رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی اصفهان:

مبارزه با آفت توتا آبسولوتا در بخشی از مزارع گوجه اصفهان آغاز شد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۳
Share/Save/Bookmark
خبرگزاری ایمنا: رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی اصفهان گفت: با شیوع آفت توتا آبسولوتا در بخشی از مزارع گوجه اصفهان، مبارزه با این آفت آغاز شد.
مبارزه با آفت توتا آبسولوتا در بخشی از مزارع گوجه اصفهان آغاز شد
 

به گزارش ایمنا رفعت جاه با اشاره به اینکه آفت توتا آبسولوتا (Tuta absoluta) شب پره بسیار خطرناک به ویژه بر روی گوجه فرنگی است، اظهار داشت: این آفت می تواند ۵۰ تا ۱۰۰ درصد به محصول آسیب برساند.
وی افزود: توتا آبسولوتا به بوته های گوجه فرنگی از مرحله گیاهچه تا گیاه حمله و لاروهای آن از جوانه های انتهایی، ساقه، برگ گل و میوه تغذیه می كنند.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی اصفهان بیان داشت: نتایج حاصل از پایش آفت پروانه توتا آبسولوتا در مزارع این منطقه، نشان از شیوع نگران كننده این آفت دارد.
وی تصریح کرد: نتایج حاصل از پایش نشان می دهد كه روزانه ۳۰۰ پروانه بالغ آفت توتا در تله های مزارع می افتد.
رفعت جاه استفاده از روش های پیشگیرانه و زراعی، مبارزه غیر شیمیایی و مبارزه شیمیایی را به كشاورزان توصیه کرد.
وی با تاكید بر افزایش روش های كنترل آفات در گلخانه ها و مزارع باز، هشدار داد: این آفت می تواند تا ۱۰۰ درصد به محصولات خسارت وارد كند.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه اولین بار در كشور این آفت در آبان سال ۷۹ در استان آذربایجان غربی گزارش شد، اضافه کرد: بعد از آن آفت یاد شده در استان هایی غربی و مركزی از جمله استان اصفهان مشاهده شد.
وی با تاکید براینکه آفت توتا آبسولوتا بین ۱۰ تا ۱۲ نسل دارد و حشرات ماده این آفت تا ۲۶۰ عدد تخم روی برگ های گیاه میزبان قرار می دهند، یادآور شد: این آفت میزبان گوجه فرنگی، سیب زمینی، تنباكو و علف های هرز است .

کد مطلب: 103685
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها