داخلی
 
تکنولوژی در خدمت پزشکی؛

روباتی که دارو را به نقاط مورد نیاز بدن‌ می‌رساند

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
Share/Save/Bookmark
محققان به تازگی روبات کوچکی ابداع کرده اند که پس از ایمپلنت زیر پوست بیماران می تواند، دارو را در بدن آنها آزاد کرده و به نقاط مختلف دارو رسانی کند.
روباتی که دارو را به نقاط مورد نیاز بدن‌ می‌رساند
 
به گزارش ایمنا، محققان روبات کوچکی ساختند که با ایمپلنت در زیر پوست می‌تواند به نقاط مختلف بدن  بیمار دارورسانی کند. این روبات کوچک که از جنس هیدروژل و با استفاده از فناوری سه‌بعدی ساخته شده است، فاقد هرگونه باتری یا سیم بوده و با استفاده از میدان مغناطیسی خارجی فعال می‌شود.
این روبات کوچک بر اساس فناوری "چرخ ژنو" عمل می‌کند که در ساخت ساعت کاربرد دارد. در این روبات زیستی کوچک، مکانیسم دورانی چرخ ژنو توسط میدان مغناطیسی خارجی فعال می شود و یکی از شش مخزن حاوی دارو تخلیه می‌شود.
بدین ترتیب پس از، در زمان لازم پزشک می‌تواند با استفاده از میدان مغناطیسی،  دارو را در بدن او آزاد کند.
محققان برای اطمینان از عملکرد روبات، آن را در بدن موش‌های مبتلا به سرطان استخوان آزمایش کرده و نتیجه را با موش‌هایی که به شیوه متداول شیمی‌درمانی شدند، مقایسه کردند.
بررسی های صورت گرفته نشان داد که رشد تومور در بدن موش‌هایی که با استفاده از روبات دارو را دریافت می‌کنند، کمتر است و تعداد سلول‌های سالم سایر اندام‌ها که در اثر دارو آسیب می‌بینند در مقایسه با شیوه متداول شیمی‌درمانی، کاهش چشمگیری داشته است.
در حال حاضر این فناوری روی موش ها آزمایش شده است، اما به زودی در بدن انسان برای دارورسانی به تومورهای سرطانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  فرآیند چاپ سه‌بعدی این روبات که تنها 1.5 سانتیمتر طول دارد، 30 دقیقه طول می‌کشد.
11174/130/5
 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews 
کد مطلب: 264330
 


 
پربیننده ترین ها