سین های اقتصادی روزمره؛

هفت سین اقتصادی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
Share/Save/Bookmark
هر ایرانی سال جدید و نوروز خود را با چیدن سفره هفت سین آغاز می کند به امید اینکه سال جدید پر از برکت و نشاط و موفقیت به خصوص برای اقتصاد کشور باشد. ما نیز در آستانه سال 96، سفره اقتصادی خود را پهن کردیم.
 
به گزارش ایمنا، با پهن کردن هفت سینی با چهره ای جدید اما عناوینی آشنا، به امید اقتصادی پویا برای کشور می نشنیم. این هفت سین در زندگی روزمره اقتصادی همیشه با ما هستند: 
سکه: از خاصیت نقدشوندگی بسیار بالاتری برخوردار است و می‌توان آن را در هر زمان و موقعیتی به فروش رساند و کسب درآمد کرد. با توجه به نقش با اهمیت سکه به عنوان کالایی سرمایه‌ای، بانک‌ها نیز بخشی از سرمایه‌ها و نقدینگی خود را به سکه به عنوان پشتوانه پولی و سرمایه مطمئن تبدیل می‌کنند. 
سرمایه: عبارت است از حق یا علاقه صاحبان یک موسسه نسبت به دارایی موسسه مذکور. پس از پرداخت تمام بدهی‌ها و تعهدات یک موسسه آنچه از دارایی باقی می ماند متعلق به صاحب یا صاحبان موسسه است که درآمد به حساب می آید. به طور کل سرمایه از دو طریق افزایش می یابد، سرمایه گذاری شخصی، سود حاصل از عملیات موسسه 
سهم: قطعه‌ای از سرمایه و درآمد یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نماینده کوچکترین واحد مالکیت در  یک شرکت یا کارخانه است. دارنده هر سهم یا سهامدار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است. 
سود: برابر با تفاوت درآمد و هزینه است. سود به دو دسته سودکوتاه مدت و سود بلندمدت تقسیم می‌شود.
 سود با درآمد رابطه مستقیم و با زیان، رابطه معکوس دارد. 
سوخت: ماده‌ای است که در اثر تغییرات تولید انرژی مفید می‌کند که بعداً می‌تواند تبدیل به انرژی مکانیکی شود. این تغییرات معمولاً با  سوختن (یعنی ترکیب با اکسیژن) همراه است که بعد از سوخت تبدیل می شود به مواد ارزشمندی که درآمد همراه خود دارد. 
سوئیفت: انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی است که از حروف اول عبارت "The Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication” مشتق شده است و مرکز آن در کشور بلژیک است و به صورت مؤسسه و به شکل تعاونی فعالیت می‌کند. چهار سال طول کشید تا مراحل قانونی تأسیس سوئیفت، خرید تجهیزات و نصب و راه‌اندازی انجام بگیرد و در نهایت سوئیفت در نهم ماه می سال ۱۹۷۷ با عضویت ۵۱۸ بانک از ۲۳ کشور با ارسال ۵ هزار پیام در اولین روز راه‌اندازی شد. در شروع راه‌اندازی پیش‌بینی می‌شد حداکثر روزانه ۳۰۰ هزار پیام از طریق این شبکه ارسال شود (هر ۳۲۵ کاراکتر یک پیام سوئیفت را تشکیل می‌دهد)، اما امروز بعد از گذشت چند دهه می‌بینیم که تعدد پیام‌ها با سرعت بالایی در حال افزایش است. 
سلف: معامله سلف عبارت است از پیش خرید نقدی محصولات واحدهای تولیدی به قیمت معین، بر این اساس یکی از روش هایی که به منظور تامین قسمتی از سرمایه درگردش واحدهای تولیدی ‌به کار گرفته می شود (اعم از اینکه مالکیت آنها متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی باشد) پیش خرید نقدی محصولات آنها است که سبب درآمد است.
03117/117/10
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد مطلب: 275079
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها