فرماندار شهرستان لنجان:

دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به حوزه اشتغال دارد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۵
Share/Save/Bookmark
لنجان_فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به تحقق 50 درصدی سهم پیش بینی شده تعهد اشتغال در این شهرستان، گفت: با توجه به اینکه در سال جاری پیش‌بینی ایجاد 4 هزار و 180 شغل در شهرستان لنجان هدف‌گذاری شده است باید تلاش مضاعف داشت تا این مهم محقق شود.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، سیدمحسن سجاد در نشست کار گروه اشتغال شهرستان لنجان، اظهار کرد: اشتغال در ادبیات اقتصادی به عنوان نبض اندازه گیری سلامت است اگر جامعه ای دچار مشکل بیکاری باشد آن جامعه با مشکلات روانی روبرو می گردد ولی جامعه ای که در آن نرخ اشتغال بالا و نرخ بیکاری پایین باشد وضعیت مطلوبی خواهد داشت.
وی افزود: از سوی دیگر باید گفت به طور کلی سیاست های حمایتی از فقرا نیز تنها با ایجاد اشتغال می تواند به صورت پایدار و صحیح انجام شود و اگر برای فرد فقیر شغل ایجاد شود نه تنها مشکل فقر وی برطرف می شود بلکه از جهت روانی و شخصیت اجتماعی نیز به فرد کمک شده و او را از یک سربار برای جامعه به فردی در خدمت توسعه و پیشرفت جامعه تبدیل کرده است.
فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اینکه امروز رفع مشکل معیشت، اشتغال و رسیدن به رونق اقتصادی از جمله خواسته‌های مردم از مسئولان کشور است، تصریح کرد: از این رو دولت یازدهم نسبت به کار، اشتغالزایی و رفع موانع تولید نگاهی ویژه دارد  از سوی دیگر برطرف کردن دغدغه، پاسخگویی به مطالبات و نیز توجه به حقوق کارگران و کارفرمایان از دیگر رویکردهای دولت بوده  که همواره مورد توجه رئیس جمهور و هیئت دولت بوده است.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور، ادامه داد: آنچه مسلم است مهمترین اولویت دولتمردان در زمینه رفع مشکلات و مسایل اقتصادی در کشور است و خوشبختانه نسخه شفا بخش و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را که پویاترین بندها را در زمینه مسایل اقتصادی در خود دارد نیز در اختیار داریم و دولت یازدهم نیز توانسته اقدامات خوبی در زمینه اجرایی شدن آن بردارد.
سجاد در ادامه، تصویب طرح «حركت» را به منظور تک رقمی شدن نرخ بیکاری در کشور دانست و اضافه کرد: تنظیم سیاست های مختلف در راستای ایجاد اشتغال مولد و پایدار در شهرستان لنجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است از این جهت با به تصویب رسیدن طرح توسعه اشتغال فراگير با عنوان «حركت» تقسيم كار بين دستگاهی و الزامات دستیابی به نتیجه کاهش نرخ بيكاری مورد قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: باید توجه داشت که طرح توسعه اشتغال فراگیر به‌منظور تقسیم کار بین دستگاه‌ها و برای تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری طبق دستور رئیس‌جمهور تا پایان سال ۹۶ برای اجرا در کل کشور با تمرکز بر بنگاه‌های خرد و کوچک در استان‌ها و شهرستان‌هایی که مزیت‌هایی در سه لایه کلان، میانی و خرد دارند در جلسه شورای عالی اشتغال به تصویب رسید.
فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به تحقق 50 درصدی سهم پیش بینی شده تعهد اشتغال در این شهرستان، بیان کرد: در سال گذشته تعهد اشتغال لنجان 2هزار و 700 نفر بود با تلاش مسئولان و دستگاه های اجرایی به طور کامل تحقق یافت از این جهت با توجه به اینکه در سال جاری پیش‌بینی ایجاد 4 هزار و 180 شغل در شهرستان لنجان هدف‌گذاری شده است باید تلاش مضاعف داشت تا این مهم محقق شود.
وی بر لزوم تلاش دستگاه ها در جهت ثبت دقيق اطلاعات مربوط به اشتغال ايجاد شده در سامانه ملی رصد اشتغال، تاكيد كرد و یادآور شد: برخی دستگاه ها با وجود انجام تعهدات خود در ثبت آمار در سامانه رصد با مشکل مواجه شده‌اند از این رو باید این مسئله با سرعت هرچه بیشت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود از سوی دیگر اگر بخواهیم در شهرستان لنجان رشد اشتغال محور داشته باشیم باید به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف گام برداریم از این رو دستگاه‌های اجرایی در شهرستان لنجان باید تلاش جدی را در دستور کار خود قرار دهند تا به موفقیت دست پیدا کنیم .

سجاد با انتقاد از عملکرد برخی بانک های عامل در خصوص پرداخت وام به افراد معرفی شده به این بانک‌ها، متذکر شد: با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال بانک های عامل شهرستان لنجان باید برای رفع موانع تولید و پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی زمینه های لازم را فراهم کنند و به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کمک به رونق تولید نباید خود را با بخشنامه ها درگیر کنند.
وی با اشاره به اینکه 50 درصد پیشرفت کارگروه اشتغال شهرستان لنجان در گرو عملکرد بانک های عامل است، تاکید کرد: با تعامل و همکاری بانک ها و نهادهای مرتبط  می توان با حل بخشی از مشکل اشتغال،  در برطرف کردن مشکلات اقتصادی کشور سهیم بود چراکه وامی که در جهت کارآفرینی و اشتغال زایی پرداخت می شود، موجب افزایش تولیدات داخلی می شود که این امر در عرصه تولید کشور تاثیر مثبت دارد و با ورود به چرخه مصرف، موجب سود دهی بانک ها می شود.
فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اینکه با اعطای وام و تسهیلات به افراد بی بضاعت می توان در عرصه تولید دخیل بود، اذعان کرد: بانک های عامل در شهرستان لنجان باید با ایجاد شرایطی، افراد کم درآمد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را در گرفتن وام یاری رسانند، تا این افراد با استفاده از تسهیلات بانکی در امر اشتغال زایی و خود کفایی دچار مشکل نشوند.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، گفت: آشنایی با پتانسیل ها و توانمندی‌های موجود در شهرستان لنجان و برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از منابع و امکانات بالقوه آن و پیاده‌سازی سیاست‌های  اقتصاد مقاومتی در آن موجب توسعه اقتصادی می‌شود از این رو باید این مهم همواره مورد توجه قرار گیرد.
سجاد در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه جوانان در جامعه خاطرنشان کرد: در میان اقشار مختلف، قشر جوان به دلیل آرمان‌گرایی، شجاعت، توان و انگیزه‌ی بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این قشر تاکنون نیز بار اصلی پیشرفت‌ها و موفقیت‌های نظام را بر دوش کشیده است.

وی عنوان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، موفقیت‌های علمی و صنعتی کشور و ده‌ها موفقیت دیگر همگی با حضور جوانان مؤمن و انقلابی انجام شده است و با ایفای نقش مؤثر این نسل می‌توان این عرصه از انقلاب را همچون جنگ تحمیلی با موفقیت پشت سر نهاد و دشمن را در رسیدن به اهداف خود نا امید کرد.
فرماندار شهرستان لنجان بیان کرد: جوانان با ورود به عرصه اقدام مستقیم در اجرای اقتصاد مقاومتی با ارایه راه حل‌های مناسب می‌توانند زمینه ساز رشد و شکوفایی اقتصاد و خروج از رکود و بحران اقتصادی باشند از این رو باید گفت در جهان امروز توسعه به معنی عام بدون توجه به آموزشهای فنی و حرفه ای مفهومی نخواهد داشت و همین امر ضرورت توسعه آموزش های فنی و حرفه ای بر اساس نیاز بازار کار را الزام آور کرده است.
وی مهارت‌های فنی و حرفه ای را ستونی از اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: آموزشهای فنی و حرفه ای جوانان ما را برای انتخاب شغل بسیاری یاری می دهد و آنها می تواند با افزایش کارآمدی خود باعث ایجاد اشتغال پایدار شود از این جهت مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان لنجان در واقع مهمترین کانون مهارتی و کاربردی شهرستان است که در زمینه آموزش فنی و حرفه ای گام بر می دارد.
وی با بیان اینکه آموزش‌های فنی و حرفه ای می‌تواند توانایی‌های فرد را برای احراز حرفه و کسب و کار ارتقا دهد، اظهار کرد: یکی از دلایل بیکاری جوانان و نوجوانان فقدان مهارت‌های مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار است و انتظار می‌رود مرکز آموزش فنی و حرفه ای با ارائه آموزش های مهارتی بتواند نقش بسزایی را در کاهش میزان بیکاری ایفا کند.

سجاد در پایان با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی کار به عنوان یک ارزش تلقی می شود، تصریح کرد: با نگاهی به آمار و ارقام مشارکت اجتماعی زنان می توان دریافت این مهم نیز همانند آمار قبولی دختران در دانشگاه سوار بر منحنی صعودی می تازد و زنان در عرصه ی اشتغال نیز همچون تحصیل روندی قابل قبول از خود به نمایش گذاشته‌اند و مقام معظم رهبری نیز در خصوص اشتغال بانوان فرمودند «ما با بیکاری خانم‌ها مخالفیم؛ اصلا زن باید کار کند. البته کار دو جور است؛ یکی کار داخل خانه و یکی کار بیرون خانه، هر دو کار است» اما باید توجه داشت که نباید اشتغال بانوان زندگی مشترک و تربیت فرزندان را تحت تاثیر قرار دهد.
وی‌ مشاغل خانگی را بسترساز تحقق اقتصاد مقاومتی و چتر حمایتی زنان نیازمند دانست و ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که این روزها بانوان می‌توانند بااستفاده از وام‌های اشتغال‌زایی در منازل خود اقتصاد مقاومتی را اجرا  کنند چراکه مشاغل خانگی بهتر و بیشتر از دیگر مشاغل آزاد نرخ بیکاری را در شهرها و روستاها کاهش می‌دهد و با کمترین هزینه قابل اجراست.
فرماندار شهرستان لنجان اضافه کرد: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به مسائل و مشکلات بانوان دارد و رویکرد دولت یازدهم مشارکت بانوان در زمینه های مختلف  و حتی در عرصه مدیریتی است از این رو امروز شاهد حضور ۱۷ نفر از بانوان در مجلس شورای اسلامی هستیم .
وی ادامه داد: بدون تردید زنان می‌توانند در عرصه اقتصادی فعالیت‌های کیفی‌تر و مطلوب‌تر از آنی را که اکنون در حال روی دادن است، داشته باشند البته این امر مشروط به آن است که موانع موجود از طریق همدلی و همزبانی مرتفع گردد از این جهت در تلاش هستیم با ایجاد بازارچه مشاغل خانگی در شهرستان لنجان زمینه اشتغال زنان  و عرضه محصولات تولیدی آنان را بخوبی فراهم سازیم تا شاهد افزایش رضایتمندی آنان باشیم.
سجاد با اشاره به راه اندازی بازارچه های مشاغل خانگی در بهمن ماه سال جاری در نقاط مختلف شهرستان لنجان یادآور شد: تشکیل بازارچه های مشاغل خانگی که از مصوبات وزارت کشور در حوزه زنان و خانواده است که می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در اجرای ابلاغ رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی داشته باشد از این رو با توجه به ظرفیت های موجود در این حوزه در شهرستان لنجان این مهم گامی موثر در تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی خواهد بود.02116/131
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 263325
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها