تاکتیکهای ترکیه برای مداخله جویی در منطقه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۳
Share/Save/Bookmark
ترکیه که اخیرا توانسته است نقشی جدی برای خود در آتش بس سوریه تعریف کند، برای تعیین تکلیف نیروهایش در عراق با دولت این کشور به توافق رسید.
 
به گزارش ایمنا، بعد از آنکه آقای ییلدریم نخست وزیر ترکیه برای دیدار و گفتگو با مقامات عراقی در راس هیاتی شنبه ۷ ژانویه (۱۸ دی) وارد بغداد شد، نخست وزیران دو کشور در کنفرانس خبری مشترکی که در پایان مذاکرات آنها برگزار شد، اعلام کردند که در مورد حل مناقشه موجود بین دو کشور در مورد حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق به پیشرفت هایی دست یافته‌اند و این مسئله به زودی حل خواهد شد.
آذرماه سال 94 بود که نظامیان ترکیه که تعدادشان در حدود دو هزار نفر تخمین زده می‌شود ظاهراً برای آموزش شبه نظامیان عراقی و پیشمرگه های اقلیم کردستان عراق در پایگاه بعشیقه مستقر شدند. ورود این نیروها با پشتیبانی 25 تانک و نفربر و تعدادی ماشین مین روب باعث واکنش گسترده مقامات عراقی شد. حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در همین خصوص از آنها خواست فورا خاک این کشور را ترک کنند و یادآور شد این نیروها بدون اجازه دولت عراق وارد این کشور شده‌اند که این مساله نقض حاکمیت کشورش است.
 
این واکنش‌ها و اعتراضات ادامه داشت تا سرانجام دولت ترکیه پذیرفت"بخشی" از نیروهایش را از خاک عراق خارج کند. با خروج این نیروها از خاک عراق و درگیر شدن دولت بغداد در جنگ با تروریستهای داعش و تحولات سوریه، موضوع حضور نیروهای نظامی ترکیه در عراق کمرنگ شد تا اینکه مجدداً همزمان با آغاز عملیات آزادسازی موصل، مقامات ترک از لزوم حضور و مشارکت نیروهای خوددر این عملیات سخن گفتند و بیش از 200 نیروی نظامی خود را وارد شمال عراق نمودند.
 
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در واکنش به این امر گفت: ترکیه هیچ نقشی در عملیات نظامی علیه داعش ندارد اما ما نمی‌خواهیم که برخوردی با نیروهای ترکیه در شمال عراق به وجود بیاید. ما با حضور نیروهای ترکیه مخالفیم چرا که حضور آن‌ها موجب کارشکنی در تلاش‌های عراقی‌ها در جنگ علیه داعش شده است. پافشاری آنکارا بر ماندن این نیروها در شمال عراق "غیر قابل توجیه" است. در این میان تنها دولت اقلیم کردستان بود که از حضور نیروهای ترکیه در عراق استقبال نمود و سخنگوی آنها حضور نیروهای ارتش ترکیه در عراق را در چارچوب ائتلاف بین‌المللی ضد داعش و برای تعلیم و تجهیز نیروهای عراقی در استان نینوا دانست و از احداث دو پایگاه نظامی ترکیه در مناطق سوران و قلاچولان برای آموزش نیروهای پیشمرگ نیز خبر داد.
بدین ترتیب دو دستگی موجود در دولت عراق و نیز نگرانی ترکیه از عقب ماندن از رقبای منطقه ای سبب شد تا این کشور به این نتیجه برسد که سیاست خارجی خود را در شمال عراق و سوریه با استفاده از ابزار نظامی و حتی بدون رضایت دولتهای میزبان هم که شده دنبال کند و از این طریق عمق استراتژیک  خود را در منطقه افزایش دهد. با این وجود ایستادگی دولت عراق و نیروهای مقاومت مردمی سبب شد تا ترکیه به عنوان نیرویی تجاوزگر و غیر قابل اعتماد معرفی شود و با محاصره کامل  مقر آنها یعنی پادگان بعشیقه، توسط نیروهای عراقی، مسیر رابط میان شهر موصل و این پادگان قطع گردید و  امکان دخالت ترکیه در عملیات آزاد سازی موصل از بین رفت.  
در نهایت کنترل کامل نیروهای ترکیه در عراق و عدم اجازه دخالت آنها در عملیاتهای مبارزه با داعش از یک سو و مذاکرات روسیه و ایران با ترکیه و دادن نقشی به این کشور در آتش بس سوریه سبب شد تا ترکیه در مقطع کنونی به این جمع بندی برسد که حضور نظامی این کشور در عراق دیگر چندان منفعتی برایش نخواهد داشت و  لازم است منافعش را از راههای دیگر پیگیری کند. حال باید دید گفتگوها و توافقات اخیر نخست وزیران دو کشور می تواند گره کور مداخله جویی های ترکیه در عراق را حل کند یا این توافقات نیز تنها تاکتیکهای مقطعی ترکیه برای کاستن از فشارها بر علیه حضور نظامی اش در عراق است. 08179/122/10
کد مطلب: 263865
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها