یادداشتی از لباس نو بر قامت شهر

انعکاس هنر و زندگی در دیوارهای شهر اصفهان

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۵
Share/Save/Bookmark
اصفهان شهر تاریخ ،شهر هنر، شهر فرهنگ درگذر قرن 21 به یک بازآفرینی هنر نیاز دارد. بازآفرینی که با الهام از گذشته و همراه باهنر روز دنیا بتواند در زندگی امروز شهروندان نقش‌آفرینی کند.
 
به گزارش ایمنا سالها بود که تخیل می‌کردم که دیوارهای شهر اصفهان مانند آثار تاریخی‌اش نمایانگر هنر ، تاریخ و فرهنگش باشد،دیوارهایی که می‌تواند انعکاس هنر  برای  گردشگران داخلی و خارجی باشد و زیبایی را هدیه کند.هدیه ایی که مایه آن کمی عشق و هنر است.این تخیل خیلی زود به همت شهرداری اصفهان به واقعیت پیوست.
این روزهای دیوارهای شهر اصفهان با شهروندانش حرف می‌زند،نگاه می‌کند و می‌خندد.انعکاس هنر در دیوارهایی که سیمان و آجر سخت را به بومی نقاشی تبدیل کرده  و  هر یک نشان از جریان داشتن زندگی و دوست داشتن این روزهای آخر سال است.
در آستانه عید نوروز  بااینکه زاینده‌رود خشک است اما شهری با لبخند نقاشی‌ها و رنگ‌هایی به تنوع رنگین‌کمان و قالی‌های  پرنقش‌ونگار اصفهان داریم .
اصفهان شهر تاریخ ،شهر هنر، شهر فرهنگ درگذر قرن 21 به یک بازآفرینی هنر نیاز دارد. بازآفرینی که با الهام از گذشته و همراه باهنر روز دنیا بتواند در زندگی امروز شهروندان نقش‌آفرینی کند.

ابتکار قابل‌تقدیر سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان در نقاشی دیوارهای سیمانی و آجری بی‌روح خیابان‌ها ، کوچه‌ها  و گذرها به‌نوعی بازآفرینی هنر برای مردم شهر است.هنری که روزانه میلیون‌ها بازدیدکننده دارد و  شهر را به یک نمایشگاه دایمی نقاشی تبدیل ساخته است .
حضور هنرمندان و دانشجویان رشته نقاشی در این پروژه فقط زیباسازی دیوارهای  شهر نیست ،بلکه آشنا ساختن مردم باهنر نقاشی و سبک‌های هنری به‌ویژه هنر نگارگری است.
حضور نگارگری در زندگی شهری می‌تواند حس ستایش زیبایی ، مفاهیم عرفانی و اخلاقی را در جامعه تقویت کند.
این نقاشی‌های  ماندگار بر روی دیوارهای شهر هرروز به بازدیدکنندگان یک پیام صلح و دوستی تقدیم می‌کند که هرروز را با زیبایی و لبخند آغاز کنیم و در میان مسایل و مشکلات روزمره تصویری  زیبا از زندگی امروز و دیروز را تداعی کنیم.
معرفی سبک‌های نقاشی و آثار ارزشمند نقاشان اصفهان در این  نقاشی‌های  دیوارها  می‌تواند گردشگران خارجی را با تاریخ هنر این شهر آشنا و چه‌بسا علاقه‌مند سازد.آشنایی که منجر به خرید آثار هنری این شهر ازجمله صنایع‌دستی می‌شود و جریان اقتصادی هنر را زنده نگه می‌دارد.
دیوارهای پرنقش‌ونگار می‌تواند گردشگران جوان را به بازدید از اصفهان علاقه‌مند سازد.وسایل ارتباطی این روزها می‌تواند این جذابیت‌ها در کمتر از یک ثانیه به اقصا نقاط جهان معرفی کند و انگیزه ایی برای بازدید از شهر هنر خیز اصفهان ایجاد کند. نمونه این روش را می‌توان در جشن رنگ‌های  هند مشاهده کرد که سالیانه چندین میلیون نفر را برای بازدید به هند می‌کشاند.
 امید است که سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با دعوت از هنرمندان رشته نقاشی و نگارگری در تمام سبک‌ها چه سنتی چه مدرن زمینه خلق آثار بدیل و ارزشمند بر دیوارهای شهر را فراهم سازد.این کاروان هنر می‌تواند در بین هنرمندان هنرهای تجسمی ازجمله مجسمه‌سازی و هنر موسیقی ،شعر و غیره انگیزه‌ای برای آفریدن ایجاد کند تا با خلق آثار شهروندان و گردشگران را باهنر این شهر آشنا سازد.
حسین قلع ریز / روزنامه نگار
000/00
کد مطلب: 275480
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها