شهردار زرین شهر

نامگذاری معابر به نام شهدا یک نوع هویت سازی برای زرین شهر

پیشنهاد شهردار زرین شهر برای نامگذاری پارک کوهستان زرین شهر به نام سردار شهید حسین قجه ای
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
Share/Save/Bookmark
لنجان_شهردار زرین شهر گفت:ما در تلاش هستیم نسبت به نامگذاری معابر و طرح های شهری به نام شهدا در سطح شهر زرین شهر و دیگر محلات آن اقدامات مناسبی انجام شود لذا پیشنهاد می‌کنم پارک کوهستان زرین شهر به نام سردار حسین قجه ای نامگذاری شود چراکه نامگذاری میادین، خیابان ها و طرح های شهری یکی از اقداماتی است که به هویت سازی شهر کمک می کند.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حاجیه خانم فاطمه صادق‌زاده مادر شهیدان حسن و سردار حسین قجه‌ای در نشست با شهردار زرین شهر، رئیس و اعضاء شورای اسلامی زرین شهر درباره تولد حسین چنین گفت: محرم بود و صدای عزاداری دسته‌جات عزاداری به گوش می‌رسید؛ من هم آخرین روزهای بارداری‌ام را می‌گذراندم، دل خوش بودم به شنیدن صدای نوحه مداحان و صدای طبل و سنج و دمام‌ها که از مقابل خانه‌ ما می‌گذشتند.
وی افزود: آرام‌آرام بر مظلومیت امام حسین (ع) اشک می‌ریختم و برای رهایی از هول و هراس زایمان از امام حسین (ع) طلب یاری می‌کردم؛ در حالی که هنوز چند روزی به پایان دوران بارداری‌ام مانده بود، درد زایمان به سراغم آمد، همسرم حاج جواد وقتی حال من را دید دستپاچه به سراغ زن همسایه رفت تا او را به کمک من بیاورد.
مادر شهیدان قجه ای تصریح کرد: دقیقاً ظهر عاشورا بود که بچه به دنیا آمد و صدای گریه‌اش با صدای ناله عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) در هم پیچید و حاج جواد نام او را «حسین» گذاشت و گفت که چه اسمی برازنده‌تر از این نام برای کودکی که ظهر عاشورا به دنیا آمده است.

وی با اشاره به اینکه حسین در حُسن اخلاق و رفتار از همه پیشی می‌گرفت، ادامه داد: حسین به ورزش علاقه فراوانی داشت، به همین دلیل به کُشتی روی آورد و با توجه به روحیه پهلوانی که در وجود او نهفته بود پله‌های ترقی را خیلی زود طی کرد و در وزن 48 کیلوگرم قهرمان کشتی آزاد جوانان کشور شد.
حاجیه خانم صادق‌زاده اضافه کرد: حسین در مبارزات انقلاب نیز در پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) پیشقدم بود و در سال 1357 با اوج‌گیری مبارزات فعالیت حسین و دیگر دوستانش شدت گرفت و با پیروزی انقلاب نیز حسین همچون دیگر جوانان این خاک تلاش کرد تا از دستاوردهای انقلاب حراست و پاسداری کند و با آغاز غائله کردستان، مشتاقانه عازم این منطقه شد.
وی بیان کرد: حسین بعد از مبارزه در کردستان و با آغاز جنگ تحمیلی به جنوب عزیمت کرد و در مدتی که در جبهه حضور داشت، تمام سختی‌ها را از جان خرید تا از خاک ایران دفاع کند و اجازه ندهد وجبی از این خاک به دست دشمنان بیفتد.
مادر شهیدان قجه ای عنوان کرد: با شهادت حسین قبل از آنکه جنازه‌اش به زرین‌شهر برسد، خبر شهادتش در شهر پیچید و این موضوع را پدرش خبردار شد اما من از آن بی‌خبر بودم؛ آن روز در دلم آشوبی وصف نشدنی بود و پاهایم سست شده بود به طوری که نماز آن شب را نشسته خواندم.

وی اذعان کرد: نماز صبح را خواندم بعد هم سرم را به دیوار تکیه دادم و رو به قبله نشستم، ساعت حدودا هشت بود که بلندگوی مسجد محله قرآن پخش کرد و بعد خبر شهادت حسین را اعلام کرد، بی‌اختیار اشک از چشمانم سرازیر شد، به سپاه زرین‌شهر رفتم و آنجا صورت خون‌آلود پسرم را برای آخرین بار بوسیدم و آرام گرفتم.

حاجیه خانم صادق‌زاده در ادامه از مظلومیت حسن گفت که هیچ‌جا حرفی از او نیست و این در حالی است که بعد از شهادت حسین جای خالی او را حسن پر کرده بود، او در سن 21 سالگی ازدواج کرد، اما در حالی که کودکی 9 ماهه داشت و کودک دیگرش در راه بود در اسفندماه سال 1363 در عملیات بدر به شهادت رسید.
وی با ابراز ناراحتی از وضعیت فعلی گلستان شهدای زرین‌شهر گفت: ما دلخوش به حضور در سر قبر شهیدمان هستیم، اما در تابستان و زمستان به دلیل مسقف نبودن گلستان شهدا با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شویم که البته تلاش شهرداری و شورای زرین شهر در این خصوص قابل تقدیر است اما امیدواریم گلزار شهدای زرین شهر از دیگر لحاظ نیز ساماندهی شود.

مادر شهیدان قجه‌ای با بیان اینکه یاداور شد: در حجله‌هایی که در گلستان بود عکس و یادگاری از شهید هم بود و ما با فرزندانم عشق‌بازی می‌کردیم، اما امروز سنگی سرد با دو شاخه گل سفید بر سنگ حک شده که دل مادر و فرزندان شهدا را به درد می آورد، ای کاش دیگر مسئولان متولی نیز فکری برای گلستان شهدای زرین‌شهر و رهایی آن از غربت می کردند.
در ادامه این دیدار صمیمی جواد جمالی شهردار زرین شهر با اشاره به اینکه «ما هر چه داریم از برکت خون شهیدان است» و باید پاسدار خون شهیدان راه اسلام باشیم، اظهار کرد: ما معتقدیم زنده نگه ‌داشتن فرهنگ ایثار  وشهادت است که می‌تواند، نظام مقدس جمهوری اسلامی را حفظ کرده و با گسترش این فرهنگ در بین نسل جوان به سمت تقویت پایه‌های اعتقادی و اسلامی در کشور گام برداشت.
وی افزود: شهدا با تشخیص راه و مسیر دفاع از ارزش‌های انقلابی و اسلامی به میدان جبهه و جهاد پا گذاشتند از این رو شناخت شهدا و تبیین اهداف آنان از حضور در جبهه‌های حق علیه باطل از ضروریات امروز جامعه است و باید مورد توجه تمامی اقشار جامعه قرار گیرد.

شهردار  زرین شهر تصریح کرد: حفظ فرهنگ شهادت‌طلبی نه تنها توسط خانواده شهدا بلکه باید توسط همه مردم نهادینه شود چراکه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی امروز نیز شاهدیم که حتی نوجوانان هم آرزوی شهادت دارند با اینکه دوران انقلاب و جنگ را ندیده‌اند و امروز هرچه استکبار جهانی تلاش می کند این فرهنگ را در ایران اسلامی از بین ببرد بازهم تلاش آنها راه بجایی نمیبرد.
وی ادامه داد: دشمنان از ترویج و نهادینه شدن روحیه ایثار و شهادت در بین مردم واهمه دارد و برهمین اساس توجه به مقوله شهید و شهادت سلاحی بزرگ در برابر هجمه های بدخواهان نظام اسلامی است و از طرفی رمز بقاء و ثبات نظام اسلامی نیز در گرو ترویج و نهادینه کردن فرهنگ شهید و شهادت در جامعه است.
جمالی اضافه کرد: از این رو با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «یاد و خاطره‏ شهدا را باید در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه‌ داشت» ما نیز تلاش کرده ایم در حد توان خود و مجموعه شهرداری در این مسیر گام برداریم چراکه نقش شهدا از صدر اسلام ملموس و سبب قوام دین بوده و در صحرای کربلا امام حسین (ع) و شهدای دشت نینوا سبب دوام اسلام شدند.
وی عنوان کرد: از سوی دیگر شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نیز سبب تشکیل و تثبیت نظام اسلامی شدند و امروز این خون های پاک به زمین ریخته باعث صدور اسلام ناب محمدی به سراسر دنیا شده‌ است.
شهردار زرین شهر با اشاره به اینکه ما موظفیم یاد و خاطره شهدا را در اذهان مردم زنده نگاه داریم، بیان کرد: مجموعه شهرداری  و شورای اسلامی زرین‌شهر در گام نخست تصمیم گرفتند با نصب تمثال سرداران شهید شهرستان لنجان به عنوان سمبل ایثار و شهادت در ورودی شهر گام کوچکی در این راستا بردارند.

وی با اشاره به گلایه های مادر سردار شهید قجه ای در خصوص وضعیت گلستان شهدای زرین شهر، گفت: فضاسازی گلستان شهدای زرین‌شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که گلزار شهدا همانند زیارتگاهی است که مردم برای برآورده شدن حاجات خود به این مکان مقدس مراجعه می‌کنند از این رو با توجه به درخواست شهروندان و خانواده معظم شهدا و ایثارگران در خصوص مسقف کردن گلزار شهدای زرین‌شهر، این مهم نیز در دستور کار مجموعه شهرداری قرار گرفت تا مردمی که به این مکان مقدس مراجعه می‌کنند از رفاه بیشتری برخوردار باشند. 
جمالی یاداور شد: مسقف‌کردن گلزار شهدا با یک سازه سبک فلزی و پوشش پارچه‌ای به شکل یک خیمه طراحی شده و با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد ریال کار آن آغاز شده و پایه های این سازه نیز نصب گردیده است اما نیاز است دیگر دستگاه های متولی نیز به گلزار شهدای زرین شهر نگاهی ویژه داشته باشند تا مسائل آن با سرعت هرچه بیشتر مرتفع شود و ما نیز امیدواریم تا در آینده ای نزدیک شاهد بهره‌برداری از پروژه مسقف سازی گلزار شهدا و رضایتمندی خانواده معظم شهدا و شهروندان باشیم.

وی با اشاره به اینکه بخشی از سرمايه گذاری برای زنده نگه داشتن نام و ياد شهدا نامگذاری معابر و طرح های شهری به نام آنهاست ، تاکید کرد: ما در تلاش هستیم نسبت به نامگذاری معابر و طرح های شهری به نام شهدا در سطح شهر زرین شهر و دیگر محلات آن اقدامات مناسبی انجام شود لذا پیشنهاد می‌کنم پارک کوهستان زرین شهر به نام سردار حسین قجه ای نامگذاری شود چراکه نامگذاری میادین و خیابان ها و طرح های شهری یکی از اقداماتی است که به هویت سازی شهر کمک می کند.
در پایان این دیدار مادر شهیدان قجه‌ای ضمن تقدیر از شهردار زرین شهر برای ارائه پیشنهاد نامگذاری پارک کوهستان به نام سردار شهید حسین قجه ای، گفت: از شهردار ولايتمدار و تيم زحمت كش ايشان بسيار ممنونم كه ياد شهدای ما را با اين حركت ها زنده و پاينده نگه می‌دارند و به راستی كه اگر مسئولان ما نتوانستند خود را در خط مقدم جبهه نظامی مقابله با استكبار حاضر كنند اما با زنده نگه داشتن ياد شهيدان به مقام شهادت رسيدند چراكه رهبر معظم انقلاب فرمودند: «امروز فضيلت زنده نگهداشتن ياد شهدا كمتر از شهادت نيست».
02116/131/15
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 264241
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها