اوباما رفت؛ بدعهدی ماند!

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۹
Share/Save/Bookmark
اوباما هم مانند جرج بوش رفت اما بدعهدی، بی اخلاقی و تفرقه را برجای گذاشت تا همگان بدانند چند دهه است که سیاست های آمریکایی تغییر نمی کند. باید دید سیاستمداران دنیا چه موقع دست نشانده صهونیست ها را خواهند شناخت...
 
به گزارش ایمنا، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که آخرین ساعات حضور خود در کاخ سفید را می گذراند امروز در شیکاگو در جمع طرفداران خود به سخنرانی پرداخت.
این آخرین سخنرانی اوباما در دوران ریاست جمهوری وی است. آخرین حرف هایی که ارزیابی کلی منطقه ای و فرا منطقه ای او را نشان می دهد.
اوباما خطاب به مردمی که برای شنیدن سخنان وی گرد آمده بودند، گفت: «به شما گفتم ما با رکوداقتصادی مواجهیم و آن را بر طرف خواهیم کرد، گفتم روابط با کوبا را بر قرار خواهیم کرد، گفتم برنامۀ هسته‌ای ایران را متوقف خواهیم کرد و گفتم عامل یازده سپتامبر را خواهیم گرفت، و ما تمامی این‌ها را انجام دادیم.»
توقف برنامه هسته ای ایران که دیروز نیز عباس عراقچی برای پیگیری مسئله نقض برجام به وین رفته بود، امری مشهود است. نکته قابل توجه اشاره اوباما به توقف برنامه های هسته ای است نه صرفا توقف ساخت بمب هسته ای. همه می دانستند با توجه به فتوای صریح رهبر معظم انقلاب، ایران به هیچ عنوان بمب هسته ای را نخواهد ساخت اما سیاست خصمانه آمریکایی ها کاری کرد که عقب نشینی زیادی در پرونده هسته ای داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به دو ابرقدرت دنیا می پردازد. اوباما در این سخنرانی به روسیه نیز اشاره کرد و گفت: «بیایید هوشیار باشیم و نترسیم. کشورهایی نظیر روسیه و چین نمی‌توانند مانع از اثرگذاری و نفوذ ما در جهان شوند مگر اینکه ما به کشور دیگری تبدیل شویم و از دموکراسی خود هزینه کنیم و بر سر آن سازش کنیم و به کشور قلدری تبدیل شویم که به کشورهای کوچکتر زور می‌گوید».
اوباما سعی می کند به روسیه را دشمن واقعی آمریکا قلمداد کند تا آغاز دوستی ترامپ و پوتین با سردی همراه شود. پوتین که یکی از تاثیرگذارترین سیاستمداران دنیا شناخته شده است پس از آن که دیپلمات های روسی از آمریکا اخراج شدند، زیرکی خود را نشان داد و هیچ واکنش منفی نسبت به این امر از خود نشان نداد.
از طرفی ترامپ نیز می داند اگر روسیه را در این 4 سال همراه خود نداشته باشد قطعا نمی تواند سیاست های خود را به شکل کامل در منطقه اعمال کند و مانند دوران ریاست جمهوری اوباما با شکست های پی در پی رو به رو می گردد.
اوباما هم مانند جرج بوش رفت اما بدعهدی، بی اخلاقی و تفرقه را برجای گذاشت تا همگان بدانند چند دهه است که سیاست های آمریکایی تغییر نمی کند. باید دید سیاستمداران دنیا چه موقع دست نشانده صهونیست ها را خواهند شناخت...
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
08166/122/10
کد مطلب: 264444
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها