امام جمعه فولادشهر:

قيام 19 دی مردم قم، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بود

تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹
Share/Save/Bookmark
لنجان_امام جمعه فولادشهر گفت:قيام خونين مردم قم در ۱۹ دی ماه ۱۳۵۶ نوری در ظلمت ستم بود که در سياهچال سكوت و خفقان كه كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا را در قم رقم زد و روزنه نهضت اسلامی ملت ايران را بار ديگر به عاشورا گشود.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام مسعود سرافراز در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه فولادشهر با اشاره به19 دی سالروز قیام خونین مردم قم در اعتراض به مقاله ساواك عليه حضرت امام خمينى(ره) (1356ه ش)  اظهار کرد: اهميت و جايگاه قيام ۱۹ دى در اين بود كه اولاً حركت روبه جلو انقلاب را شتاب بخشيد؛ ثانياً خصلت اسلامى و مردمى نهضت امام خمينى را براى همگان ثابت و روشن تر کرد.
وی افزود: حادثه ای که مشعل انقلاب را روشن ساخت و عامل شتاب زای انقلاب گردید، انتشار مقاله ای توهین آمیز نسبت به امام خمینی ره در سالروز کشف حجاب با امضای مستعار احمد رشیدی مطلق در 17 دی ماه 56 بود چراکه شاه برای گروه های چریکی که گاه دست  به عملیات تروریستی می  زدند یا گروه های روشن فکری که اغلب با لحن تمسخر آمیزی از آن ها سخن می  گفت اهمیت زیادی قایل نبود و از میان نیروهای مخالفش تنها از آیت الله خمینی واهمه داشت.
امام جمعه فولادشهر تصریح کرد: رژیم شاه با این اقدام وارد مهلکه  ای آن چنان خطرناک شد که وسعت دامنه و عظمت ابعاد آن موجب در هم شکستن پایه  های نظام شاهنشاهی در ایران شد و اولین بازتاب انتشار مقاله مذکور، در مرکز انقلاب - قم – منعکس شد و در روز انتشار مقاله، هنگامی که کامیون حامل روزنامه  های اطلاعات برای قم و اصفهان از دروازه قم وارد این شهر می  شد، مردم قم که از پیش، خبر انتشار مقاله را از تهران شنیده بودند به کامیون  هجوم برده، روزنامه  ها را به آتش کشیدند.
وی قيام 19 دی مردم قم را روزنه نهضت اسلامی به عاشورا  دانست  و ادامه داد: فردای آن روز(18 دی ماه)، طلاب کلاس های درس را تعطیل کرده و در مسجد اعظم دست  به تجمع زدند و طی این روز زد و خوردهای پراکنده ای رخ داد ولی حرکت اصلی مردم در روز 19 دی شکل گرفت و باید گفت قيام خونين مردم قم در ۱۹ دی ماه ۱۳۵۶ نوری در ظلمت ستم بود که در سياهچال سكوت و خفقان كه كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا را در قم رقم زد و روزنه نهضت اسلامی ملت ايران را بار ديگر به عاشورا گشود.
سرافراز 19 دی 1356 را نقطه اوج گیری انقلاب اسلامی دانست و گفت: این حادثه از ابعاد مختلفی قابل توجه و تأمل است، چراکه هم بصیرت در این حادثه موج می زند، هم موقع شناسی، هم دشمن شناسی، هم مجاهدت و اقدام و فداکاری؛ اینها ابعاد این حادثه ی عظیمی است که در نوزدهم دی سال 56، به وقوع پیوسته است.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر، همین حادثه، مبدأ یک تحول، یک حرکت، یک جریان عظیم و جهت داری در ملت ایران شدو پس حادثه، حقیقتاً حادثه ی مهمی است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه فولادشهر در ادامه با اشاه به سالروزاجراى توطئه استعمارى كشف حجاب به‏دستور رضاخان پهلوى (1314 ه ش) خاطرنشان کرد:  مهم‏ترين عامل پيدايش و اجراى كشف حجاب، سفر رضاشاه به تركيه بودکه فکر می کرد براى جبران عقب‏ماندگى‏هاى ايران، باید چنين وضعى در ايران نيز پديد آيد. از اين‏رو، كشف حجاب زنان در ايران را مى‏توان سوغات سفر او به تركيه دانست.
وی عنوان کرد: مسأله بدحجابى امروز به‏عنوان يك معضل در جامعه به‏خصوص در كلانشهرهاى كشور مطرح است كه با وجود همه تأكيداتى كه در اين‏زمينه صورت‏گرفته است اما هنوز مسأله بدحجابى و آسيب‏ها و معضلاتى كه براى جامعه به‏وجود مى‏آورد، به‏صورت صحيح تبيين نشده است.
سرافراز بیان کرد: حجاب يك واجب شرعى مانند نماز و روزه است، كما اين‏كه نماز نمى‏تواند بد باشد، ما بى‏نماز داريم و نمازخوان، روزه‏خوار داريم و روزه‏دار. به همين خاطر كسى‏كه حجم بدن را با توجه به مسائل شرعى بپوشاند و طورى رفتار كند كه جلب توجه جنسى نكند اين از لحاظ دينى باحجاب است، خلاف اين موضوع حتى غير از اين باشد بى‏حجاب است. حجاب يك واجب شرعى است و واجب نمى‏شود بد باشد.
وی در تبیین آسيب‏هاى بى‏حجابى‏ اذعان کرد: براى خود فردى كه بى‏حجاب است، بى‏حجابى باعث مى‏شود كه از ارزش‏هاى انسانى خالى بشود، كسى‏كه با بی‏حجابى مى‏خواهد خود را مطرح كند، درواقع با جسمش مى‏خواهد خودش را نشان دهد، به اين معناست كه اين آدم فاقد ارزشهاى اسلامى و انسانى است.
امام جمعه فولادشهر یادآور شد: اين آدم اگر ارزش قابل ارائه انسانى مانند تخصص، عقلانيت، تفكر و دانش داشت، ديگر نيازى نبود كه جسمش را عرضه كند تا مورد توجه قرار بگيرد و خانم یا دخترى كه بى‏حجاب است درواقع به‏طور علنى دارد اين‏را فرياد مى‏زند كه من هيچ ارزش انسانى قابل عرضه‏اى ندارم و فقط جسم قابل عرضه دارم، لطفا به جسم من توجه كنيد.
وی تاکید کرد: جامعه ما يك جامعه خانواده ‏محور است و بى‏حجابى منجر به افزايش خيانت بين زوجين و فروپاشى خانواده‏ها مى‏شود چراکه بى‏حجابى مردها را تشويق به بى‏وفايى مى‏كند و به فروپاشى خانواده‏ها و در پى آن به فروپاشى اجتماعى منجر خواهد داشت.
سرافراز تصریح کرد: دشمن با استفاده از برنامه‏هاى مخرب به‏دنبال از بين بردن اعتقادات مردم است كه بايد نسبت به چنين دسيسه‏هايى آگاهى بخشى كرد. آن‏ها درصدد طراحى نقشه‏هاى شومى هستند، وقتى در جامعه‏اى خانواده از ارزش‏هاى دينى و اخلاقى تهى شد آن خانواده ازهم‏گسسته مى‏شود و حيا از بين مى‏رود. حيا كه از بين برود آن‏ها با استفاده از برنامه‏هاى مخرب خود مى‏توانند اهداف شوم خود را در كشور پياده كنند و به جوانان ما ضربه بزنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بايد همه در اين زمينه هوشيار باشيم و دختران و پسران جامعه با رعايت حجاب و مسائل اخلاقى راه را بر دشمن ببندد چون هرچه قدر حيا و عفت در جامعه بيشتر باشد راه نفوذ دشمنان نيز مسدود مى‏شود از این رو اگرچه دستگاهاى اطلاعاتى در موضوع بدحجابى اساس سرنخ اين معضل را در خارج از كشور پيدا مى‏كنند اما دستگاه‏هاى متولى فرهنگى داخل كشور بايد با هم‏افزايى اين فرهنگ را ترويج دهند تا اين معضل را ان‏شاءالله با موفقيت پشت سر بگذاريم.
امام جمعه فولادشهر گفت: بايد از اهرم‏هاى حكومتى براى از بين بردن مظاهر بدحجابى در جامعه استفاده شود، به‏طور قطع مردم ما دوست ندارند بدحجابى در جامعه ترويج شود و اين پديده شوم مردم و متدینین جامعه را رنج مى‏دهد.
02116/131
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 263571
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها