نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی:

صنایع دفاع اجازه نفس کشیدن لنجان را گرفته است

تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۹
Share/Save/Bookmark
لنجان_نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: صنایع دفاع مرکز و ضلع جنوبی زمین‌های در اختیار خود را رها کرده‌اند و چسبیده به دو شهر سده لنجان و ورنامخواست و همچنین چند روستا و در حریم جاده ساخت و ساز انجام داده‌اند که این مسئله اجازه نفس کشیدن شهرها و روستاها را گرفته است.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، محسن کوهکن در نشست مجمع عمومی نمایندگان استان اصفهان در کارخانه ذوب اهن اظهار کرد: صنایع دفاع از زمان استقرار در شهرستان لنجان برای بالغ بر 80 هزار هکتار اراضی این شهرستان درخواست واگذاری کرده که مسئولان وقت نیز نوشته‌ای به آنها درخصوص موافقت با این مسئله داده‌اند اما این مسئله در هیچگونه سندی ثبت و ضبط نشده است.
وی افزود: نکته قابل توجه این مسئله آنجاست که این مجموعه مرکز و ضلع جنوبی این زمین‌ها را رها کرده‌اند بالغ بر 8 هزار هکتار و چسبیده به دو شهر سده لنجان و ورنامخواست و همچنین چند روستا و در حریم جاده ساخت و ساز انجام داده‌اند که این مسئله اجازه نفس کشیدن شهرها و روستاها را گرفته است.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر این مجموعه در حریم جاده مواصلاتی ورنامخواست_سفید دشت قرار دارد از این رو باید با این مجموعه خود را با نظرات کارشناسی استانداری و... تطبق دهند و مشکلات این حوزه مرتفع گردد چراکه اگر ممانعت صنایع دفاع نبود این پروژه تا به امروز به اتمام رسیده بود.

وی در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات نبود کلانتری در شهر جدید فولادشهر، اضافه کرد: با تشکیل شهر جدید فولادشهر بالغ بر 25 هزار نفر در این شهرسکونت داشتند و در سرشماری جدید جمعیت این شهر بالغ بر 90 هزار نفر را نشان می‌دهد که با توجه به پروزه عظیم مسکن مهر فولادشهر که بالغ بر 35 هزار واحد مسکونی را در دل خود جای داده قطعا در آینده مسائل متعددی را برای فولادشهر به‌دنبال خواهد داشت.
امکانات و خدمات اولیه در فولادشهر هم‌پای جمعیت ارتقاء داده نشده
کوهکن با اشاره به اینکه امکانات و خدمات اولیه در فولادشهر نتوانسته هم‌پای جمعیت ارتقاء داده شود، ادامه داد: طی مدت گذشته و فراهم نبودن امکانات لازم که می‌باید با افزایش جمعیت زیرساخت‌های لازم نیز فراهم شود امروز مسائل متعددی را برای فولادشهر به همراه داشته، البته با همت مسئولان شهرستانی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته تا امکاناتی را تامین کند و در این میان استان نیز کمک‌هایی را داشته اما این امکانات پاسخگوی مسائل مردم این شهر نیست از این رو باید با نگاه ویژه‌ای به فولادشهر نگریسته شود.
وی عنوان کرد: دولت گذشته و فعلی به واسته زمین‌های شرکت عمران مسائل شهرهای جدید را پیگیری کردند اما در اخرین جمع‌بندی که در این خصوص داشتیم به این نتیجه دست پیدا کردیم که شرکت عمران فولادشهر اگر حتی 100 هکتار زمین خود ار آماده سازی کند و با توجه به وضعیت رکود موجود این زمین‌ها را به فروش برساند پاسخگوی حداقل نیازهای این پروژه نیست.


کوهکن بیان کرد: این پیشنهاد به شرکت عمران فولادشهر ارائه شد که در ابتدا نیازسنجی مسکن مهر فولادشهر انجام گیرد تا بتوانیم در کمیته شورای برنامه‌ریزی شهرستان و سپس در شورای برنامه ریزی استان مطرح شود تا مابه‌التفاوت درآمدها و توان بالقوه و بالفعل شرکت عمران فولادشهر را جمع اوری کرده در اعتبارات تملک و دارایی حل نماییم.
وی یادآور شد: ما با همکاری فرماندار شهرستان لنجان مسئله ساختمان کلانتری فولادشهر را پیگیری خواهیم کرد تا این مهم مرتفع گردد اما نیاز است فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان نیز نگاه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشند و تجهیزات لازم و نیروی این مجموعه را با سرعت هرچه بیشتر تامین کنند تا خدایی ناکرده دچار مسائل بحرانی نشویم.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به جانمایی منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان لنجان، خاطرنشان کرد:12 سال پیش 3 منطقه ویژه پتروشیمی، ریلی و IT در استان اصفهان پیش‌بینی شد، که در این میان منقطه ویژه اقتصادی IT به شهرستان لنجان واگذار گردید و با تلاش‌های انجام گرفته از سوی فرماندار شهرستان این منطقه جانمایی گردیده و تا حد مصوبه شورای عالی مناطق نیز رفت و استنباط ما این بود که این مسئله در دولت بعد جزء مصوبات خواهد اما این مسئله جزء هیئت دولت فعلی نبوده است.
درصورت نیاز برای تسریع در راه اندازی منطقه ویژه اقتصادیIT لنجان با رئیس جمهور  نیز مذاکره می کنم
وی متذکر شد: دولت یازدهم تاکنون دو مرحله لایحه در این خصوص داده که در یکبار در مجلس نهم رد شد و یکبار دیگر نیز به مجلس دهم لایحه ارائه گردیده که در استان اصفهان یک منطقه ویژه برای شهرستان شاهین شهر پیش بینی شده و در این خصوص بنده با اکبر ترکان دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی و مشاور رئیس‌جمهور صحبت کردم و که اعلام کردند این مسئله از قلم افتاده است.

کوهکن تاکید کرد: مشکل امروز این آقایان این است که لایحه‌ای به کمسیون اقتصادی مجلس ارائه شده،پیشنهادات بی حدی داده‌اند و بطور مثال شهرستانی وجود دارد که فاقد امکانات لازم است و طی صحبت های انجام شده دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی و مشاور رئیس‌جمهور گفتند چند نقطه در کشور وجود دارد که از قلم افتاد و اگر با دوستان کمسیون تفاهم بشود که در حد 4 نقطه به لایحه اضافه شود با رئیس جمهور صحبت کرده و موافقت وی را کسب خواهم کرد و بنده پیگیر این مهم خواهم بود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اتمام پروژه‌های انتقال فاضلاب شهرهای باغشاد و چرمهین وهمچنین تکمیل خط انتقال پساب فاضلاب روستاهای هاردنگ و زمان آباد بالغ بر 132 میلیارد تومان اعتبار نیازمند است،  یادآور شد: بحث کاهش آب باعث شد سرمایه‌گذاری در حوزه استفاده از پساب فاضلاب همانند تفاهم‌نامه موجود با فولاد سبا برای کارخانه ذوب آهن در نظر گرفته شد تا مازادپساب فولادشهر به اضافه اجرای پروژه فاضلاب شهر‌های باغشاد، چرمهین و روستاهای محور هاردنگ، کچوئیه و زمان آباد مورد استفاده قرار گرفته و پساب آن در صنعت مورد استفاده قرار گیرد تا چالش‌های پیش رو در صنعت وکمبود آب مرتفع گردد.
02116/131
کد مطلب: 257476
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها