروز فعال می شوند.
وی با بیان اینکه از این دست پرونده‌ها در پلیس آگاهی بسیار است، گفت: در این پرونده‌ها ذکر شده که همسر یا پسر، خانمی که به عنوان کارگر از سوی این موسسات برای نظافت اعزام شده‌اند، گاو صندوق، اشیای قیمتی و طلاجات خانه را شناسایی کرده و اقدام به سرقت کرده است یا در موارد دیگر، فردی حدود دو یا سه سال با خانواده‌ای کار می‌کرده و بعد از مدتی قصد داشته به شهر خود بازگردد و حق خود می‌دانسته که پولی از خانه‌ای که در آن کار می‌کرده بردارد.
رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی اضافه کرد: شهروندان باید هوشیار باشند و هر فردی را برای انجام نظافت منزل، نپذیرند و برای این منظور از موسساتی استفاده کنند که کنترل روی افراد زیرنظر خود را دارند، این موسسات ثبت و ضبط شده‌اند و به صورت قانونی فعالیت می‌کنند و در مقابل افرادی که به منزل شما می‌فرستند، پاسخگو هستند.
اين مقام انتظامي در پايان عنوان مي‌كند: در صورتی که این افراد از سوی موسسات غیررسمی و غیرقانونی اعزام شوند، در مقابل هرگونه عملکرد این افراد، کسی پاسخگو نیست چرا که این گونه موسسات خودجوش فعال شده، دو یا سه ماه فعالیت می‌کنند و بعد تعطیل می‌شوند در صورتی که موسسات رسمی و ثبت شده پاسخگوی کارمندان خود هستند و اطلاعات ریز کارمندان خود را داشته و نظارت و کنترل دارند.
شماره ثبت شرکت را جدی بگیرید
یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای استفاده از نیروهای خدماتی برای انجام امور نظافت منازل این است که از شرکت‌هاي معتبر استفاده کنید و مهم‌ترین نشانه اعتبار شرکت‌ها شماره ثبت آنهاست. چون پلیس تنها شرکت‌های خدماتی دارای شماره ثبت را تحت پوشش و کنترل خود دارد و دیگران از این دایره خارج هستند. بنابراین عاقلانه‌ترین کار درباره انتخاب شرکت خدماتی مورد نیازتان این است که در میان آنهایی که به ثبت رسیده‌اند به دنبال یافتن خدمات مناسب حالتان باشید. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود بلکه هنگام مراجعه نیروی فرستاده شده از سوی شرکت موردنظرتان باید علاوه بر کنترل قراردادی که همراه وی برایتان ارسال شده مشخصات نیروی خدماتی را قبل از ورودش به منزل با شرکت دوباره چک کنید یا از او کارت شناسایی طلب نمایید.
اگر قصد دارید از نیروهای شرکت‌های خدماتی برای انجام امور خانه‌تکانی شب عید استفاده کنید مهم‌ترین نکته یافتن موسسه‌ای خوشنام و متعهد در این زمینه است که برای یافتنش باید وقت گذاشته و خوب تحقیق کنید.
همه چیز براساس قرارداد
یکی از مشکلات عمده برای آنهایی که از نیرو‌های این گونه شرکت‌ها استفاده می‌کنند بحث دبه کردن کارگران است درحالی که بهترین گزینه برای شما جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف این است که هنگام عقد قرارداد با شرکت تمام خواسته‌های خودتان را بگویید و از شرکت بخواهید آنها را در قالب قراردادی مکتوب همراه نیرو برای شما ارسال نماید.
این موارد شامل تمام خدماتی که نیاز دارید، تعهدات شرکت، قیمت و هزینه‌هایی که باید بپردازید یا حتی زمان استراحت کارگران خواهد بود. با این روش و مکتوب شدن قراردادی که دارای مهر و امضاء شرکت است هر دو طرف یعنی نیروی خدماتی و شما با خیالی آسوده به امور خودتان می‌پردازید. /01192/ 142/25
کانال اطلاع‌رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 272159
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها