مدیر عامل کارخانه ذوب آهن:

حرکت شتابان ذوب آهن به سمت کاهش دغدغه های مردم و محيط زيست

نگاه ویژه کارخانه ذوب آهن به اجرای پروژه‌های مختلف زیست محیطی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۷
Share/Save/Bookmark
لنجان_مدیر عامل کارخانه ذوب آهن گفت: در چند سال اخیر کارخانه ذوب آهن طرحهای موثری را برای کاهش آلاینده ها به مرحله اجرا گذاشته که نتیجه این اقدامات در حال ثمر دادن است.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، احمد صادقی در نشست مشترک با فرماندار و ائمه جمعه شهرستان لنجان اظهار کرد: بخش صنعت با توجه به آلايندگی هايی که دارد قطعا بايد در توسعه فضای سبز پيشگام باشد و در واقع آلايندگي هارا جبران نمايد همچنان که کارخانه ذوب آهن در اين زمينه همواره سرآمد بوده و حتي از ابتدای ساخت اين کارخانه ، متخصصين کشاورزی و فضاي سبز براي انجام اين امور به کار گرفته شده اند .
وی با اشاره به اینکه این کارخانه به اجرای پروژه‌های مختلف زیست محیطی نگاهی ویژه دارد، افزود: کارخانه ذوب آهن در زمینه، فضای سبز دارای 16 هزار و 500  هکتار فضای سبز بوده که می‌توان گفت این کارخانه بزرگترین جنگل مصنوعی جهان را در بین کارخانه‌های فولاد سازی به خود اختصاص داده است.
مدیر عامل کارخانه ذوب آهن اضافه کرد: ما در تلاش هستیم تا میزان آلایندگی که توسط فعالیت این کارخانه در طبیعت منتشر می‌شود را کنترل کنیم و از این رو با حجم 16 هزار و 500 هتکار درختکاری برای کنترل آلایندگی پا به میدان نهاده‌ایم.
کارخانه ذوب آهن به اجرای پروژه‌های مختلف زیست محیطی نگاهی ویژه دارد
وی تصریح کرد: ما تمایل فراوانی داشتیم تا بتوانیم کل آلایندگی منتشر شده را با انجام درختکاری به صورت صددرصد مرتفع سازیم و گاز CO2 منتشر شده را خنثی سازیم اما برای اجرایی شدن این مهم نیازمند 47 هزار هکتار زمین برای درختکاری هستیم.

صادقی ادامه داد: اما کارخانه ذوب آهن برای اجرایی شدن این مهم به اندازه کافی زمین در اختیار نداشته و زمین‌های موجود در این کارخانه حدود 16 هزار هکتار است که از این مقدار زمین بالغ بر 8 هزار هکتار آن قابل درختکاری است.
وی عنوان کرد: ما برای انجام درختکاری در این زمین 8 هزار هکتاری نیز برنامه داریم و در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی در سال های آینده این مقدار زمین درختکاری شود.
مدیر عامل کارخانه ذوب آهن در ادامه با اشاره به نگاه مدیریت کارخانه ذوب آهن برای کاهش آلایندگی در قسمت فولادسازی این کارخانه، بیان کرد: برای کاهش آلایندگی در قسمت فولادسازی، کارخانه ذوب آهن با قدرت وارد میدان عمل شده و قراردادی با یک شرکت آلمانی منعقد شد چراکه یکی از حساسیت‌های مدیران کارخانه ذوب آهن و همچنین مردم شهرستان لنجان بر روی مسائل زیست محیطی است.

برای کاهش آلایندگی در قسمت فولادسازی، کارخانه ذوب آهن با قدرت وارد میدان عمل شده است
وی خاطرنشان کرد: در زمان‌های مختلف در کارخانه ذوب آهن برای کاهش آلایندگی هزینه‌هایی شده تا این آلایندگی ها به حد استاندارد برسد و شرکتهای مختلف در این راستا به این موضوع پرداختند.
صادقی متذکر شد: از این رو کارخانه ذوب آهن با شرکت معتبر آلمانی قراردادی را منعقد کرده که اویین آزمایش از کنورتورهای نصب شده نیز انجام گرفته و خوشبختانه این آزمایش‌ها جواب مثبت داده است و امیدواریم تا با راه‌اندازی کامل این کنورتورها شاهد اجرای این طرح زیست محیطی باشیم.
وی تاکید کرد: با اقدامات انجام شده امیدواری فراوانی وجود دارد که با موفقیت این طرح ها میزان آلایندگی کارخانه ذوب آهن به شدت در شهرستان لنجان کاهش یابد و طرح های زیست محیطی کارخانه ذوب آهن به ثمر بنشیند و برگ زرین دیگری در کارنامه این کارخانه به ثبت برسد.

حرکت کارخانه ذوب آهن به سمت کاهش برداشت آب از حوزه زاینده رود و استفاده پساب
مدیر عامل کارخانه ذوب آهن با اشاره به حرکت کارخانه ذوب آهن به سمت کاهش برداشت آب از حوزه زاینده رود و استفاده پساب در این کارخانه گفت: انعقاد قرار داد کارخانه ذوب اهن با شرکت آب و فاضلاب در خصوص جمع اوری شبکه فاضلاب شهرهای باغبادران و چرمهین و استفاده پساب آن در صنعت یکی دیگر از این کارخانه بوده است چراکه این کارخانه در حال حاضر صرفه جویی خوبی را در مصرف آب دارد و با ورود پساب به این کارخانه برداشت آب از رودخانه زاینده رود به کمترین حد ممکن خواهد رسید و این مهم در حالی است که کارخانه ذوب آهن جزء سهم آب داران حوزه زاینده رود است.
وی در پایان با اشاره به دغدغه های سازمان محیط زیست درباره لزوم خشک شدن پسماند لاگون های ذوب آهن گفت: در چند سال اخیر کارخانه ذوب آهن  طرحهای موثری را برای کاهش آلاینده ها به مرحله اجرا گذاشته که نتیجه این اقدامات در حال ثمر دادن است و باید گفت از هشت لاگون موجود، پسماندهای شش لاگون به صورت خشک شده انتقال می یابد و ذوب آهن اقدامات لازم را در خصوص خشک کردن پسماندهای لاگون های باقیمانده را نیز در دستور کار خود دارد تا این مهم با سرعت هرچه بیشتر محقق شود.
02116/131/10
کانال اطلاع رسانی: telegram.me/imnanews
کد مطلب: 263867
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها