رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص به دوران جنگ ندارد/آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهید و شهادت؛ وظیفه متولیان فرهنگی

تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۴
Share/Save/Bookmark
لنجان_رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت: کمترین وظیفه متولیان فرهنگی در برابر خون شهدا، آشنا کردن نسل جوان با فرهنگ شهید و شهادت است.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام داود صائبی در نشست ستاد برنامه‌ریزی یادواره شهدای طلبه در شهرستان لنجان، کمترین وظیفه متولیان فرهنگی را در برابر خون شهدا، آشنا کردن نسل جوان با فرهنگ شهید و شهادت دانست و اظهار کرد: ما باید شهدای روحانی را به مردم علی الخصوص نسل جوان و نوجوان جامعه معرفی کنیم چراکه شهدا روحانی نه تنها در عملیات‌ها و صحنه‌های جنگ حضور فعال داشتند بلکه در ایام دفاعی و پشتیبانی در سنگر تبلیغ مشغول بودند.
وی افزود: روحانیت برای حمایت از نظام اسلامی و بقای ارزشهای اسلامی، در طول دوران پر برکت انقلاب اسلامی، اقدام و از هیچ کوششی دریغ نکردند و باید گفت شهدا اسوه های ایثار و رشادت هستند و باید نکات وصیت نامه های به یادگار از آنان، در راستای ترویج فرهنگ شهادت و ایثار بازگو شود.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با اشاره به اینکه بصیرت افزایی در جامعه و آشنا کردن مردم با ارزشهای انقلاب تنها راه مقابله با توطئه های دشمنان است، تصریح کرد: بدون تردید نهادینه‌کردن فرهنگ ایثار و شهادت سبب ایجاد عزت و جاودانگی شده و سبب در امان ماندن کشور از نگاه بد دشمنان خواهد شد چراکه دشمنان از فرهنگ ایثار و شهادت واهمه دارند، و هر چه این فرهنگ کمی و کیفی توسعه و گسترش یابد، مؤثرتر خواهد بود.
وی ادامه داد: بنابر این نباید اجازه بدهیم که فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه کهنه و فراموش شود،چراکه موفقیت‌هایی که جریان مقاومت کسب کرده است، به لطف ایثارگری‌های شهدا است و برگزاری یادواره شهدا در
امروز در شرایطی که تمام دنیا به‌ویژه استکبار جهانی اصل نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است بیش از پیش نیاز به برپایی مراسم و یادواره شهدا داریم چراکه نقلاب اسلامی تنها نظامی است که استکبارستیز بوده و همیشه در مقابل استکبار ایستادگی کرده است
این مسیر بسیار موثر است.
صائبی اضافه کرد: امروز در شرایطی که تمام دنیا به‌ویژه استکبار جهانی اصل نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است بیش از پیش نیاز به برپایی مراسم و یادواره شهدا داریم چراکه نقلاب اسلامی تنها نظامی است که استکبارستیز بوده و همیشه در مقابل استکبار ایستادگی کرده است.
وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بهترین راه مقابله با استکبار جهانی است عنوان کرد: شناساندن فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان بهترین راه مقابله با توطئه‌های دشمنان اسلام است و این در حالی است که  نوجوانان و جوانان ما با محیط‌هایی مانند دوران انقلاب و جنگ آشنایی ندارند و فقط نام شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی را شنیده‌اند بنابراین، دشمن، جنگ را با فضای مجازی غیرقابل کنترل آغاز کرده است و باید با تمام قوا در مقابل آن ایستادگی کرد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با بیان اینکه جوانانی که آشنایی با فرهنگ شهادت و ایثار دارند، هیچ قدرتی توانایی مقابله با آنها را ندارد بیان کرد: در شهرستان لنجان یادواره‌های زیادی در طول سال برگزار می‌شود تا فرهنگ شهید و شهادت را به نوجوانان  و جوانان یادآوری کند و این در حالی است که شهدا نیازی به ما ندارند بلکه ما نیازمند به شهدا هستیم و با تداوم این مراسم‌ها نیازهای ما برطرف می‌شود از این رو باید گفت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در راستای تعادل بخشی به جامعه، توسعه فرهنگی و جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: ترویج وصیت نامه و زندگی نامه شهدا باید در جامعه امروزی الگو شود و باید توجه داشت که شهدا زنده اند و ناظر اعمال ما هستند و امید داریم بتوانیم با فعالیت های خود سهم کوچکی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشیم.
در ادامه این نشست فرهاد نیکنام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنجان، گفت: مقاومت انقلاب اسلامی ایران امروز تا مرزهای رژیم صهیونیستی رسیده است و این دقیقاً مصداق همان شعار ابتدای انقلاب است که نشان از موفقیت جمهوری اسلامی دارد.
وی افزود: البته نباید فراموش کرد که مبارزه بدون پشتوانه ممکن نیست و اساساً هیچ کاری بدون پشتوانه شکل نمی‌گیرد و نهضت و مبارزه امام خمینی(ره) نیز با یک پشتوانه فرهنگی که همان فرهنگ عاشورای حسینی است آغاز و در طول دفاع مقدس باز تولید شده است و امروز نیز به عنوان قدرت نرم جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: توان نرم، پایدارترین و کم هزینه‌ترین ظرفیت برای ایجاد امنیت در هر کشوری است و اکنون زمان توسعه فرهنگی برای تقویت توان نرم جمهوری اسلامی و ادامه حرکت روبه جلو نظام مقدس
نباید فراموش کرد که مبارزه بدون پشتوانه ممکن نیست و اساساً هیچ کاری بدون پشتوانه شکل نمی‌گیرد و نهضت و مبارزه امام خمینی(ره) نیز با یک پشتوانه فرهنگی که همان فرهنگ عاشورای حسینی است آغاز و در طول دفاع مقدس باز تولید شده است
جمهوری اسلامی با اقتدار بیشتر است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند که چنانچه حماسه نیمه روز عاشورا توانسته در طول 1400 سال از تاریخ اسلام چنین اثری از خود به جای گذارد چرا فکر نکنیم که 8 سال دفاع مقدس برای سال‌های متمادی می‌تواند در جامعه منشأ اثر باشد؛ امروز نیز می‌بینیم که تأثیری که دفاع مقدس در سوریه، یمن، لبنان، بغداد و منطقه گذاشته است چیزی جز همان بازتولید دستاوردهای برآمده از فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس نیست.
وی ادامه داد: سخنان امام خمینی (ره) نیز مبنی بر اینکه خون شهدای ما در امتداد خون شهدای کربلا است دقیقاً اشاره بر همین اثرگذاری جنگ 8 ساله در منطقه دارد، البته با نگاه به تاریخ متوجه می شویم که همواره تحولات و تغییرات بزرگ در هر منطقه و کشوری دستخوش تحریف، تخریب، تضعیف و حتی فراموشی قرار می‌گیرد، بنابراین ما موظفیم تمام توان خود را بکار گرفته تا توان نرم جمهوری اسلامی دچار آفت‌های فوق نشود و این الگوها را حفظ کنیم.
نیکنام با اشاره به نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، اضافه کرد: تأکید مقام معظم رهبری بر روایت صحیح تاریخ در دیدار با فیلم سازان و مستند سازان اهمیت مقابله با تحریف تاریخ را نشان می‌دهد و ما باید با یک اقدام جدی در برابر تحریف تاریخ موضوعات را پایش، پالایش و پویش کنیم تا راه روشن شهیدان را به عنوان سرمایه‌های انقلاب زنده نگاه داریم.

وی یاداور شد: رزمندگان دفاع مقدس با زمان شناسی صحیح به وظیفه خود در آن دوران عمل کردند و اکنون وظیفه نوجوان و جوانان ما این است که با دشمن شناسی صحیح در وادی جنگ نرم گام بنهند از این رو مسلح شدن قشر نوجوان و جوان به سلاح علم و ایمان یک ضرورت است چراکه ایمان به انسان جهت و علم به مسیر ما سرعت می دهد و در این راستا نسل جدید ما باید با دو بال علم و ایمان در مقابل حربه‌های دشمن و تهاجمات فرهنگی علیه انقلاب و شهدا بایستند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنجان متذکر شد: هر جامعه‌ای سه رکن اساسی فرهنگ، سیاست و اقتصاد دارد و این سه رکن مقاومت هم هستند که در این میان فرهنگ نقش مهمی را ایفا می‌کند و نقش هنرمندان در توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بین مردم بخصوص نسل جوان بسیار مهم و تاثیرگذار بوده از این رو هنرمندان با استفاده از زبان هنر و بهره‌گیری از آموزه‏های دینی، نقش مهمی را در ترویج این فرهنگ در جامعه برعهده دارند.
وی تاکید کرد: باید توجه داشت که اصلی‌ترین نقش در ایجاد و توسعه شبکه‌های کارآمد اجتماعی و بازتولید دستاوردهای دفاع مقدس و توان نرم بر عهده هنرمندان، تشکل‌های مردمی و فعالان عرصه
برگزاری یادواره شهدا می‌تواند فرهنگ مقاومت و ایستادگی را به نوجوانان و جوانان منتقل کند و در این میان زبان هنر نیز می‌تواند به تکلیف خود عمل کرده و با روشنگری به بصیرت‌افزایی نسل‌های جوان کمک کند
ایثارگری است، چراکه ایثارگران طلایه داران و مرزداران در دفاع از مرزهای فرهنگ ایثار و شهادت هستند که باید این وظیفه خطیر را نخست بین خود و سپس در میان آحاد جامعه عهده دار شوند تا بتوانیم پاتک سنگینی به تهاجم همه جانبه دشمنان اسلام وارد کنیم.
در ادامه علی‌اکبر محمودی مسئول بسیج هنرمندان شهرستان لنجان، اظهار کرد: برگزاری یادواره شهدا می‌تواند فرهنگ مقاومت و ایستادگی را به نوجوانان و جوانان منتقل کند و در این میان زبان هنر نیز می‌تواند به تکلیف خود عمل کرده و با روشنگری به بصیرت‌افزایی نسل‌های جوان کمک کند.
وی افزود: دشمنان با استفاده ابزاری از هنر به میدان آماده‌اند اما ما نیز می‌توانیم با استفاده از هنر اسلامی به بهترین شکل خواسته‌ها و مطالبات فرهنگی، اخلاقی و ارزشی دین اسلام را در جامعه تبیین کنیم و شبیخون فرهنگی دشمنان را خنثی‌سازیم.
مسئول بسیج هنرمندان شهرستان لنجان تصریح کرد: غرب با راه‌اندازی جنگ نرم به دنبال نابودی ارزش‌های اسلامی در جامعه است اما اصحاب فرهنگ و هنر با خلق آثار فاخر می‌توانند در خنثی کردن این توطئه‌ها نقش مهمی را ایفا کنند.
محمودی اضافه کرد: شهید آوینی و شهدای طلبه الگوی مناسبی برای هنرمندان هستند تا بتوانند با الگوپذیری از این شهیدان والامقام هنر خود را در مسیر ترویج مفاهیم اسلامی به کار گیرند و در مقابله با جنگ نرم دشمن راهگشای مناسب باشند.

وی ادامه داد: برپایی نمایشگاه‌ در حاشیه برگزاری یادواره شهدا یکی از راه‌های مؤثر در تبیین وقایع دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس است تا بتوانیم هجمه فرهنگی دشمنان را خنثی کرده و فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و انقلابی را به نمایش بگذاریم.
 محمودی متذکر شد: ما موظفیم زندگی و سیره شهدا را به نسل جوان بشناسانیم تا آن‌ها با هوشیاری در مقابل تهاجم فرهنگی دشمنان ایستادگی کنند.
در پایان این نشست، علیرضا باقری مدیر روابط عمومی شهرداری زرین شهر گفت: دفاع مقدس گنجینه عظیمی از حماسه و رشادت ها ملت غیور ایران برای همه نسل هاست و امروزه هرآنچه در عرصه های مختلف بدست آوردیم مدیون رشادت های هشت سال دفاع مقدس و خون پاک شهدای گرانقدر هستیم و این موضوع بیانگر اینست که دفاع مقدس همواره چراغ راهنمایی برای تمامی مسیرهای پیشرفت انقلاب اسلامی بوده و خواهد بود.
وی افزود: جنگ تحمیلی برای نابودی انقلاب و نظام اسلامی طراحی شده بود، اما با درایت و تیزهوشی امام خمینی(ره) به نقطه شکوفایی و درخشندگی ملت ایران تبدیل
دفاع مقدس گنجینه عظیمی از حماسه و رشادت ها ملت غیور ایران برای همه نسل هاست و امروزه هرآنچه در عرصه های مختلف بدست آوردیم مدیون رشادت های هشت سال دفاع مقدس و خون پاک شهدای گرانقدر هستیم
شد و امروز به عنوان الگویی فراتر از جغرافیای کشور و ظهور مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی در منطقه مبدل شده است.
مدیر روابط عمومی شهرداری زرین شهر تصریح کرد: باید توجه داشت که دفاع مقدس باعث شد تا مفاهیم ارزشی اسلام سرلوحه رزمندگان و آحاد مردم ایران اسلامی قرار گیرد و جهاد اکبر و اصغر با یکدیگر تلفیق شود و روحیه جهاد اسلامی انقلابی در کشور سایه بگستراند از این رو امروز دفاع مقدس، شهدا و پیام شهدا نقشه راه پیشرفت کشور است.
وی ادامه داد: باید گفت میزان ماندگاری حماسه‌ هشت سال دفاع مقدس بر لوح تاریخ و اشاعه فرهنگ آن در بین به نسل های آتی درگرو تلاشی است که مسئولان، مردم و بازماندگان و شاهدان صحنه های حوادث آن دوران طلایی تاریخ برای به تصویر کشیدن آن انجام می دهند.
باقری عنوان کرد: شرح حماسه دفاع مقدس به زبان قلم، بیان و هنر برای آیندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این بازگویی آن در دل خود مزیت ها و شاخص‌های عمده‌ای دارد اول اینکه، ای مهم نسل جوان کشور را با حماسه ها و حوادث زمانشان به هم پیوند می دهد و سپس بار تکلیفی را که از نسل پیش برجای مانده و راهی که هنوز به اتمام نرسیده است را به نسل بعد منتقل می سازد.

وی بیان کرد: هر حماسه‌ای از دو جزء تشکیل می‌شود جزء اول حماسه سازی است که در میدان مبارزه حاصل می شود و جزء دوم و مهم تر پیام رسانی حماسه هاست که این وظیفه بر عهده گروهی است که در حین حماسه و بخصوص پس از پایان مرحله اول سلاح عوض می کنند و در حالی که دشمنان میل دارد تا مردم بخصوص نسل جوان را از فضای حوادث گذشته دور سازد، ساز و کاری جدید و جدی را سامان می دهند تا بتوانند راه نیمه تمام شهیدان را به سر منزل مقصود برسانند که این مسئله از جایگاه ویژه ای برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیر روابط عمومی شهرداری زرین شهر یاداور شد: با مشاهده وضعیت موجود کشور و مقایسه با دیگر کشورهای به عینه مشاهده می شود که امنیتی که در کشور جمهوری اسلامی ایران درحال حاضر حکم فرماست مرهون خون شهدای انقلاب و شهدای هشت سال دفاع مقدس است .
وی عنوان کرد: باید توجه داشت که امروز ایران اسلامی مرکز ثبات در منطقه است و این امنیت وآرامش و این پیشرفت در عرصه های مختلف از جمله موضوع هسته ای و علمی وصنعتی مرهون فداکاری های فرزندان کشورو حاصل خون شهیدان است و از این جهت باید تلاش کنیم تا فرهنگ مقاومت و ایستادگی را برای نسل جدید تبیین کنیم.
وی بیان کرد: نمی‌توان
امام خمینی(ره) به عنوان پیشتاز مبارزه علیه ظلم و ستم در سده اخیر، حضور روحانیّون در عرصه های متفاوت جهاد و مبارزه با دشمنان دین و متعرّضان به خاک میهن اسلامی را ستودند
از نقش مدیریت امام خمینی (ره) به عنوان ولی امر مسلمین جهان و معمار کبیر انقلاب منحصر به فرد ایران چشم پوشی کرد چراکه جنگ تحمیلی رویدادی غیر پیش بینی شده بود و بنا به ماهیت خود تنش زا به شمار می‌امد و اهمیت این بحران در آنجا بود كه كشور در حال از سرگذراندن دوران اولیه انقلاب بود از این رو با آغاز جنگ تحمیلی امام خمینی(ره) با تأكید بر انسجام و وحدت درونی و دوری از اختلافات سعی كرد تا اولین گام در برابر این بحران را با حفظ انسجام درونی و استفاده از عاملان انسانی كه سراپا همه گوش به فرمان رهبری او بودند، بردارد.
باقری خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) با بهره‌ گیری از آموزه‌ هایی كه از دین مبین اسلام داشتند و بر اساس توانایی و قابلیت‌های رهبری خویش در هنگام جنگ توانستند با شناخت از وضع موجود، تصمیم‌ گیری سنجیده و مطابق با شرایط انجام دهد و ایشان با شناخت از واقعیت‌ها و حقیقت‌ های موجود سیستم نوپای جمهوری اسلامی، با تلفیق آموزه‌ های مذهبی و ملی و برجسته كردن اتحاد درونی توانست تا سرمایه اجتماعی را تقویت نماید و همین امر یكی از ابعاد مثبت مدیریت رهبری در دروان جنگ تحمیلی بود.

وی  با اشاره به حضور پرشور روحانیون در جنگ تحمیلی، اظهارکرد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که روحانیون که جهاد عملی را به اجتهاد علمی ضمیمه کرده و در عرصه های مختلف دفاع مقدّس، حضور موثّر، همه جانبه و شاخص، داشتند، دفاع علیه مهاجمین به خاک ایران اسلامی را نه فقط مرهون غیرت دینی، و ملّی خود، بلکه مستند به آموزه های دینی در ضرورت دفاع از خاک میهن اسلامی می دانشتند از این رو حضور روحانیون در دوران هشت ساله دفاع مقدس، همچون نگینی بر تارک تاریخ حماسه ایثار و پایداری آزادگان کشور ایران می درخشد.
مدیر روابط عمومی شهرداری زرین شهر اضافه کرد: امام خمینی(ره) به عنوان پیشتاز مبارزه علیه ظلم و ستم در سده اخیر، حضور روحانیّون در عرصه های متفاوت جهاد و مبارزه با دشمنان دین و متعرّضان به خاک میهن اسلامی را ستودند و با اعلام پیشگامی آنان در عرصه های مبارزه با رژیم استبدادی طاغوت و دفاع مقدّس، گستره حضور این عزیزان را در عرصه های علمی و عملی را مورد تمجید قرار دادند از این جهت باید تلاش شود یادواره شهدای طلاب در شهرستان لنجان با کیفیت هرچه بیشتر برگزار شود تا به موفقیت دست پیدا کنیم.
02116/131/15
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 261564
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها