رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان مطرح کرد:

توسعه مشاغل خانگی راهكار جدی حل معضل بيكاری

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
Share/Save/Bookmark
لنجان_رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان گفت: در الگوی مشاغل خانگی، شناسایی توانمندی ها و مزیت های نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه ای دستگاههای اجرایی، از نکات مهم و کلیدی است.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، مهدی کریمی در نشست کار گروه اشتغال شهرستان لنجان اظهار کرد: طی سال های گذشته مهمترین برنامه ما در اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان حفظ اشتغال موجود در این شهرستان و پس از آن ایجاد اشتغال جدید به شمار می‌رفت که با همکاری تمامی دستگاها و با توجه به تمامی مشکلات و تنگناهایی که وجود داشت، شاهد تحقق این مهم بودیم.
وی افزود: در سال جاری پیش‌بینی ایجاد 4 هزار و 180 شغل در شهرستان لنجان هدف‌گذاری شده است چراکه در سال گذشته تعهد اشتغال لنجان که بالغ بر 2هزار و 700 نفر بود با تلاش مسئولان و دستگاه های اجرایی به طور کامل تحقق یافت از این جهت انتظار می رود ادارات این شهرستان به ثبت تسهیلات در سامانه رصد نگاهی ویژه داشته باشند.
رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان تصریح کرد: با توجه به اینکه سال گذشته شهرستان لنجان توانست به تمام تعهدات خود در زمینه ایجاد اشتغال عمل کند از این رو در سال جاری همت مضاعفی می‌طلبد تا با همدلی و همکاری بیشتر تسهیلات باقی مانده را جذب کنیم تا با اجرایی شدن تسهیلات سال جاری و سیاست‌های دولت در حوزه اشتغال بتوانیم تسهیلات بیشتری را پیشنهاد و دریافت کنیم.

وی با اشاره به ابلاغ الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی، ادامه داد: یکی از پیش‌فرض‌های درازمدت بحث اشغال رونق بحث سرمایه‌گذاری و کارآفرینی است بنابراین علاوه‌ برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت برای توسعه مناطق برنامه‌های درازمدت را نیز در نظر داریم.
کریمی اضافه کرد: در الگوی مشاغل خانگی، شناسایی توانمندی ها و مزیت های نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه ای دستگاههای اجرایی، از نکات مهم و کلیدی است که  باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی یکی از سیاست های اشتغالزائی کشور است، عنوان کرد: باید توجه داشت که مشاغل خانگی مزایائی نظیر پایین بودن هزینه راه اندازی نسبت به سایر مشاغل، انعطاف پذیری و امکان اشتغال برای اقشار گوناگون را دارد و در طرح جدید توانمندسازی متقاضیان و تمرکز بر اولویت ها و مزیت های مناطق مد نظر است.
رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان بیان کرد: هدف نهایی در این الگو آن است که مشاغل خانگی مزیت دار مشخص شوند و افرادی که در مشاغل خانگی فعالیت می کنند دغدغه بازار فروش نداشته باشند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه نگاه اشتغال به زنان در دولت تدبیر و امید نگاهی اعتدالی است، خاطرنشان کرد: با توجه به استعدادهای زنان در رشته‌های مختلف باید از وجود آنان در رشته‌های مهم شغلی استفاده کنیم چراکه نگاه اسلام به زن به عنوان موجود درجه دو، جنس رتبه دوم نیست، بلکه نگاهی توام با تکریم، احترام و حقوق مساوی زنان و مردان است که این نظر در عرصه کار و آموزش از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند.

کریمی اذعان کرد: زنان استعدادهای خوبی را بروز داده و امروز ما شاهد زنان متخصص در رشته‌های مختلف هستیم، بهره هوشی آنان در جوامع بسیار بالا بوده، همچنین در المپیادها، رتبه‌های بالای تحصیلی حضور زنان بسیار پررنگ است از این رو نگاه به این قشر بسیار نگاهی جدی و کاربردی است، ضمن اینکه زنان عنصر مهم در گرم نگه داشتن کانون خانواده هستند.
وی تاکید کرد: زنان می توانند برای کارآمد ساختن خانواده، تحکیم و ارتقای ساختار و کارکرد آن و همچنین کاهش آسیب ها و مشکلات جامعه نقش تاثیر گذار و متفاوت از سایر گروه های اجتماعی ایفا کنند.
رئیس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان گفت: توان افزایی و مهارت آموزی در حوزه زنان از اهمیت بسیار برخوردار است و توجه به این امر در شهرستان لنجان با هدف ایجاد اشتغال پایدار و تقویت معیشت خانواده است چراکه نقش محوری زن در مدیریت خانه، تربیت نسل آتی و به عنوان نیروی مولد جامعه عاملی بوده که باید به آن توجه ویژه داشت.
در ادامه این نشست عبدالرضا پیمان مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان لنجان با اشاره این که تمام سعی کمیته امداد امام خمینی(ره)خودکفایی مددجویان تحت پوشش این نهاد با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی است، اظهار کرد: باید توجه داشت هرگز با  مستمری اندکی که هر ماه در اختیار مددجویان قرار داده می‎‎شود، نمی‎‎توانیم گره‌ای از مشکلات آنها بگشاییم از این رو تمام سعی کمیته امداد امام(ره) شهرستان لنجان این است که مددجویان را با اهدای تسهیلات خودکفایی، به کارآفرینانی در جامعه تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: باید گفت با ایجاد اشتغال های خرد توسط کمیته امداد موجب کاهش شکاف فقر وتوانمند سازی مددجویان شده است وبا همراهی ومساعدت خوب بانک های عامل ومسئولان در تامین منابع ایجاد اشتغال تاکنون بسیار تاثیر گذار بوده است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان لنجان تصریح کرد: اما انتظار می رود بانک های عامل شرایط اخذ تسهیلات اشتغال زایی را برای محرومان را هموارتر سازند تا از این طریق بتوان به چرخه تولید وخودکفایی کشور کمک ودر تحقق منویات مقام عظمای ولایت و رهبری مبنی بر ایجاد اقتصاد مقاومتی در سالی که مزین به نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است عمل کرد.

وی اضافه کرد: فرمان تاریخی تشکیل نهاد مقدس کمیته امداد توسط امام خمینی (ره) تنها ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی نشان از توجه ویژه ایشان به محرومین و اقشارنیازمند جامعه بوده است و هدف ازتشکیل کمیته امداد نیز ارائه خدمات حمایتی ، معیشتی و فرهنگی به منظور تامین خود اتکائی ، تقویت و رشدایمان باحفظ کرامت این قشر ازجامعه است از طرفی رویکرد جدید این نهاد نیز، اجرای خدمت رسانی با محوریت توانمندسازی خانواده هاست که با محدود کردن برنامه کمک معیشت و سوق دادن به سمت خدماتی با اثرت بیشتر گام برداشته است.
پیمان عنوان کرد: بنابر این تمرکزاعتبارات در حوزه اشتغال ، برنامه بیمه های اجتماعی زنان سرپرست خانوار ، مجریان طرح اشتغال ، توجه ویژه به آموزش و مشاوره در راستای تحکیم بنیان خانواده و فعال کردن ظرفیت خانواده ها در راستای ایجاد اشتغال و خودکفایی از جمله رویکردهای این نهاد مقدس در شهرستان لنجان است.
وی بیان کرد: ارائه آموزش برای ایجاد اشتغال مؤثر یکی از راهکارهای افزایش انگیزه فعالیت برای افراد کم درآمد است چراکه گسترش آموزش های کارآفرینی برای ورود به بازار کار از اهمیت ویزه ای برخوردار است از این رو این مهم در کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان لنجان مورد توجه قرار گرفته است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان لنجان شناسایی خانواده ها، استعداد سنجی و آموزش افراد را از مراحل اولیه پرداخت تسهیلات عنوان کرد و گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای خود کفایی افراد، با در اختیار گذاشتن تسهیلات، نظارت و بازرسی در حین کار و در مرحله تولید با بازاریابی برای این افراد، آنها را در ایجاد شغل پایدار یاری می کند از سوی دیگر ناظران به طور مستمر و مداوم از واحد های راه اندازی شده نظارت می کنند تا در حین کار کم کاری صورت نگیرد و افراد دچار مشکل نشوند.
وی با بیان اینکه کلیه وام هایی که به این افراد پرداخت شده، بیمه می شود، خاطرنشان کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره)  با بیمه کردن وام هایی که به افراد تحت پوشش پرداخت می شود، آنها را در بازپرداخت وام ها حمایت می کند تا اگر در این زمینه دچار مشکل شدند، بیمه مشکل آنها را حل کند.02116/131
کانال اطلاع رسانی:https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 263349
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها