دستاورد جلسه کمیسیون مشترک برجام؛ تقریبا هیچ؟

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
Share/Save/Bookmark
جمهوری اسلامی ایران پیرو نقض برجام توسط آمریکا جلسه مشترک را برنامه ریزی می کند اما طرف مقابل به جای پیگیری شکایت، برنامه پاکسازی رسوبات از سایت نطنز را در دستور کار قرار می دهد!
 
به گزارش ایمنا، نشست کمیسیون برجام درحالی روز گذشته برگزار شد که نتایج چند بعدی و متناقض از آن بیرون آمد که هنوز نیز به تایید کامل نرسیده است.
روزنامه وال‌استریت ژورنال می‌گوید نمایندگان هسته‌ای ایران امروز با طرح آمریکا برای پاکسازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در نیروگاه نطنز موافقت کرده‌اند.
رسانه آمریکایی همچنین از قول دیپلمات‌های غربی گزارش داد که ایران روز سه‌شنبه موافقت کرده گام‌هایی برای کاهش ذخائر اورانیوم خود به کمتر از سقف 300 کیلوگرم تعیین‌شده در توافق موقت ژنو بردارد.
عباس عراقچی اما روز گذشته این ادعا را کذب خواند و تاکید کرد: کمیسیون مشترک برجام در پایان جلسه‌ی خود همچنین با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز موافقت کرد.مسئله اینجاست که جمهوری اسلامی ایران پیرو نقض برجام توسط آمریکا جلسه مشترک را برنامه ریزی می کند اما طرف مقابل به جای پیگیری شکایت، برنامه پاکسازی رسوبات از سایت نطنز را در دستور کار قرار می دهد!
مسئله به اینجا ختم نمی شود. بیانیه مطبوعاتی که در پایان این جلسه چند ساعته خارج شد نکات جالبی را در پی دارد.
آمریکایی ها در راستای این نشست به هیچ عنوان نپذیرفته اند که برجام را نقض کرده اند و به شکل کاملا مرموزانه موضوع جلسه را تغییر داده و به نفع خود پایان دادند.
براساس متن برجام (بندهای 36 و 37) و متن قطعنامه 2231 (بندهای 11 و 12)، پافشاری ایران بر شکایت خود باعث ارجاع شکایت به شورای امنیت سازمان ملل (پس از پانزده روز) خواهد شد که 30 روز پس از آن، قطعنامه 2231 به طور خودکار لغو و شش قطعنامه تعلیق شده شورای امنیت و تحریم های آن باز خواهد گشت.علاوه بر این، از آنجا که پایه حقوقی تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا نیز قطعنامه های پیشین شورای امنیت است، پس از لغو خودکار قطعنامه 2231 باید منتظر بازگشت اندک تحریم های تعلیق شده اتحادیه اروپا و آمریکا هم باشیم.
این درحالی است که نقطه بازگشت پذیری برای کشورمان در مسئله غنی سازی حداقل 5 سال زمان می برد و باتوجه به این که راکتور اراک پر از بتن شده و سانتریفیوژ ها نیز از کار افتاده اند، عملا در شرایط نسبتا بدی قرار گرفته ایم.
نکته قابل توجه دیگر، چشم پوشی بر مسئله نقض برجام توسط آمریکایی هاست. سد جدیدی که آنها در برابر ایران قرار دادند زمانی برای پیگیری نقض برجام نمی گذارد. در این صورت مذاکره کنندگان باید تلاش خود را برای از بین بردن این سد بکار گیرند.
جان کری نیز روز گذشته سخنان عجیبی را بیان کرد. وی گفت: «درصورت لغو برجام، ما اعتبار خود را در جهان از دست خواهیم داد زیرا بر این باورم که روس‌ها، چینی‌ها، فرانسه، آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها به اجرای توافق ادامه خواهند داد. سپس شما به جایی باز می‌گردید که قبلا بودید، جایی که ما برای حمله به ایران تحت فشار بودیم، حرفم را باور کنید، ما تحت فشار بودیم.»کری در این سخنان چند مسئله را مطرح می کند:
1- ممکن است دولت جدید آمریکا برجام را لغو کند. با سخنان که جان کری انجام داده است و لحن گفتار او، می توان لغو برجام توسط ترامپ را قریب به یقین دانست هرچند نمی توان حکم کلی در این زمینه صادر نمود.
2- اگر آمریکا برجام را نقض کند، کشورهای اروپایی پایبند به آن خواهند بود. سوال اینجاست کشورهای اروپایی که با تلاش آمریکا پای میز مذاکره آمدند و همواره بی اعتمادی خود را به رخ ایران می کشیدند چگونه بدون حضور آمریکا به برجام پایبند خواهند بود؟
3- تهدید ترامپ مبنی بر لغو برجام. جان کری هشدار می دهد اگر این اتفاق بیفتد اعتبار آمریکایی ها در دنیا از بین می رود.
4- پشت پرده حمله به ایران. آمریکا تصریح کرد که حتی اگر برجام هم نبود نمی توانستند به جمهوری اسلامی ایران حمله کنند. وقتی که کری تاکید می کند برای حمله به ایران تحت فشار بودیم نشان از گزینه های توخالی روی میز اوباماست که مشخص بود هیچ گاه به واقعیت تبدیل نمی گردد.
حال باید صبر کرد تا جلسه بعدی نشست کمیسیون برجام انجام شود و ببینیم مذاکره کنندگان کشورمان چه تدابیری را اتخاذ خواهند کرد.

کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
08166/122/20
کد مطلب: 264389
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها