۱
 
به دنبال پخش مستندی از صدا و سیما بررسی می شود (2)؛

نفوذ دلال ها به زیر پوست سیب زمینی فریدن/واکاوی حقیقت از لنز دوربین مستندساز فریدنی

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
Share/Save/Bookmark
فریدن -در برنامه "به اضافه مستند" پس از پخش "زخم های روباز"، ساخته محسن علیدادی، ریز و درشت های این معمای پیچیده بررسی شد.
نفوذ دلال ها به زیر پوست سیب زمینی فریدن/واکاوی حقیقت از لنز دوربین مستندساز فریدنی
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان فریدن، در ادامه بررسی مستند "زخم های روباز"؛ ساخته محسن علیدادی که از شبکه مستند سیما پخش شد؛ این بار به انبوه رمز و رازهای نهفته در این کار می پردازیم؛ رازهایی که با نگاه تیزبین مستند ساز؛ اکنون هر کدام فصل تازه ای برای موشکافی و شفافیت بازار راکد سیب زمینی فریدن پیش روی مسئولان می گذارد.
در برنامه " به اضافه مستند" پس از پخش "زخم های روباز"، ریز و درشت های این معمای پیچیده با حضور محسن علیدادی کارگردان این مستند و اکبر ترکی نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت به بحث گذاشته شد.
کشاورزی غیر اصولی و آب زلالی که هدر می رود
 علیدادی در این برنامه با ارائه توضیحاتی از دغدغه مهم خود سخن می گوید و با نگاهی نگران به آینده؛ در توضیح موضوع مستندش اقرار می کند: این فیلم به ظاهر درباره ی آب نیست اما لایه های زیرین آن به ما می گوید که میلیون ها متر مکعب آب در منطقه ی فریدن به هدر می رود.
همین نکته کافی است که عمق فاجعه را بیابیم؛ درست در حوزه آب ریز زاینده رود جایی که حیات اصفهان به آن وابسته است تراژدی غمناکی از تباهی میلیون ها متر مکعب قطره آب به نمایش در آمده است که ندانسته و بی نتیجه به هدر می رود بی آن که ثمره ای قابل توجه به بار بنشاند.موضوع تلخی که نه تنها در فریدن بزرگ بلکه  در سراسر کشور رخ می دهد به نحوی که حجم قابل توجهی از آب های زیر زمینی به مصرف حوزه کشاورزی  می رسد و بیش از ۵۰ درصد آن به هدر می رود.
پایان تلخ مستند؛حقیقتی که زود می آید
علیدادی مستند خود را "آینه " می داند و می گوید: امیدوارم که با این فیلم مردم را به خودشان نشان دهم تا اشتباهات خود را اصلاح کنند و زمینه ای فراهم شود تا مسئولان مردم را ببینند و چاره ای بیاندیشند.
این کارگردان در توضیح  پایان بندی تلخ مستند و  مهاجرت روستاییان به شهر می گوید: حال صنعت کشاورزی ما خوب نیست و اگر با این شرایط پیش رویم شاهد روستاهای خالی از سکنه ی بیشتری خواهیم بود.
موضوعی که در صورت استمرار مشکلات حوزه کشاورزی، خیلی زود شاهد آن خواهیم بود و دیر نیست آن روزی که هوای خوش روستاهای این دیار غبار غم بگیرد و جز هو هوی باد صدایی از آن نیاید.
علیدادی معتقد است این مشکلات مربوط به دولت خاصی نیست بلکه در همه ی دولت ها وجود داشته است. او ادامه می دهد: در منطقه ای از اصفهان که در نزدیکی شهرکرد قرار دارد و به کشت بادام مشغول هستند به سبب درآمد زایی خوب، همه  جوانان منطقه در فصل کشاورزی مشغول به کار هستند اما در منطقه ی ما جوان به دنبال فروش زمین و مهاجرت به شهر است، به همین دلیل۸۰ درصد از جوانان، منطقه را ترک کرده اند که می توان با مدیریت صحیح  و درآمد زایی در بخش کشاورزی، همه ی این افراد را دوباره به این منطقه بازگرداند.
مسئولان راهکاری برای این معضل 30 ساله بدهند!
سازنده این مستند در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر این که چرا مستند راهکار ادامه نمی دهد، می افزاید: شاید ما در حدی نبودیم تا راهکار ارائه دهیم و اطلاعاتی را که بیان کردم در طول تحقیقات به دست آوردم، برای همین ارائه راهکار را به مسئولان سپردیم.
وی با همان صراحت ستودنی اش ادامه می دهد: بیش از سی سال از انقلاب می گذرد و هیچ کس هنوز نتوانسته است در این باره راهکاری ارائه دهد؛  حال من چطور در زمان شش ماه مطالعه؛ یک راهکار ارائه دهم؟
علیدادی در بخش دیگری از این برنامه با بیان این که پرداختن به چنین موضوعاتی یک دغدغه ذاتی را طلب  می کند.، می گوید: شاید برخی بگویند بحران امسال فقط این بود که هندوانه ها را دور ریختند اما وقتی لایه های زیرین را نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ما خیلی از منابع را از دست می دهیم؛ یعنی دور ریختن چندین تن هنداونه و یا سیب زمینی ظاهر قضیه است اما در باطن ما مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می کنیم، منابع انسانی و منابع آبی قابل توجهی به هدر می رود به همین خاطر باید حوزه ی کشاورزی را جدی بگیریم.
علیدادی تصریح می کند: من مطمئن هستم که همین امسال هم چند تن سیب زمینی در مناطق فریدن، فریدون شهرو چادگان دور ریخته می شود و یا در مناطقی از اصفهان مقدار زیادی از پیازهای کشاورزان به فروش نرفته است؛ لذا تا زمانی که مدیریت صحیح وجود نداشته باشد کشاورزان سردرگم خواهند بود.
پیامک تهدید آمیز دریافت کردم!
علیدادی گریزی هم به انبوه مشکلات و سختی هایی که برای ساخت مستند با آن رو به رو بوده است می زند و از تهدید ها می گوید.
او با بیان این که یکی، دو بار پیامک تهدید آمیز با مضمون این که این موضوع را دنبال نکنید، دریافت کردم، از تلاش بی نتیجه خود برای یافتن منشا این تهدید ها می گوید.
خوش فکری و هوشیاری علیدادی در ضبط تمام لحظات مربوط  به تماس هایش با دلال ها و نیز روابط عمومی ادارت و مدیران تعاونی های روستایی استان؛ از نکات جالب این مستند است.
او در این باره می گوید:  همه مکالمات تلفنی غیر از مکالمات با مسئولان با اجازه اشخاص ضبط شده است.
وی علت اجازه نگرفتن از مسئولان برای ضبط مکالماتشان را به صراحت این گونه بیان می کند: "مدیران باید پاسخگو باشند."
حق ندارید سوال کنید!
علیدادی در این برنامه  از بی مهری مسئولان هم سخن می گوید و خاطر نشان می کند:  این مسئله در برنامه های تلویزیونی هم مرسوم شده است یعنی زمانی که با مسئولی صحبت کنند، آن مسئول به طور علنی به مجری می گوید که شما حق ندارید از من سوال کنید!
وی با تاکید بر این که  هر شهروندی حق دارد تا در حیطه ی تخصصی یک مسئول از او سوال کند، می افزاید: متاسفانه مسئولان با ما برخورد خوبی نداشتند و ما را از دفترشان بیرون کردند.
قصه بی مهری مسئولان وقتی  به علیدادی می گویند که " دنبال چه چیزی می گردی! یعنی اینقدر بیکاری!" در کنار رنج کمر شکنی که به کشاورزان دیارش وارد می شود، دل این مستند ساز را به درد می آورد تا جایی که می گوید: افرادی هستند  که از این آب گل آلود، ماهی می گیرند اما بهتر است بگویم که این آب را گل آلود می کنند تا ماهی بگیرند و بعد خیلی راحت می گویند آبی است که ریخته شده.
عدم پاسخگویی مسئولان در این مستند حتی برای مجری برنامه "به اضافه مستند" نیز عجیب است تا جایی که می گوید: نمونه های زیادی از مستندهای خارجی وجود دارد که همه ی مسئولان مربوطه در موضوع آن ورود پیدا می کنند  و کار به صورت چالشی پیش می رود.
وقتی سیب زمینی فریدن زیر پای دلالان پوره می شود!
مسئله ای که بعد از عدم پاسخگویی مسئولان، آتش زیر پوست سیب زمینی فریدن را بیشتر شعله ور می کند، وجود حلقه ای دیگر به نام دلالان است.
افرادی که همواره شاهد صحنه های خوش داستان سیب زمینی بوده اند و هرگز نه چینی به پیشانیشان نشسته و نه پینه ای به دستانشان؛ عناصر سود جویی که برکت خاک و آفتاب این دیار را از سفره های کشاورزان پر تلاشش ربوده اند و این مسئله به خوبی در مستند زخم های روباز به تصویر کشیده شده است.
علیدادی از زبان کشاورزان و با در نظر گرفتن شواهد کافی؛ نقش مخرب دلال ها در نابودی محصول با کیفیت این منطقه را جسورانه به مخاطب ثابت می کند.
وی در پاسخ به سوال مجری در این خصوص تصریح می کند: این باور که اگر تولید محصولی کم شود، قیمت آن افزایش می یابد پس  برای همین باید تولید آن محصول زیاد شود تا ارزان شود؛ غلط است چرا که در صورت کم و یا زیاد شدن محصول؛ تنها کشاورز ضرر می کند و دلالان سود می برند.
نیاز به اتخاذ سیاست های کلان در حوزه کشاورزی
آنچه در این میان اهمیت دو چندان پیدا می کند این است که قصه تلخ کشاورزان شهرستان های غرب استان اصفهان به ویژه فریدن که به عنوان قطب کشاورزی، از دیرباز زبانزد عام و خاص بوده است؛ فصل مشترک درد های تمام کشاورزان در استان هایی مانند آذربایجان، زنجان، همدان و چند شهر دیگر است؛ مسئله ای که با کمی تامل نیاز به اتخاذ سیاست های کلان و کارساز برای حل آن احساس می شود.
زخم های روباز؛ روایتگر درد مردم
اکبر ترکی نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی شهر فریدن در این برنامه با بیان این که  آقای علیدادی با ساخت این مستند، توانست درد مردم را با زوایای گوناگون به تصویر بکشد، به خلاء این دست برنامه ها در صدا و سیما به خصوص برای انعکاس انبوه مشکلات مناطق محروم و دور افتاده اشاره می کند و می گوید: فاکتورهای مختلفی در زمینه مشکلات کشاورزی دخالت دارد و به همین دلیل نمی توان به راحتی برای این مشکلات چاره اندیشی کرد؛ اما آنچه به راحتی به ذهن می رسد و در این مستند مشهود بود این است که کشاورز با همه ی بضاعت خود و مشکلاتی مثل کمبود آب و هزینه های بالا محصولات مورد نظر دولت را تولید می کند ولی نتیجه ای نمی گیرد.
وی با تاکید بر این که مسئولان هستند که باید چاره اندیشی کنند تا هزینه های مردم به ثمر برسد،ادامه می  اولین متصدی این کار وزارت جهاد کشاورزی است که بایستی با سیاست گذاری های مناسب این مشکلات را بر طرف کند.
سیاست های غلط موجب بروز این مسئله شده است
ترکی با بیان این که اگر سیاست گذاری ها در بخش کشاورزی صحیح بود، چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد، تصریح می کند: علاوه بر توجه به بسته بندی محصول، بازاریابی داخلی و صادرات؛ باید در بحث تولید و مدیریت آن فکر اساسی صورت گیرد به این معنا که مدیریت مازاد محصول داشته باشیم و از قبل میزان مصرف داخلی و خارجی یک محصول مشخص شود تا کشاورزان میزان کشت خود را متناسب با نیاز کشور تنظیم کرده و متحمل ضرر نشوند.
وی می افزاید: به عنوان مثال، بسته بندی محصولات، بازاریابی داخلی، صادرات و… اما قبل از تولید محصول هم باید اقداماتی صورت گیرد.
ترکی با انتقاد از عدم همگرایی دربین مسئولان، می گوید: شاید که مسئولان صدای ما را شنیده و به گونه ای بخواهند توجیه کنند اما شما در همین مستند مشاهده کردید، در مقابل اشکالاتی که در سال ۹۵-۹۴ اتفاق افتاد، اکثر مسئولان پاسخگو نبوده و یا توجیه کردند؛ کشاورزان از ما انتظار ندارند که همه ی کارها حل و فصل شود بلکه آن ها می خواهند که کارها بر مبنای پایه و اساس باشد تا پس از زحمات بسیار در تولید یک محصول متحمل ضرر نشوند.
فقدان مدیریت دقیق در وزارت کشاورزی
ترکی با بیان این که در حال حاضر قیمت هر کیلو سیب زمینی در فریدن حدود ۴۰۰-۳۰۰ تومان است اما در میدان تره بار و مغازه های تهران اختلاف قیمت زیادی را با منطقه تولیدی مشاهده می کنیم، عنوان داشت: این در حالی است که کشت هر کیلو سیب زمینی به صورت مکانیزه حدود ۵۰۰-۴۰۰ هزینه دارد.
وی با انتقاد از این که وزارت جهاد کشاورزی فقط توصیه هایی را به صورت عامیانه به کشاورزان می کند، ادامه می دهد: متاسفانه کار و مدیریت دقیقی که برای مناطق مختلف سهمیه بندی انجام شود، وجود ندارد و اگر خرید تضمینی مقدار مشخصی از یک محصول در هر منطقه وجود داشته باشد، مطمئناً مردم هم همکاری لازم را خواهند داشت.
اکبر ترکی پیرامون ادعای عدم حرکت به سمت خودکفایی با وضعیت موجود، گفت: این حرف به طور مطلق صحیح نیست، چرا که امسال از افتخارات دولت خرید ۱۱.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان و خودکفایی این محصول بوده است برای همین می توان به خودکفایی رسید.
وی با اشاره به تولید مازاد سیب زمینی با این همه امکانات و منابع محدود ، تصریح می کند: امروزه کارشناسان جهاد کشاورزی راهکارهایی را برای افزایش میزان برداشت از سطح ارائه می دهند اما ما در حال حاضر در برخی محصولات مازاد بر نیاز داریم و باید با مدیریت صحیح و تغییر الگوی کشت کشاورزان را هدایت کنیم.
اصلاح ساز و کارهای خرید تضمینی و بیمه/لزوم اسقرار صنایع تبدیلی
نماینده مردم فریدن بزرگ در مجلس در پاسخ به این که چه اقداماتی به عنوان نماینده مجلس برای حوزه انتخابیه خود انجام داده است، گفت: یکی بحث خرید تضمینی است که باید از طریق دولت اصلاح شود و بحث دیگر خسارات بیمه ای است که در قانون اصلاح شد؛ در سال های گذشته کشاورز تشویق می شد تا محصول خود را بیمه کند.
ترکی خاطر نشان می کند: در برنامه ریزی کلان باید بحث عرضه و تقاضا لحاظ شود و بر این اساس می توانیم مدیریت صحیحی داشته باشیم، در چهار شهرستان ما سیب زمینی با کیفیت تولید می شود اما به فرمایش دکتر حجتی-وزیر جهاد کشاورزی- صنایع فرآوری سیب زمینی کیلومترها دورتر قرار دارند؛ برای همین یکی از مباحثی که ما دنبال می کنیم و ان شالله دولت هم کمک خواهد کرد این است که صنایع تبدیلی محصولات در همان شهری که محصول مورد نظر تولید می شود، وجود داشته باشد.
دلال ها با قاطعیت تعاون روستایی حذف می شود
ترکی درباره نقش تعاون های روستایی در حل این مشکل می گوید: وظیفه ی تعاون روستایی در کشور تعریف شده است و اگر تعاونی سیب زمینی را از کشاورز با قیمت مناسب بگیرد و اعداد و ارقامی که دولت می خواهد حمایت کند را در خرید تضمینی در نظر نگیرد، دولت می تواند یک چهارم پول خرید تضمینی را صرف جداسازی، بسته بندی و غیره محصول کند و دلال ها را حذف و محصول را به طور مستقیم به فروشگاه های سراسر کشور عرضه کند.
وی با اشاره به عدم پاسخگویی مسئولان در رابطه با مسائل این حوزه؛  ادامه  می دهد: در بازدیدی که هفته گذشته از جهاد کشاورزی چادگان داشتم به مسئول تعاونی روستایی این شهرستان گفتم که با مدیر کل تعاونی روستایی استان تماس بگیرد و بیان کند که ۵۰۰ میلیون تومان از خرید تضمینی را در اختیار ما قرار دهید تا ما سیب زمینی ها را جداسازی و بسته بندی کنیم، اما من هنوز جوابی در این رابطه نشنیده ام.
زخم های روباز در انتظار ترمیم
به نظر می سد چرخه ای مبهم یا به عبارتی دست هایی پنهان؛ پشت پرده این سریال تکراری وجود دارد؛ به نحوی که علی رغم انعکاس این مشکلات در طی بازه ای طولانی هنوز صدای کشاورزان به اعتراض بلند است و چشمانشان منتظر مرهمی است که زخم های رو بازشان را ترمیم کند.
امید می رود پس از پخش این مستند ارزشمند، صدای کشاورزان این خطه پهناور قدری رساتر شده باشد و مسئولان نیز با رویکردی جهادی برای حل این معضل چاره اندیشی نمایند.02148/131/20
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 270717
 


 
فاضلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۵:۱۵:۳۱
آقای علیدادی عالیزبود دستت دردتکنه خدائیش نمونه ای لنگه نداری حرف دل مردم دا زدی..هرکس تهدیدت کرده غلط کرده ماهمه مردم فریدن پشتت هستیم.اونا باماطرفندازاین به بعد نه باشما
 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها