رئیس حوزه هنری استان اصفهان:

حوزه هنری پایگاه اصلی دفاع از فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی است

احیای هویت محلی یکی از اهداف اصلی مجموعه شهرداری فولادشهر است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۱
Share/Save/Bookmark
لنجان_رئیس حوزه هنری استان اصفهان گفت: حوزه هنری پایگاه اصلی دفاع از فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی است
 
به گزارش ایمنا از شهرستان لنجان، عباس مرادی در نشست با رئیس حوزه هنری استان اصفهان اظهار کرد: در سال 1366 بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران دولت وقت، فولادشهر به شهری جدید در کنار شهر اصفهان شناخته شد و با توجه به اینکه ذوب‌آهن که جزء عظیم‌ترین‌ طرح‌های صنعتی در کشور است، تغییرات بسیاری را در منطقه ایجاد کرد و شهر فولادشهر نیز با قرار گرفتن در نزدیکی این صنعت بزرگ پذیرای مردم زیادی بوده و هست از این رو در سال 1372 شهرداری فولادشهر تاسیس شد.
وی با اشاره به اینکه، با توجه به رشد جمعیت در شهرستان لنجان و استان اصفهان در سال 1385، تصمیمی مبنی بر ساخت 32 هزار واحد مسکونی در فولادشهر به مرحله اجرا رسید، تصریح کرد: فولادشهر اولین طرح جامع شهری در ایران را داراست و بین 18 شهر جدید که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است و با در نظر گرفتن پروژه عظیم مسکن مهر جمعیت در این شهر با افزایش چشمگیری روبه‌رو است.

شهردار فولادشهر با اشاره به سیر تحول تهیه طرح‌های توسعه شهری، افزود: در شکل‌گیری شهرهای جدید قسمتی به شهرسازی اختصاص می‌یابد که امکانات و اصول شهرسازی را شامل می‌شود و در مرحله بعد هویت فرهنگی جایگاه خاصی در تشکیل شهرهای جدید را به خود اختصاص می‌دهند که متاسفانه هویت فرهنگی در شهرهای جدید  از کاستی‌های فراوانی برخوردار هستند.
احیای هویت محلی به عنوان یکی از اهداف اصلی مجموعه شهرداری فولادشهر مطرح است
وی با اشاره به اینکه فولادشهر امروز به یک خوابگاه مبدل شده است، اضافه کرد: برای افزایش دلبستگی شهروندان به شهر و آگاهی عمومی انسان از محیط شهری ضروری است که از طریق ساماندهی محیط کالبدی اقدام موثری انجام شود تا ساماندهی استخوان بندی اصلی شهر، فرصتی پدید آورده شود که تمام عملکردهای شهری و انواع ارتباطات انسانی در یک شبکه درهم تنیده و نزدیک به هم قرار گیرند و رضایتمندی شهروندان حاصل شود.
مرادی با اشاره به اینکه احیای هویت محلی به عنوان یکی از اهداف اصلی مجموعه شهرداری فولادشهر مطرح است، ادامه داد: فرهنگ دربرگیرنده اعتقادات، ارزشها و اخلاق و رفتارهای متاثر از این سه، و همچنین آداب و رسوم و عرف یک جامعه معین تعریف می شود، در حقیقت فرهنگ به عاملی گفته می شود که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد از این رو آداب و رسوم نیک محلات هر منطقه شهر باید تقویت شوند.
وی عنوان کرد : در دهه های اخیر با توسعه اقتصاد، جمعیت شهرنشینی رو به افزایش نهاده و شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خاصی را حاکم کرده است که سرفصل همه آنها جایگزینی مفهوم شهروندی به جای شهرنشینی است.
شهردار فولادشهر بیان کرد: در شهرهای پیشرفته همه افراد جامعه خود را سهیم و شریک در مدیریت شهری می دانند و به نوعی در مسیر توسعه شهر تلاش می کنند از سوی دیگر تعامل نزدیک شهروندان با مدیران شهری ، شرایط مناسب و افزایش کیفیت زندگی را ایجاد می کند که این خود نکته ای قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد : فولادشهر به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جدید دارای فرهنگ و آداب ورسوم متفاوتی است که این فرهنگ های گوناگون نشات گرفته از اقوام و طایفه های گوناگونی است که از سراسر کشوردر این شهر اسکان یافته اند از این رو می طلبد با برنامه ریزی دقیق وجامع برای پیشبرد اهداف فرهنگی در این شهر گام برداشت.
مرادی اذعان کرد: از این رو شهرداری و شورای اسلامی شهر فولادشهر با ساخت پروژه های فرهنگی متعدد سعی کرده اند گام های موثری در این خصوص برداشته باشند.
وی یادآور شد : با توجه به رویکرد حوزه هنری استان اصفهان در خصوص مسائل فرهنگی و تعاملی که با دستگاههای اجرایی و فرهنگی دارد قصد داریم از وجود آنان در برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی استفاده کنیم تا گام های موثر تری در این حوزه برداشته باشیم.
حوزه هنری با هدف آموزش و ترویج و تبلیغ هنرهای ارزشی تشکیل شده است
در ادامه این نشست مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان گفت : حوزه هنری در عرصه‌های متعدد و متنوعی وارد شده است که طی سالها و به مرور افزایش یافته است و هرجا در فرهنگ و هنر احساس خلاء ‌شده است حوزه هنری توان و همت خود را به آن سمت سوق داده است .
وی حوزه هنری  را پایگاه اصلی دفاع از فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی دانست و افزود: حوزه هنری با هدف آموزش و ترویج و تبلیغ هنرهای ارزشی تشکیل شده است، و با آنکه بسیاری از نهادها در کشور کارهای فرهنگی و هنری انجام می دهند اما حوزه هنری توجه خاصی به هنرهای ارزشی داشته است.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان تصریح کرد: نگاه فرهنگی با دقت و غیرت تمام در شهر فولادشهر وجود دارد ما هم امیدواریم که بتوانیم با نگاه فرهنگی که حوزه هنری دارد انجام وظیفه نمائیم.
وی ادامه داد : از زمان تاسیس حوزه هنری نگاه و رسالت آن در مقوله فرهنگ و هنر بوده است که این رسالت آمیخته با ارزشهای دینی و فرهنگی است و سعی گردیده جامعه را به سمت دیدگاه فرهنگی و اندیشه ای سوق دهد.
رئیس حوزه هنری استان اصفهان عنوان کرد : حوزه هنری نگاه خود را به توسعه فرهنگی شهر فولادشهر بمعطوف خواهد کرد و پتانسیل های خود را در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی فرهنگ در سطح فولادشهر با توجه به رسوم و آداب گوناگونی که وجود دارد به کار خواهد گرفت تا بتوانیم برای تمام اقشار جامعه برنامه فرهنگی ارائه دهیم.
02116/131/15
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 264243
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها