در ایام دهه فجر انجام می شود؛

آمار مبتلایان به ضایعات نخاعی در کشور بالاتر از جهان/ مجتمع توانبخشی حمایت از بیماران نخاعی در اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
Share/Save/Bookmark
آمار بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی در کشور ما فراتر از آمارها و استانداردهای جهانی است؛ بر این اساس ساختمان مجتمع توانبخشی و خدماتی انجمن حمایت از بیماران آسیب های نخاعی در اصفهان به بهره برداری می رسد.
 
به گزارش ایمنا، نبود سیستم‌های محافظتی و ایمنی در اتومبیل‌ها و استاندارد نبودن اغلب جاده‌های کشور در کنار ‌رعایت‌نکردن قوانین، عوامل اصلی ایجاد سوانح و تصادفات رانندگی است که منجر به ضایعات نخاعی می‌شود، به‌طوری‌که نماینده سازمان جهانی بهداشت نیز در این باره گفته که آسیب‌های بسیار بالا ناشی از تصادفات رانندگی در ایران به‌دلیل عدم‌آموزش و آگاهی و سوء‌رفتارهای اجتماعی رانندگان است و رانندگان در جاده‌های ایران بسیار خشونت‌آمیز رانندگی می‌کنند.
ضایعات نخاعی ناشی از تصادفات، عوارض و پیامدهای جبران ‌ ناپذیری به دنبال دارد که دانستن و رعایت آنها می‌ تواند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از این صدمات داشته باشد.
در استان اصفهان انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی اصفهان به صورت یک NGO درسال ۱۳۸۵به منظور حمایت و پشتیبانی از افرادی که به علت حادثه دچارآسیب نخاعی شده اند، در ساختمانی استیجاری واقع در خیابان مشتاق دوم تأسیس شد.
هدف از تأسیس این انجمن، افزایش سطح آگاهی افراد جامعه برای پیشگیری از آسیب های نخاعی بالابردن کیفیت زندگی و ایجاد شادی و امید در مبتلایان ، بالا بردن سطح آگاهی آنان در زمینه پزشکی، حمایت روحی روانی و عاطفی و حمایت حقوقی ازبیماران در راستای رسیدن به جایگاه واقعی آنان در اجتماع بالابردن سطح آگاهی جامعه نسبت به این بیماران، آگاه کردن مسؤولین ازمشکلات آنان، جلب حمایت های مسؤولین و مشارکت های مردمی برای بهبود و اعتلای شرایط زندگی بیماران است.
 1200 معلول آسیب نخاعی در اصفهان شناسایی شده است
مدیرعامل انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا می گوید: در استان اصفهان با همکاری نهادهای ذیربط و بررسی های به عمل آمده 1200 معلول آسیب نخاعی در استان اصفهان شناسایی شده اند که این افراد طبق اساسنامه انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان ، افرادی هستند که بر اثر حادثه و سانحه دچار معلولیت شده اند.
علیرضا نصر اصفهانی با اشاره به اینکه در بین 1200 معلول آسیب نخاعی شناسایی شده توسط این انجمن، معلولان مادرزادی یا جانبازان جزو آمار نیستند، تاکید می کند: از این آمار بالغ بر 400 نفر در انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان پرونده تشکیل داده اند و ما باید بر اساس مأموریت های تعریف شده در اساسنامه انجمن، به این افراد سرویس دهی کنیم.
وی تصریح می کند: تمام هزینه های مربوطه از طریق افراد خیّر تأمین می شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه می دهد: مکان قبلی انجمن درخیابان مشتاق و به صورت استیجاری بود، بنابراین گام اولی که باید برای آنها برداشته می شد؛ این بود که سرپناهی برای معلولان احداث شود.
وی با بیان اینکه در سال 89 قطعه زمینی با کمک خیّرین در مجاورت کوه آتشگاه برای ساخت محل جدید انجمن حمایت از بیماران آسیب های نخاعی اصفهان خریداری شد و سال 92 پس از اخذ پروانه، ساخت آن آغاز شد، می افزاید: این ساختمان در 4 طبقه با زیربنای 1400 مترمربع احداث و کلیه هزینه های مربوطه اعم از خرید زمین و ساخت و ساز توسط افراد خیّر تأمین شد.
نصراصفهانی خاطرنشان می کند:ساختمان مجتمع توانبخشی و خدماتی انجمن حمایت از بیماران آسیب های نخاعی اصفهان در ایام الله دهه فجر مورد بهره برداری قرار می گیرد.
مهمترین ماموریت انجمن پیگیری توانبخشی آسیب دیدگان نخاعی است
وی با اشاره به ماموریت های تعریف شده برای انجمن حمایت از بیماران آسیب های نخاعی اصفهان، اظهار می کند: مهمترین ماموریت انجمن پیگیری توانبخشی آسیب دیدگان نخاعی است چرا که در نهایت تأسف باید گفت که  این افراد دو مشکل توانبخشی و درمان زخم بستر دارند.
مدیرعامل انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان با ابراز تأسف از اینکه هیچ مسؤل و دستگاهی در این استان پاسخگوی ای نیازهای معلولان نیست، ادامه می دهد: به همین جهت ما به این جمع بندی رسیدیم که خودمان این نیازها را برطرف کنیم و در این راستا برای توانبخشی معلولان یکی از طبقات ساختمان را به مرکز توانبخشی آسیب دیدگان نخاعی اختصاص دادیم تا با اخذ مجوزهای لازم و استفاده از متخصصان وکارشناسان متعهد، کار درمانی آنها را آغاز کنیم.
وی اضافه می کند: برای درمان زخم بستر این افراد هم با توجه به اینکه موضوع درمانی است و باید حتماً از مبادی ذی ربط انجام شود، مقدمات اولیه و شناسایی درجه زخم بیماران (درجه بندی به صورت 1،2،3 و4 می باشد که درجه یک آن خفیف و درجه 4 متاسفانه شدید است) را انجام می دهیم.
نصر اصفهانی با تاکید بر شناسایی آسیب دیدگان نخاعی مبتلا به زخم بستر و معرفی آنها به مراکز درمانی یا بیمارستان ها، تصریح می کند: در این رابطه با توجه به اینکه هزینه های درمان زخم بستر بسیار بالا است، هیچ مکان و سازمانی این هزینه ها را تقبل نمی کند و ما باید هزینه ها از طریق فردی که تحت درمان قرار می گیرد و یا به واسطه خیّرین تأمین شود.
وی می گوید: هزینه های زندگی آسیب دیدگان نخاعی بسیار بالا است و باید توجه داشت مواردی همچون تخت، تشک، تشک ویلچیر،سوند و دیگر موارد مثل مناسب سازی منزل و عدم اشتغال هزینه های سرسام آوری هستند که زندگی این افراد و خانواده هایشان را در تنگنا قرار می دهد و به همین دلیل است که این افراد نیاز به کمک دارند اما کسی پاسخگو نیست.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است باید به سمتی حرکت کرد که رفع نیازهای این افراد مورد توجه مسؤلان مربوطه قرار گیرد.
وی ادامه می دهد: مأموریت دیگر ما رفع مشکل اشتغال آسیب دیدگان نخاعی با همکاری بخش دولتی و خصوصی است تا مشاغلی که از عهده انجام آنها برمی آیند، به این قشر سپرده شود.
نصر اصفهانی مأموریت بعدی انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان را ارتقای سطح علمی، فرهنگی و آموزشی معلولان خوانده و تصریح می کند: قرار است کلاس هایی در زمینه پیشگیری از زخم بستر، کلاس های هنری، کلاس های فرهنگی، و نشست های علمی برگزار شود، ضمن اینکه مشاوره حقوقی و سفرهای درون و برون استانی توسط 11 کمیته انجمن برنامه ریزی شده است.
به گفته وی، مسؤلان کمیته های 11 گانه انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان بدون داشتن هیچگونه چشم داشت مالی و به لحاظ حس نوع دوستی مسؤلیت این انجمن ها را به عهده گرفته اند و امور مربوط به آسیب دیدگان نخاعی را انجام می دهند.
مدیرعامل انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان ابراز امیدواری کرد مسؤلان و خیّرین  هميشه همراه انجمن شرایطی فرهم کنند تا مشکلات و آلام این افراد که ناخواسته به این وضع دچار شده اند،کاهش یابد و با ميل و رغبت و توانمندى در محافل و مجالس و جامعه حضورى فعال و پر نشاطى داشته باشند.
وى در پايان از كليه مسئولين و خيرينى كه تاكنون اين انجمن را همراهى نموده اند تقدير و تشكر کرد.
111334/130/25
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 264303
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها