داخلی
 
عضو مرکز باروری و ناباروری اصفهان:

میکرواینجکشن شانس باروری را در مردان افزایش می‌دهد

تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۳
Share/Save/Bookmark
خبرگزاری ایمنا: روش میکرواینجکشن بهترین راه برای افزایش شانس باروری در مردان است.
 
 دکتر سید یدالله کلانتری عضو مرکز باروری و ناباروری اصفهان با اشاره به تکنیک میکرواینجکشن که در درمان ناباروری مردان استفاده می‌شود، بیان داشت: این روش با تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک است که تحول عمده‌ای را در درمان ناباروری مردان ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه در این روش جنین شناس با استفاده از میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا قادر به تمایز اسپرم‌های طبیعی از غیرطبیعی است، خاطرنشان کرد: در این روش پس از بی‌حرکت کردن اسپرم به وسیله سوزنی بسیار نازک آن را به داخل تخمک تزریق می‌کنند.
این متخصص افزود: این عمل در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد ناباروری مردان انجام می‌شود و شانس باروری را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه موارد افزایش شانس باروری توسط میکرواینجکشن، گفت: تعداد کم اسپرم‌ها، تحرک ضعیف اسپرم‌‌ها با اشکال ناهنجار زیاد، انسداد مجاری اسپرم بر که مانع آزادسازی اسپرم‌ها می‌شود، وجود آنتی‌بادی ضد اسپرم، وازکتومی و در موارد عدم لقاح یا لقاح ضعیف یا IVF و درموارد وجود اسپرم در نمونه بیوپسی از بیضه امکان باروری افزایش می‌یابد.
کلانتری با اشاره به مراحل انجام این عمل، اظهارداشت: مرحله تحریک تخمک‌گذاری، جمع‌آوری تخمک، جمع‌آوری اسپرم، لقاح و رشد جنین، انتقال یا ترانسفر جنین به داخل رحم از جمله مراحل این کار است.
وی با بیان اینکه داروهای محرک تخمک‌گذاری جهت به دست آوردن تخمک زیادتر و متعاقب آن تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز می‌شوند، تصریح کرد: این داروها از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان از سالم بودن رحم و تخمدان‌ها تجویز می‌شوند.
این متخصص در مورد روش جمع‌آوری تخمک، گفت: لازم است بیمار در روز تخمک‌گیری ناشتا باشد،این کار با یک بیهوشی مختصر انجام می‌شود تا در زمان تخمک گیری احساس ناراحتی نشود، سپس تخمک‌ها بادید مستقیم سونوگرافی توسط یک سوزن بسیار باریک کشیده می‌شوند و درون لوله‌ای ویژه جمع‌آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل داده می‌شود.
وی با اشاره به عوارض سندروم هایپراستیمولیشن، بیان داشت: تحریک پیش از حد تخمدان‌ها، عوارض بیهوشی، خونریزی، عفونت، آسیب به عروق، روده‌ها و مثانه حین تخمک‌گیری و چند قلوزایی از عوارض این عمل است.

کد مطلب: 87782
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها