۱
 
مدیر موسسه پیشگامان رهایی نشاط:

اعتياد فقط يك بيماري است، نه مشكل اخلاقي ست و نه ضعف اراده/اشتغال حلقه مفقوده در درمان اعتیاد

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۰
Share/Save/Bookmark
لنجان_مدیر موسسه پیشگامان رهایی نشاط زرین شهر گفت: ترک اعتیاد خود یك درد است و پیدا كردن شغل پس از ترک اعتیاد نیز دردی دیگری كه بهبود یافتگان مصرف كنندگان موادمخدر پیش رو دارند.
 
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، امروزه وابستگی به مصرف و سوءاستفاده از مواد به‌ویژه موادمخدر و محرک از پدیده‌های پیچیده و شوم جامعه مدنی است چراکه این آسیب اجتماعی علاوه بر به زوال کشاندن جامعه، مسیر را برای از میان رفتن بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی هموار می کند، باید توجه داشت که این معضل چندوجهی جامعه را از منظر امنیت، آرامش و ارزش‌های اخلاقی مورد تهدید و آزار قرار می‌دهد. چندسالی است که سازمان بهزیستی برای رفع این بلا، مجوزهای لازم را برای فعالیت کمپ یا کانون‌هایی برای ترک اعتیاد تخصص داده است تا بتواند اعتیاد را تا حد ممکن ریشه‌کن کند، چراکه در گذشته مردم، معتادان را به چشم جنایتکاران نگاه می‌کردند، اما امروزه دیگربرای اکثریت، بیمار بودن این افراد ثابت شده است و از این جهت تلاش برخی افراد و یا حتی برخی بهبود یافتگان این بلای خانمان سوز برای نجات معتادان در جامعه مشهود است که این افراد جدای از حمایت‌های سازمان بهزیستی در خصوص اخذ مجوزات لازم نیازمند حمایت‌های همه جانبه مسئولان، مردم و خیرین هستند. از این جهت گفت و گویی با محسن طالبیان مدیر موسسه پیشگامان رهایی نشاط داشتیم که در ادامه ان را خواهید خواند.
به عنوان اولین، موسسه پیشگامان رهایی نشاط از چه زمان و با چه هدفی فعالیت خود را آغاز کرد ؟
فعالیت ابتدایی ما از سال 83 آغاز شد که طی یک سال فعالیت به دلیل کمبود امکانات و مکان مناسب کانون اصلاح و تربیت تعطیل شد اما به دلیل مراجعه فراوان معتادان و خانواده‌های آنها برای قطع مصرف مجددا فعالیت این کانون از سال 89 از سر گرفته شد و مکانی در حاشیه شهر کرایه گردید که البته این مکان نیز فاقد استاندارهای لازم بود.اما با توجه به اینکه نجات معادان از بند اسارت این بلای خانمان سوز علت اصلی راه‌اندازی این مرکز بود و بنده نیز خود به واسطه یکی از افراد رها یافته از بند اعتیاد آزاد شده بودم زمینی را خریداری کرده و طی 2 سال مکانی با استاندارهای لازم و ساختار بهزیستی ساخته شد تا بتوانیم گامی در راستای درمان اعتیاد در شهرستان لنجان برداریم چرا که چند سال تخریب جسمی و روحی بر اثر مصرف مواد مخدر صفحات تلخی در کتاب خاطرات زندگیم را به خود اختصاص داده است که به هیچ عنوان دوست ندارم این خاطرات در دفتر زندگی فرد دیگری به ثبت برسد.

آمار پذیرش این موسسه را بیان فرمایید و بگویید از زمان آغازین فعالیت شما تا به امروز چند نفر معتاد موفق به ترک اعتیادشده اند؟
در پاسخ به بخش اول سوال تان باید بگویم که طبق آمار موجود در این موسسه در سال 1390 تعداد 4 هزار و 500 نفر توسط این مرکز پذیرش شده اند که این افراد در مراحل مختلف، تحت درمان و ترک قرار گرفته اند. در پاسخ به بخش دوم سوال، موسسه پیشگامان رهایی نشاط از آغاز فعالیت و در طول 4 سال اخیر، توانسته تعدا قابل توجهی از مراجعین را درمان کند و باید بگویم بالغ بر هزار و 500 نفر از این افراد که همچنان طی سال‌های گذشته با این کانون در ارتباط هستند پاک مانده‌اند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که از برخی مراجعه کنندگان نیز اطلاعات لازم در این خصوص وجود ندارد اما امیدواریم این افراد نیز توانسته باشند در سلامت کامل در کنار خانواده خود به زندگی اجتماعی خود بازگشته باشند.
نکته قابل توجه در موسسه پیشگامان رهایی نشاط وجود سالن زورخانه در این مکان است علت ساخت چنین مکانی در کانون اصلاح و تربیت چه بوده است؟
همه ورزشکاران باستانی به امام علی (ع) که اسوه مردانگی و شجاعت است اقتدا می کنند و پیرامون خسته کردن جسم خود، تفکرات ائمه اطهار (ع) را سرالوحه زندگی خود قرار می‌دهند از این جهت باید بگویم که ورزش‌های باستانی زمینه رشد معنویت در انسان را فراهم می کند و در چنین مکان های مقدس، انسان سازی به درجه کمال می رسد و با توجه به اینکه معتادان به واسطه این بیماری از خداوند متعال و معنویت فاصله گرفته‌اند و یکی از راه‌های آشتی با خداوند استفاده از روحیه پهوانی و ورزش است از طرفی نقش ورزش در پیشگیری  و درمان اعتیاد به عنوان مرحله ای بسیار حائز اهمیت غیر قابل انکار است و بر اساس مطالعات انجام شده، نخستین گام موثر در پیشگیری از این معضل اجتماعی، توسعه و تقویت ورزش و زیرساخت های مرتبط با آن است از این جهت ما نیز با احداث چنین مجموعه‌ای در راستای درمان اعتیاد در شهرستان گام برداشتیم که این مسئله باعث شده است بسیاری از افرادی که قطع مصرف کرده‌اند همچنان به این مکان مراجعه کرده و به صورت رایگان از امکانات این مکان بهره‌مند شوند.

باید به این نکته نیز توجه داشت که متاسفانه امروزه دو گونه تبليغات در مورد اعتياد وجود دارد،عده ای معتقدند اعتياد درمان ندارد و عده ای نيز با انتشار آگهی های فريبنده همانند ترک اعتياد در يک روز بدون دارو و ... مردم را سركيسه می كنند.حال آنكه هيچ كدام از اين دو موضوع صحت ندارد. ما با چنین فعالیت‌هایی می خواهيم بگوييم اعتياد درمان می شود اما زمان ميبرد. درمان اعتياد فقط نيازمند عشق و احساس و عقل است و در اين مركز كسانی كه به انواع مواد مخدر اعتياد دارند می توانند درمان شوند، چرا كه با استفاده از کارشناسان جهان بيني فرد را تغيير می دهيم تا با خود وخدای خود آشتی کند از این رو می‌توانیم بگوییم نقش سلامت معنوی در حل معضلات اجتماعی و فردی، به نحوی چشمگیر قابل ملاحظه است و باید گفت رمز موفقیت کانون‌های ترک اعتیاد بهره‌گیری و تلفیق دو روش پرهیز و ایمان‌مداری است.

موسسه پیشگامان رهایی نشاط به عنوان اولین کانون اصلاح و تربیت در کشور به بحث امداد و نجات ورود پیدا کرد، جرقه چنین کاری از کجا زده شد؟
موسسه پیشگامان رهایی نشاط با بهره گیری از دانش و تخصص و با بسیج پتانسیل های اجتماعی درحوزه کاهش آسیب های اجتماعی ،درمان و بازتوانی آسیب دیدگان اعتیاد ، اقدام به راه اندازی مجموعه‌های مختلفی از جمله کانون اصلاح و تربیت آن هم در چارت سازمان هلال احمر نمود که این مهم با تلاش دوستان بسیار خوبمان سید حسین هاشمی و مهدی علی‌نقی از غواصان و امدادگران نمونه شهرستان لنجان انجام گرفت.باید بگویم حضور افراد نخبه و فعال در زمینه‌های مختلف در کمپ‌های ترک اعتیاد می‌تواند زمینه ساز ظهور و بروز استعدادهای نهفته معتادان و بهبود یافتگان باشد از این جهت سید مهدی هاشمی از مربیان غواصی و امداد و نجات نیز باحضور خود در این مجموعه توانست 15 نفر از بهبود یافتگان را تحت آموزش تئوری و عملی امداد و نجات، غواصی و کار در ارتفاع قرار دهیم و با پایان این آموزش‌ها برآن شدیم تا پایگاه امداد و نجات را در این موسسه افتتاح کنیم که بحمدالله این مسئله مورد استقبال جمعیت هلال احمر شهرستان نیز قرار گرفت و مقرر شد با استفاده از مدرسین هلال احمر در دوره‌های 28 روزه ترک اعتیاد مراجعین با کمک‌های اولیه و امداد و نجات آشنا گردند. همچنین باید گفت که کانون اصلاح و تربیت با حضور مسئولین استانی از جمله معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان و مسئولان شهرستانی افتتاح شد.

اشتغال حلقه مفقوده در درمان اعتیاد است، نظر شما در این خصوص چیست؟
به نکته قابل توجهی اشاره کردید اشتغال، مهم‌ترین عامل بازدارندگی از اعتیاد در مراحل سه‌گانه پیشگیری، درمان و ادامه تداوم سلامت در معتادان است و باید گفت که متاسفانه برخی بهبود یافتگان بعد از چند سال پاکی و بهبود یافتگی مجدداً بعلت بیکاری به سمت مواد مخدر روی می آورند. از این جهت مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به اشتغال این افراد داشته باشند تا بتوانند همچون دیگر افراد به آغوش جامعه بازگردند.یکی از فعالیت های مد نظر موسسه پیشگامان رهایی نشاط ایجاد اشتغال و مهارت آموزی به مدد جویان موسسه است. چرا که در اغلب موارد علت اصلی گرایش افراد به اعتیاد مجدد پس از پاک شدن عدم اشتغال فرد است که می تواند دو دلیل داشته باشد یکی نداشتن تخصص و یا مهارت برای اشتغال و دیگری عدم داشتن سرمایه اولیه برای راه اندازی یک شغل، و در این راستا فنی حرفه‌ای نیز می‌توان به کمک ما آمده تا مهارت‌های مختلف را به این افراد آموزش دهیم از طرفی برای رفع این مشکل می‌توانیم اقدام به راه اندازی یک کارگاه تولیدی و ساخت تولیدات مختلف با ام دی اف کنیم که البته این مهم نیازمند نگاه ویژه مسئولان و خیرین است تا شاید گامی موثر در این زمینه برداشته شود چراکه ترک اعتیاد خود یك درد است و پیدا كردن شغل پس از ترک اعتیاد نیز دردی دیگری است كه بهبود یافتگان مصرف كنندگان موادمخدر پیش رو دارند.

آیا این موسسه دارای بودجه دولتی است و یادرآمد وهزینه آن از کجا تامین می شود؟
خیر. موسسه بودجه ای از دولت دریافت نمی کند و هزینه های مرکز توسط بنده و خانواده‌های معتادان که برخی از آنها وضعیت مالی خوبی دارند، تامین می شود و مابقی از اداره بهزیستی تامین می شود که البته در بسیاری از مواقع خانواده‌های معتادان و خود افراد در تامین این هزینه‌ها با مشکل مواجه هستند که البته ما نیز نمی‌توانیم دست رد به سینه آنها بزنیم و با کمترین هزینه این افراد پذیرش می‌شوند.طول مدتی که فرد در این مجموعه اقامت می کند ۲۸ روز است که هزینه‌ای بالغ بر ......ریال در نظر گرفته شده و باید گفت خیرین می‌توانند در این زمینه کمک شایانی به بازگشت این افراد به جامعه داشته باشند که امیدواریم این مهم نیز در شهرستان لنجان محقق گردد البته این نکته نیز باید مد نظر باشد که کلیه مسائل مالی مجموعه شفاف بوده و در صورت نیاز به خیرین و افرادی که درخواست این مسئله را داشته باشند ارائه خواهد شد. باید بگویم که در ترک اعتیاد و کاهش جامعه معتادین به مواد مخدر باید زنجیره ای از تعاملات بین بخشی ایجاد و همگی با برنامه ای مدون در این مسیر پیش بروند که اگر زنجیره عملکردی خوب انجام وظیفه کند شاهد افزایش کمی و کیفی بهبود یافته خواهیم بود.

درپایان، شما چه انتظاری از مدیران و مردم دارید؟
از مسئولان و مردم انتظار داریم به معتادان به چشم بیمار نگاه کنند. حتی چنانکه فرد معتاد برای چندمین بار موفق به ترک اعتیاد نباشد باز هم کمک کنند و حال او را درک نمایند. نباید هم غافل باشند که تا لحظه ترک، نا امید نباشند چرا که بیماری اعتیاد بسیار فراتر از بیماری های دیگر است.
حامد سلیمیان
02116/131/20
 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 270812
 


 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۰:۴۶:۵۹
مصاحبه بسیار تأثیرگذاری هستش. امیدوارم همه رسانه ها برای حل این معضل بزرگ اجتماعی که سالهاست گریبان گیر درصد بزرگی از خانواده های کشورمون شده, همانند شما سعی و تلاش بیشتری به خرج بدهند. با امید موفقیت روز افزون.
 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها